حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
عجب فيلمی‌اند اين آمريکايی‌ها، خداييش! نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/۳٠

يا آن‌هايی که می‌گويند اوضاع اقتصادی آمريکا رو به وخامت گذاشته است دروغ می‌گويند يا اين‌ها رو سر مردم شاخ ديده‌اند. در ضمن يک نگاه به عکس‌ها بياندازيد. آدم اصلاً تصورش را هم نمی‌تواند بکند اين چهره زحمتکش و صميمی، اوم...، آدمکش و جنايتکار باشد. خيلی نامردند اونهايی که پشت سرش حرف در می‌آرند. حالا شما هم اين قدر بی‌انصاف نباشيد بی‌چاره يک بار از دستش در رفت و به عراق و افغانستان حمله کرد!

  نظرات ()
کولاکه اين لوموند ديپلماتيک! نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/٢٩

آقا اين لوموند ديپلماتيک را از دست ندهيد. فکر می‌کنم تنها مطبوعه‌ی معتبر خارجی است که دسترسی ترجمه‌ی فارسی لااقل بخشی از آن ممکن است. نمی‌دانم دقت کرده‌ايد يا نه؛ سايت‌های فارسی راديوهای مشهور مثل BBC و يا VOA خيلی ضعيف است. شايد يک دليلش اين باشد که توسط يک سری ايرانی عقده‌ای اداره می‌شود و تنها چيزی که در آن يافت نمی‌شود نقد و تحليل است. حالا بگذريم که در Design هم خيلی با نسخه انگليسی‌شان فاصله دارند. اما اين لوموند يک ظاهر ساده و گيرا دارد.

خيلی تعاريف مهارت‌های ژورناليستی در مطبوعه‌های خارجی را شنيده بودم. وقتی بعضی مقالات آن‌ها مثل اين مقاله‌ی اخير گاردين را می‌خواندم برايم مسلم شد که آن‌ها اساساً با يک بيان کاملاً متفاوت با زبان متداول نشريات ما می‌نويسند. آدم کاملاً می‌تواند تفاوت حرفه‌ای‌گری و آماتوری را حس کند. حالا اين فرصت فراهم شده است که بعضی از اين مقالات به تعبير من well-written را با ترجمه‌ای خوب بخوانيد.

اصلاً چی‌شد که اين حرف را زدم؟ هيچ چی اين مقاله‌ی نه چندان جديدش به چشمم خورد. وقتی در حين خواندن بودم فکر کردم يک تکه‌ای را گلچين کنم اين جا بنويسم. هر چی جلوتر می‌رفتم يک نکته جالب‌تر نظرم را جلب کرد. بهتر ديدم ترغيبتان کنم به خواندن کل لوموند به خصوص اين مقاله!

  نظرات ()
نمايی از Longhorn نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/٢٩

اگر خيلی مشتاقيد که ببينيد اين شاهکار جديد مايکروسافت(!) (Windows Longhorn) چه شکلی است به جای نصب کردن آن، screenshotهايش را ببينيد. نديديد هم اتفاق بدی نمی‌افتد به خصوص اگر با خطوط کند dial-up وصل می‌شويد. منتظر بلسترها و کدرد‌هايی هم برای اين يکی باشيد.

  نظرات ()
پرشين‌بلاگ بالاتر از همه! نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/٢۸

يک نگاه به صد تای برتر blogshare بياندازيد. پرشين‌بلاگ با اختلاف محسوسی در صدر است. فکر کن يعنی چی؟ فکر کن!

  نظرات ()
من زمانی می‌نويسم که نتوانم ننويسم! نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/٢۸

چقدر زندگی يک آدم بايد آشفته باشد که در شب تحويل پروژه و در حالی که حتی ۱۵٪ کار را هم به پايان نبرده است و ساعت به ۲ بامداد نزديک می‌شود و صد کار عقب مانده دارد و يکی از کلاس‌هايش را هم به دليل همين پروژه لغو کرده است و به صد تا آدم سر صد موضوع مختلف قول مساعد داده است، باز هم بنشيند وبلاگ بنويسد؟!

 

  نظرات ()
مصاحبه‌ي سيد مهدی شجاعی و ... نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/٢۸

حکايت آشنايی و انس من با سيد مهدی شجاعی خيلی شيرين و ياد‌آور دوران نوجوانی است. نمی‌دانم چطور با او آشنا شدم. يادم است که با تمام تعاريفی که از «کشتی پهلو گرفته‌اش» شنيده بودم، نتوانستم بيش از چند صفحه دوام بياورم. آخر آن موقع من هنوز سال سوم راهنمايی بودم. تابستان همان سال مجله‌ای دست يکی از دبيرستانی‌های فاميل ديدم تحت عنوان «رشد». در «رشد» صميميتی بود که هنوز هم گوشه‌ی ذهنم را قلقلک می‌دهد. يادم نمی‌رود مناجات‌هايی که خود سيد مهدی شجاعی به جای سرمقاله می‌نوشت چقدر لطيف و دوست‌داشتنی بود. بعدها با «ضريح چشم‌های تو» و «نيستان». اما هيچ يک برايم «رشد» نشد. هنوز هم «کشتی پهلو گرفته» را نخوانده‌ام اما بارها و بارها به آرشيو «رشد» آن سال‌ها که از آن فاميل‌مان گرفتم رجوع کرده‌ام.

از «غير قابل چاپ» هم شنيده بودم اما خبر نداشتم که سکوت سيد مهدی شجاعی (چه کنم که نامی جز گسترده‌ی نامش در دهانم نمی‌چرخد. هميشه او را با اين اسم به ياد آورده‌ام. انگار هر يک از اجزايش بار عاطفی خاص خودش را دارد) ناشی از سردرد مزمنش است. و من خوب می‌توانم بفهمم سردرد مزمن يعنی چه. علاوه بر اين خيلی‌ حرف‌های خواندنی در مصاحبه‌اش با کيهان است. اگر چه تازه نيست، تا امروز متن‌اش را نديده بودم. (لينک از لوح به دلايلی!)

  نظرات ()
خیلی سالاره اين Rational Rose. نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/٢٧

امروز در حالی که داشتم در ميان خروارها خط کد از پيش نوشته شده گم می‌شدم quick import، نرم‌افزار Rose به دادم رسيد. سابقا ارادت خاصه داشتيم حالا بيشتر هم شد.

راستی از کی
Rational مال IBM شد ما خبر نشديم؟

  نظرات ()
طلاق از طريق SMS! نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/٢۳

ماجرا از اين جا شروع شده است که شمس‌الدين لطيف يک short message از طريق mobile فرستاده به همسرش که «اگر پدر و مادرت را ترک نکنی مطلقه‌اي» بعد کلی بحث در می‌گيرد که يعنی چی به همين راحتی که نمی‌شود. ماهاتير محمد هم که پدر مالزی نو شناخته می‌شود و خيلی تکنولوژی‌زده است در سميناری تاييد می‌کند که در عصر تکنولوژی می‌شود از طريق موبايل طلاق گرفت. متن کامل خبر را اين جا بخوانيد.

  نظرات ()
اينترنت بی‌صاحاب نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/٢٢

آقا چرا اوضاع ايميل اينقدر وحشتناک شده است؟ اين spammerها بدجوری دور برداشتند. ياهو را که اصلا ولش کن من توی mailbox شخصی‌ام روزانه حداقل ۳-۴ تا spam دارم. فقط ۲-۳ جا روی وب آدرسم را بی‌احتياطی کردم و گذاشتم. اين ناکث‌ها هم هر روز وب را شخم می‌زنند با اين Bot هاشان. بايد کاری کرد. اينترنت بدون تصديق هويت کاربران ديگر پاسخگوی عصر ما نيست.

  نظرات ()
عشق امروزی به روايت ابوالفضل زرويی نصرآباد(۱) نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/٢٢

من از ركود عشق در خروشم
اگر دروغ ميگم بزن تو گوشم

تو قلب هيچ كي عشق بي ريا نيست
حجب و حيا تو چشم آدم ها نيست

كشته دلبرند و ارتباطش
فقط براي برخي از نكاتش

پرنده پر كلاغه پر صفا پر
صداقت از وجود آدما پر

دلا قسم بخور اگر كه مردي
كه ديگه گرد عاشقي نگردي

ما توي صحبت رك و راستيم داداش
عشق اگه اينه ما نخواستيم داداش

حال كذايي به شما ارزوني
عشق ريايي به شما ارزوني

زدم تو خالتون دوباره آخ جان
حسابي حالتون گرفته شده هان؟

  نظرات ()
چه می‌کنه اين دکتر ما! نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/٢۱

اين دفعه را ديگر بايد دست مريزاد گفت. ديگر کار مانده است که نکند. تو هر چيزی که احتمالاً يک ربط‌هايی با IT باشد شک نکنيد دکتر هم توش دست دارد. از هر چی بگذريم از اين که کلاس کار را حفظ می‌کند واقعاً خوشم می‌آيد. معمولاً طرح‌ها و ايده‌های دکتر خيلی گنده‌تر از قواره‌ی ايران است. اين هم طرحی  که تازه کشف کردم. حرف خيلی بزرگ است اما اگر بشه چی می‌شه!

  نظرات ()
جداً تبريک نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/۱۸

دوستم که پيشتر صحبتش رفت، RHCE قبول شده است. لطفاً اين قيافه را به خود نگيريد. خيلی حرف است. اگر هنوز به RHCE ایمان نداريد اين survey را ببينيد. بهترين مدرک IT از نظر کيفيت است. خيلی امتحانش سخت است. درصد قبولی‌اش خيلی پايين است. خود RedHat گفته اگر دو سال تجربه administration نداريد بی‌خيالش شويد. با اين اوصاف نگاهی به درصدهای اين پسر خوب بياندازيد:

troublesooting 100%
multiplechoise 90%
install 97%
average 96%

تکميل: بايد اولين نفری باشد که از ايران(يا لااقل در ايران) اين مدرک را می‌گيرد.

تکميل مجدد: آقا جدا بر اينکه Top Score شده، troubleshooting را در ۱۲:۳۰ از دو ساعت وقت تمام کرده است. لب و لوچه‌ی آويزون می‌بينم!

 

  نظرات ()
نيمه‌ی پنهان عباس نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/۱٦

تبيان: «...روزشهادت عباس ، عيد قربان بود. روزي كه ابراهيم خواسته بود پسرش را قرباني كند. درست سر ظهر. عباس سرم كلاه گذاشته بود. مرا فرستاده بود خانه خدا و خودش رفته بود پيش خدا...»

  نظرات ()
ركورد! نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/۱٤

من در فاصله‌ی كمتر از ۲۴ ساعت ۸ پست فرستاده‌ام كه اين در نوع خودش يك ركورد محسوب می‌شود. (البته در مسابقه‌ی افراط در لاگيدن)

  نظرات ()
التماس دعا! نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/۱٤

شمايی كه اين وبلاگ را می‌خوانيد و به سرنوشت صاحبش علاقه داريد، لطفا دعا كنيد ممكن است اتفاقات بدی بيفتد.

  نظرات ()
دوران MCSE سرآمده است بشتابيد به سوی لينوکس! نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/۱٤

دوست گرامم که برای گرفتن (RHCE(RedHat Certified Engineer به انگليس رفته از آن جا اين طور گزارش می‌دهد: (تبديل از penglish به pure persian به کمک مبدل بيتاوب و تصحيح دستی!)

سلام
من الان guildford هستم
بايد مفصل برات تعريف کنم
خود انگلند رو اگر بخواي واقعا کشور متمدنيه. نه از نظرِ تکنولوژی از نظرِ فرهنگ مردم ، برات تعريف ميکنم اومدم ، شهري هم که هستم خيلی باحالِ يه دهكده‌اس وسط يه جنگل ، روزی اول جلوی درِ اتاقم يه آهو وايساده بود!

 اينجا جاذبه‌اش ۲ چيزه.  يه بيمارستانه فوق العاده تخصصي که از کل انگلند و اروپا ميان اينجا يكي هم يه research پارک هستش که همه‌ی شركت‌هاي غولِ IT اينجا دفتر دارن.
استاد كلاسم خداس ، ازش پرسيدم max thread آيا توی سورس کرنل hardcode ميشه يا نه ، چشم بسته يه header filo باز کرد گفت inahash
source kernelo حفظه !
توی administration هم يکی ديگه هس اون هم خداس  ، کلاس برام کلی چيزای جديد
دارِ ، auotmount ، customize کردن package ها ، ساختنِ package collection
دلخواه rc.sysinit ، نوشتنِ script های runlevel و ...
بازم بهت خبر ميدم فعلا bye

راستی: کسی اين طرف‌ها نيست که بخواهد Linux Programming ياد بگيرد؟ برای اولين بار در ايران است که هم چنين دوره‌ای برگزار می‌شود. فرصت را از دست ندهيد.

  نظرات ()
اخلاق رسانه‌ای و مطبوعات زرد نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/۱٤

مصاحبه دکتر شکرخواه با ياس نو به نقل از بی‌عنوانبايد گفت كه ما اساساً يك اصل ارتباطي داريم مبني بر اين كه آيا شما بعد از آن ارتباط، به ارزش افزوده‌اي دست پيدا كرده‌ايد يا خير؟ شما فرض كنيد، دهها سال فقط چيزي مطالعه كنيد كه تأثير چنداني در زندگي شما نداشته‌اند و فقط اطلاعات كوتاه مدت و ميرا دريافت كنيد كه به هيچ وجه در تصميم‌گيري بلند مدت شما تأثيرگذار نيست. اين ضرر بزرگي است، به ويژه آن كه به تدريج مدل‌هايي هم از سوي اين نشريات ارائه مي‌شوند كه مورد الگو برداري قرار خواهند گرفت... »

توضيح: گويا سايت ياس‌نو down است و نمی‌شود لينک مستقيم داد.

  نظرات ()
جنگ به مثابه سياست خارجی! نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/۱٤

نوام چامسکی آدم عجيبی است. وی مدت‌ها پيش استاد زبانشناسی بوده است. بعد می‌رود تئوری زبان‌ها را پايه‌گذاری می‌کند که رياضی محض است و در علوم کامپيوتر به شدت استفاده می‌شود. بچه‌های کامپيوتری بايد نام صورت نرمال چامسکی را در درس نظريه‌ی زبان‌ها و ماشين‌ها شنيده باشند. بعد اين سير اعجاب‌انگيز را با رها کردن همه‌ی شهرت‌های قبلی و زدن در خط سياست تکميل می‌کند. به طوری که شايد ديگر کسی امروزه گذشته چامسکی را به ياد نياورد. به خصوص در همين ايران خودمان. وی از منتقدان جدی دولت آمريکا است و از اين جهت به شدت مورد سانسور  رسانه‌های آمريکايی است. کتابی اخيراً منتشر کرده است که واقعاً با مسما است: «جنگ به مثابه سياست خارجي» در واقع يک جوری نيش طنزآميز را هم به همراه دارد. چگونه دولت و ملتی می‌تواند سياست خارجی خود را در دنيای کنونی بر پايه‌ی جنگ‌افروزی طولانی مدت قرار دهد. مقاله‌ی جديد وی در لوموند ديپلماتيک را بخوانيد.

  نظرات ()
نظارت تام نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/۱٤

لوموند ديپلماتيک: «...آنان که قصد دارند تعطيلات تابستاني امسال خودرا در ايالات متحده بگذرانند، بايد بدانند که مطابق موافقت نامه ي تازه اي ميان کميسيون اروپا و مقامات دولت فدرال، بخشي از اطلاعات شخصي انان، بدون کسب رضايتشان، توسط کمپاني هاي مسافربري هوايي ، در اختيار ما مورين گمرکي امريکا گذاشته خواهد شد. مقامات ايالات متحده، حتي پيش از انکه اين مسافران پايشان به هواپيما برسد، از نام، نام خانوادگي، سن، ادرس، شماره ي پاسپورت و کارت اعتباري، وضعيت جسماني و طبع غذايي انان ( که مي تواند حاکي از تعلق مذهبي شان باشد) و نيز سفرهاي پيشين ، نام و سن همراهان ، سازمانهايي که احتمالا هزينه ي سفر را متحمل ميشوند و غيره...اگاهند....»

  نظرات ()
  نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/۱۳

از اين آقاهه خوشم اومد. برداشته پروژه کارشناسی‌اش را گذاشته روی وب. بعد هم توی سايتش نوشته: «ديدم شرم‌آور است که چنين کاری توی قفسه‌های کتابخانه گرد بخورد آوردمش رو وب» آخر يک قانونی تو دانشگاه‌ها وجود دارد که پايان‌نامه‌های کارشناسی نمی‌تواند از کتابخانه دانشگاه خارج شود و در صورت نياز همان‌ جا بايد مطالعه شود. الحق بايد دم چنين آدم‌هايی را گرم نگاهداشت. در ضمن يک نگاهی به ليست dislikeهايش هم بياندازيد.

  نظرات ()
  نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/۱۳

خودِ کار ضعيف است اما به نظر می‌رسد فلش‌کار حرفه‌ای دارند. بخش‌های فلشی خيلی خوب طراحی شده‌اند. اما بخش‌های برنامه‌نويسی خيلی ضعيف و bogus است. يک خرده که تو سايت بچرخيد متوجه می‌شويد. يک ابزار مفيد ترکيب رنگ online  و ساده که مدت‌ها دنبالش بودم اين جا پيدا کردم.

  نظرات ()
  نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/۱۳

اگر رد می‌کنی رد کن ولی من

به جز درگاه تو جايی ندارم

  نظرات ()
تا الان شک داشتم نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/٩
OpenGl را همانی درست کرده که STL را!
  نظرات ()
  نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/۸
اعوذ بالله از من شيطان رجيم!
  نظرات ()
  نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/٦

اون روزی که با دستکاری کانتر پرشين‌بلاگ تو ليست پربيننده‌ها خودم را کشيدم بالا يکی از همين معروف بلاگرها يک حرفی بهم گفت که هنوز تو گوشم مونده. گفت من از وقتی موفق شدم که کانتر رو از رو وبلاگم برداشتم. بعداً خيلی رو حرفش فکر کردم. خيلی پيام داشت؟ يعنی چی؟ مگر آدم برای خوانده شدن نمی‌نويسد؟ من اين همه وقت بگذارم برای کی برای خودم؟ اطلاعاتم را برای خودم بازگو کنم؟ تو همين فکر کردن‌ها به نتايج خوبی رسيدم. هيچ وقت کانترم را برنداشتم اما سعی کردم کمتر نگاهش کنم.

  نظرات ()
شب از نيمه گذشت و ديده باز است نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/٦

وبلاگ نوشتن بعد از نوشتن يک پروژه خف تا نيمه‌های شب، اوم حال ميده‌. پدرم در آمد برای نوشتنش. تمام منابع به چند سطر روی اينترنت که اغلبشان هم sample بودند بر می‌گشت. هر جا می‌رفتی refrence داده بودند به اين کتاب stevens. رفتم از آمازون order کنم گران بود. يعنی شايد برای يک پروژه گران بود. با همين‌ها که دم دست داشتيم ساختيم. چند تا مقاله مزخرف هم از اين جا خواندم. طرف بيش‌تر از اين که اصل مطلب را توضيح دهد داستان حمله به خودشان را با آب و تاب فراوان در چندين صفحه توضيح داده است. آخر همه‌ی حرفش هم اين است که مايکروسافت خيلی نفهم است که Raw Socket را برای End user باز گذاشته است. خوب اين که از اول هم معلوم بود! خلاصه حاصل پروژه شد يک educational tool + full documentaion + comments for DRDOS(Distributed Reflection Denial of Service Attacks)

جالبه نه؟

  نظرات ()
باز آمدم كه ساعد سلطانم آرزوست نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/۳

وبلاگ روزنامه‌ی شريف: «... كجا بهتر از ساعد سلطان؟ حتا اگر پر كشيده بود و رفته بود دور، گوشش به صداي طبل سلطان آشنا بود. صدا را كه مي شنيد پر مي كشيد به طرف ولينعمتش.»

 بشنيدم از هواي تو آواز طبل باز

 باز آمدم كه ساعد سلطانم آرزوست

  نظرات ()
... «و برای هر کجا که جنگ است!» نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/٢

LinuxIran: «شرمِ‌تان باد ای خداوندانِ قدرت،
بس کنيد!
بس کنيد از این همه ظلم و قساوت
بس کنيد!
ای نگهبانانِ آزادی!
نگهدارانِ صلح!
ای جهان را لطف‌ِتان تا قَعرِ دوزخ رهنمون،
سربِ داغ است اين، که می‌باريد بر دلهایِ مردم،
سربِ داغ!
موج خون است اين، که می‌رانيد بر آن کشتیِ خودکامگی را
موجِ خون!...»
شعر از فريدون مشيری

  نظرات ()
ماسيدن و پيک‌آسا نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٥/۱

اگر چه چيزی به ما نمی‌ماسد به هر حال سايت پيک‌آسا را ببينيد. باشد که بدين وسيله حسن نيت خود را ثابت کنيم! من خودم کلی بهش ايراد و اشکال دارم اما به جهت به خطر افتادن امنيت شغلی! از بيان آن معذوريم. اما اگر نخواهم خيلی بی‌انصافی کرده باشم بايد بگويم نسبت به مشابه‌های داخلی‌اش مزايای زيادی دارد. اگر انگليسی بلد نيستيد بخوانيد چند روز صبر کنيد فارسی می‌شود. کلاس ديگه چی کارش می‌شه کرد

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب