حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
وزیر چه جور ارتباطی؟ نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٦/۱/٢٦
خبر زیر را ببینید:

http://www.ictna.ir/news/archives/009032.html

در عنوان خبر به وزیر ارتباطات اشاره شده است آن هم در یک خبرگزاری مرتبط به ICT. اما متن خبر نشان می‌دهد گویا منظور وزیر راه است. یعنی طرف به خودش حتی زحمت آن را نداده است که یکبار متن خبر را دقیق بخواند.
  نظرات ()
واقعاً تحسین برانگیز است نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٦/۱/۱۱
نوآوری فقط در محصولات فناوری نیست. نامه‌ی رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به وزیر ICT را من جزو نوآوری در این زمینه می‌دانم. از دید من به خدمت گرفتن ادبیات ایرانی در زمینه‌ی بحث‌های فنی، تحسین برانگیز و نوآوری است.
  نظرات ()
خیلی مشکوک است! نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٦/۱/۱۱
نمی‌دانم چه بگویم. باورش سخت است. خودتان بخوانید:
http://www.cnn.com/2007/WORLD/meast/03/30/iran.turney.text.ap/index.html

لحن نامه طبیعی به نظر نمی‌رسد. بیشتر شبیه متن دیکته شده است. من واقعاً از این سناریو در شگفتم و ادامه‌اش برایم جالب است. نمی‌دانم چه طرح‌ریزی کرده‌اند.
  نظرات ()
تحریم و حوزه‌ی نرم‌افزار نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٦/۱/٧

معمولاً وقتی می‌خواهند اثرات تحریم‌های اقتصادی بر وضعیت کشور را بررسی کنند ذهن‌ها بیشتر به کالاهای ملموس و بزرگی مثل هواپیما و ... معطوف می‌شود. ریشه‌ی آن به تلقی ناصحیحی که از نرم‌افزار در کشور وجود دارد بر می‌گردد. به رغم همه‌ی تلاش‌هایی که جهت شناساندن اهمیت فناوری اطلاعات در کشور شده است هنوز در رده‌های بالا و تصمیم‌گیر کشور این مسأله به خوبی جا نیفتاده است.

اگر کسی به طور علمی ضربه‌ای که ما از جهت تحریم نرم‌افزاری متقبل می‌شویم را بررسی کند نتایج جالبی به دست می‌آید. البته به طور کلی‌تر می‌توان تحریم فناوری اطلاعات را بررسی کرد. اما به نظرم در حوزه‌ی نرم‌افزار خسارت شدیدتر است. اگر کسی بخواهد در این زمینه گزارشی تهیه کند می‌توانم کمکش کنم. برآوردم این است که با تغییر و تحولات این حوزه در سطح جهانی ما به زودی متوجه این خسارت و خطر خواهیم شد. متأسفانه ما هم منتظر می‌مانیم تا بحرانی رخ دهد و آن گاه چاره‌اندیشی می‌کنیم. باید توجه و نگاه مسؤلین تصمیم‌ساز را به این موضوع جلب کرد تا اقدام‌های پیشگیرانه صورت گیرد.

این خطر خودش را بیشتر در نرم‌افزارهای پایه‌ای مثل سیستم عامل، پایگاه‌های داده، ابزارهای تولید نرم‌افزار،firmware تجهیزات و ... نشان خواهد داد. در حال حاضر معمولاً ما از نسخه‌های غیراصل این نرم‌افزارها استفاده‌ می‌کنیم. حتی اگر به نسخه‌ی اصل هم دسترسی داشته باشیم طبق توافقنامه‌ی کاربر حق استفاده از آن‌ها را نداریم. این نکته‌ای است که کمتر مورد دقت قرار می‌گیرد. در نتیجه از خدمات پشتیبانی و به روزرسانی که امروزه جزو اساسی از نرم‌افزار است محرومیم. در صورت بروز مشکل باید خودمان با آن سر و کله بزنیم و به منابع دست اول دسترسی نداریم. با این حال لک و لک کارمان را راه می‌اندازیم. اما اتفاق جدیدی در حال وقوع است و آن هم نرم‌افزارهای تحت وب است. شرکت‌های بزرگ این حوزه به دلایل مختلف از جمله جلوگیری از سرقت نرم‌افزار به عرضه‌ی نرم‌افزارهای تحت وب روی آورده‌اند. در این زمینه می‌توان به خدمات مختلف گوگل، خدمات Microsoft Live Meeting، نرم‌افزارهای اتوماسیون تحت وب مثل حقوق و دستمزد و اخیراً سیستم عامل‌های تحت وب اشاره کرد. این راهکارها معمولاً به شکل hosted ارائه می‌شود و نسل جدید نرم‌افزارها با فناوری‌هایی مثل AJAX بر این پایه است. با این اوصاف دیگر امکان استفاده از نسخه‌ی تقلبی باقی نمی‌ماند.

امیدوارم توانسته باشم کمی از جدیت این خطر را بیان کنم. شرائط خاصی است و باید به کسانی که تصمیم می‌گیرند کمک کرد تا مسائل را درک کنند. البته من به دنبال این نیستم که بگویم یک کاری کنیم که تحریم نشویم. بحث این است که این خطر درک شود و راه‌های کاهش آن در نظر گرفته شود. مثلاً یک راهکار می‌تواند حمایت از سیستم عامل ملی و جنبش متن‌باز باشد.

  نظرات ()
شهید دانشگاه دیترویت از لوح نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٦/۱/٤

داستان «شهید دانشگاه دیترویت» از آن‌هایی است که باعث می‌شود سایت لوح ارزش هر از چندگاه سرزدن را داشته باشد. خیلی دلم می‌خواهد نام فامیلی‌اش را بدانم.

  نظرات ()
شراکت ۵۰ -۵۰ نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٦/۱/٤

مطلبی که می‌خواهم به آن اشاره کنم نکته‌ی بسیار مهمی در هر شراکتی است. من آن را به تجربه به دست آوردم و در حین کنکاش در اینترنت دیدم سایت about هم آن را ذکر کرده است. به ذهنم رسید در این جا ثبتش کنم:

شاید شراکت ۵۰ - ۵۰ منصفانه و منطقی به نظر برسد. اما باید از دیدگاه دیگر توجه داشت که به هیچ وجه معقول نیست چون ممکن است باعث بن‌بست در تصمیم‌گیری شود. به هیچ وجه در رابطه‌ای که شراکت آن ۵۰ - ۵۰ است وارد نشوید حتی با دوست، فامیل و یا زندگی مشترکتان. حداقل ۴۹ - ۵۱. دوستی‌ها و تفاهم‌های اولیه ممکن است باعث نادیده گرفته شدن ضرر مذکور شود. بدون قصد و غرض خاصی و تنها از باب تجربه گفتم.

  نظرات ()
کارت هوشمند سوخت و سايت ثبت موتورسيکلت نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٦/۱/٤
کارت هوشمند سوخت هم داستان جدیدی نیست. نکته‌ی جدید سایتی است که جهت دریافت کارت توسط صاحبان موتورسیکلت راه انداخته‌اند. http://www.motorsiklet.ir یعنی این همه پول گرفته‌اند نمی‌توانستند یک چیز آبرومندتر درست کنند که وقتی در تلویزیون تبلیغ‌اش را می‌کنند و به عنوان یک پروژه‌ی ملی شناخته می‌شود این مقدار مفتضحانه نباشد؟
  نظرات ()
بازگشت به تحصيل نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٦/۱/۳

خدا به گویم چه کار نکند این حسین فلکی را که هر وقت با من صحبت می‌کند مرا در حال و هوای علم و تحصیل می‌برد! امروز هم دوباره حس دانش‌اندوزی‌ام گل کرد. به homepage بسیاری از همدوره‌ای‌ها، آشنایان و درس‌ها که اغلب خارج‌اند سرک کشیدم. کلی مطلب و موضوع که دوست دارم دوباره در کورانش قرار بگیرم. فرو رفتن در کار اصلاً نگذاشت من بفهمم چه طور از دانشگاه کنده شدم. این جور وقت‌ها چیزی مثل جشن فارغ التحصیلی کمک می‌کند آدم متوجه شود که تمام شد و بهتر به بعدش فکر کند. از کسانی مثل یاسر هم که گهگاه آدم را به خود می‌آوردند مدتی است خبری نیست؟ یاسر کجایی؟ این قدر در تأهل فرو رفته‌ای؟

بارها گفته‌ام از راهی که در پیش گرفته‌ام پشیمان نیستم. دستاوردهای بزرگی برایم داشته است. با این حال خیلی دلم می‌خواهد که این بار با نگاهی نو و با شناختی که از نیازها و چالش‌های حال حاضر پیدا کرده‌ام به میز و نیمکت بر گردم. هر چند که خیلی پشتم باد خورده است. دعا کنید مثل همیشه.

  نظرات ()
وبلاگ‌نویسی حرفه‌ی ما نیست! نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٦/۱/٢

بالاخره بعد از سال‌ها و به اصرار اطرافیان ظاهر وبلاگ را عوض کردم. قالب قبلی از بسیاری جهات مشکل‌دار بود. خدا باعث و بانی‌اش را اصلاح کند! واقعیت این است که وبلاگ‌نویسی حرفه‌ی ما نیست و حتی در زمره‌ی ده اولویت اول زندگی هم نیست. طبیعی است که نمی‌ارزد برای آن بیش از یک حد معینی وقت بگذارم. یک چند تا قالب عادی پرشین‌بلاگ را که بررسی کردم پر از اشکال و ایراد بود. با یک سیستم مدیریت محتوای امروزی فاصله‌ی زیادی دارد. من هم وقت ندارم اصلاحی بکنم. فکر می‌کنم حداقل نسبت به قبلی خواناتر است و خواننده را کمتر می‌راند. به هر حال بابت این چند سالی که چشمتان پای مانیتور از دیدن آن صفحه‌ی تاریک و ناخوانا درد گرفته است می‌بخشید.

  نظرات ()
عید و SMS نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٦/۱/٢

داستان عید و SMS ماجرای تازه‌ای نیست. هر چه قدر بتوان از رفتارهای کلیشه‌ای پرهیز کرد و به سمت ابراز حقیقت برویم بهتر است. مخابرات هم که خوب پولی در می‌آورد و بد سرویسی می‌دهد. امیدوارم این ابزارها جهت شانه خالی کردن از دیدارهای حضوری نباشد که واقعی‌تر و پرفایده‌ترند.

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب