حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
اگر ماهم ز فیض آفتابم نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٦/٥/٢۸
نمی‌دانم پیشتر اینجا از علاقه‌ام به حضرت عباس نوشته‌ام یا نه. خیلی دلم می‌خواهد یک بار توفیقی و حالی دست دهد تا آن چه در درونم است مکتوب کنم. یک بیت زیبا از کودکی در ذهنم است که به مناسبت این ایام می‌آورم:

اگر ماهم ز فیض آفتابم .... اگر مستم از آن جام شرابم

عباس را ماه بنی هاشم می‌گویند. بیت بالا به ادب ایشان می‌پردازد که زبانزد است.
  نظرات ()
سوزاندن دل مؤمنین نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٦/٥/٢٠
این را هم یادگاری از پدر داشته باشید. حدیث نابی است. من نقل به مضمون می‌کنم:

یکی از اصحاب امام صادق به اسم حسین نقل می‌کند با بیست و چند نفر راهی مکه بودیم. در هر منزل یک گوسفند برایشان قربانی می‌کردم. وقتی خواستم بر امام صادق وارد شوم به من گفت: ای حسین مؤمنین را ذلیل می‌کنی؟ گفت: از این موضوع به خدا پناه می‌برم. پس گفت: به من گفته‌اند تو در هر منزل یک گوسفند برایشان قربانی می‌کردی. گفت: جز برای خدا نکردم. امام گفت: آیا می‌دانستی که در میان آن‌ها شاید فردی می‌خواست که مانند تو بکند ولی توانایی‌اش را نداشت و تو باعث احساس حقارتش می‌شدی؟ جواب داد: استغفر الله و دیگر تکرار نمی‌کنم.

در سفر و حضر باید شأن عموم را رعایت کرد نه شأن یک طرف را. متأسفانه مفهوم شأنیت در جامعه‌ی حتی متدینین ما بد جا افتاده است.
  نظرات ()
آشفتگی در بازار کار IT نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٦/٥/۱٩
مطمئن نیستم این حس من است یا یک واقعیت. به نظر می‌رسد پیدا کردن کار در حوزه‌ی IT بر خلاف سابق مشکل شده است. حتی افراد با سابقه و متخصص نیز در پیدا کردن جا دچار مشکل شده‌اند. چند نفر در چند ماه اخیر به من مراجعه کرده‌اند و نتوانسته‌ام کاری برایشان پیدا کنم. فکر می‌کنید علت چیست؟
  نظرات ()
به سرمان آمد! نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٦/٥/۱۸
از آن چه می‌ترسیدم و در پست قبلی اشاره کردم به سرم آمد. احمدی‌نژاد رفت و رسماً راه‌اندازی کرد. کلی با توتون و دو نفر دیگر وقت گذاشتم و با دقت تک تک کلمات را دقت کردیم که نکند به اندازه‌ی کافی رسا نباشد یا برداشت غلطی از آن شود. حتی دادیم یک نفر که خبر می‌فهمید به شکل خبری درش بیاورد.

آخرش یک مشت چرند که هیچ چیزی از اهمیت و تفاوت کار نشان نمی‌دهد و شامل اشتباهاتی است بر روی خروجی فرستاده‌اند. حتی عکس سخت‌افزارها ربطی به کار ما ندارد. نمی‌دانم چرا دوبار فرستاده‌اند:

http://www2.irna.ir/fa/news/view/line-9/8605178567102145.htm
http://www2.irna.ir/fa/news/view/line-3/8605178339205146.htm
http://www2.irna.ir/fa/news/view/line-5/8605178195155825.htm

متن زیر خبری است که ما تهیه کرده بودیم:

بهره‌برداری از مرکز داده‌ی اینترنتی ایرنا و خدمات میزبانی در سایت منطقه‌ای تهران

مرکز داده‌ی اینترنتی ایرنا با قابلیت ارائه سریعتر اطلاعات و اخبار به کاربران اینترنت بر اساس موقعیت جغرافیایی آنها  و افزایش ضریب امنیت و پایداری شبکه طراحی و راه اندازی گردید.
به گفته معاون فنی ایرنا با توجه به شرایط راهبردی کشور و لزوم پیش‌بینی سایت‌های جغرافیایی جایگزین، طرح مراکز داده‌ی منطقه‌ای ایرنا در نقاط مختلف جهان از سه سال پیش مطالعه و بررسی شده،  از سال قبل    بصورت آزمایشی در تهران نصب و راه‌اندازی  شده است . پیش از این کارگزارهای میزبانی ایرنا تنها در مرکز داده‌ای در آمریکا قرار داشت.

مهندس تابش گفت : در طراحی مرکز داده‌ی اینترنتی تهران سعی شده است با توجه به حساسیت‌های خبری، قابلیتهایی چون مقیاس‌پذیری، دسترس‌پذیری بالا و تسریع ترمیم خرابی بر اساس آخرین فناوری‌های روز پیاده‌سازی شود. در حال حاضر بخش عمده‌ای از بازدیدکنندگان سایت ایرنا در داخل کشور به سمت مرکز تهران (www1.irna.ir) هدایت می‌شوند و این امکان وجود دارد که توزیع ترافیک بین مراکز داده‌ی منطقه‌ای به شکل مدیریت‌شده بر اساس معیارهایی مانند مکان جغرافیایی بازدید‌کننده یا بار ترافیکی و پردازشی مرکز داده انجام شود. برای مثال جهت خدمات‌رسانی سریع‌تر  و ارزانتر می توان بازدیدکنندگان شبکه‌ی ملی اینترنت را به مرکز تهران هدایت نموده و سایر کاربران در خارج کشور را به سمت مرکزی در آمریکا  (www2.irna.ir) هدایت کرد.

وی گفت پیش از راه‌اندازی این مرکز بیش از 30% پهنای باند اینترنت سازمان خبرگزاری صرف مرور صفحات سایت از درون سازمان می‌شد. از دیگر مزایای این مرکز می‌توان به کاهش نقش نیروی انسانی و بالتبع هزینه‌های نگهداری، بهره‌برداری و ترمیم اشاره کرد. به طوری که تمام مراحل نصب شامل نصب سیستم‌عامل، نرم‌افزارها و پیکربندی آنها به صورت خودکار و از راه دور در کمتر از ده دقیقه بر روی سخت‌افزارهای کارگزار قابل انجام است.

این مرکز داده به همت جهاد دانشگاهی واحد خواجه نصیر الدین طوسی بر اساس فناوری‌های تامین افزونگی داده¬ای در سطح فایل سیستم و پایگاه داده، تسهیم بار محلی بین کارگزاران حقیقی (شامل بررسی سلامت و وضعیت کارگزاران و هدایت بار به سمت کارگزار با وضعیت مطلوب‌تر)، تسهیم بار بین خوشه‌ها در گستره‌ی جغرافیایی، نصب و پیکربندی تمام خودکار و در چارچوب متن‌باز (LAMP (Linux, Apache, MySql, PHP پیاده‌سازی شده است.

با گذشت بیش از چهار ماه از راه‌اندازی آزمایشی این مرکز، میزان قطعی‌های سایت ایرنا به مراتب کاهش یافته  و شاهد افزایش سرعت و  سطح رضایت‌مندی کاربران بوده ایم. ایرنا آمادگی دارد این دستاورد را که به همت متخصصان کشور  فراهم شده است  به عنوان الگویی برای سایر نهادها و دستگاه‌ها در انتقال سایت میزبان خود به داخل کشور ارائه نماید.
  نظرات ()
خبری از محمد جواد با عکس علی نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٦/٥/۱٧

آفتاب خبری از محمد جواد لاریجانی آورده است در حالی که عکسی از علی لاریجانی زده است. حدس می‌زنم به دلیل false positive سیستم هوشمند گزینش عکس باشد.
http://www.aftab.ir/news/2007/aug/07/c1c1186503250_politics_iran_ali_larijani.php

این چند وقت کلی از خبرهای سایرین سوتی گرفته‌ام. به زودی (شاید امروز یا فردا) همزمان با بازدید رییس جمهور از ایرنا قرار است خبری درباره‌ی پروژه‌ی ما در ایرنا کار شود. خدا به خیر کناد!
  نظرات ()
مستمع صاحب سخن را بر سر ذوق آورد! نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٦/٥/۱٧
وقتی می‌خواهی مطلب جدیدی بنویسی در حالی که می‌بینی برای مطالب قبلی‌ات به‌اندازه‌ای رضایت‌بخش نظری داده نشده است کمی دلسرد می‌شوی. فکر می‌کنی حرف‌های قبلی‌ات به اندازه‌ی کافی خوانده نشده است و مخاطبان با بسامد پایینی به صفحه‌ات سر می‌زنند. باید فرصت بیشتری در اختیارشان قرار دهی. این تصویر چقدر درست است؟
  نظرات ()
ایثار و محبت بدون چشم‌داشت نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٦/٥/۱٥
در راستای صحبت‌های پیشین در حوالی گذشت و رفتار کریمانه، آشنایی پرسیده بود: وقتی طرف مقابل اساساً محبتت را درک نمی‌کند چرا باید وقت و عمرت را تلف کنی؟

این سؤال متضمن چند پیش‌فرض است که آن را منطقی جلوه می‌دهد. اگر دقیق‌تر شکافته شود گیر آن حل می‌شود.

باید دقت داشت که انسان مؤمن هر چه می‌کند برای رضای خدا می‌کند نه برای رضای خلق! اگر به کتب روایات مراجعه کنید احادیث مکرر، واقعاً مکرر، درباره‌ی خطر جلب رضایت مردم به قیمت ناراضی ساختن خدا می‌بینید. واقعاً اعجاب انگیز است. در این روایات به اشکال مختلف تأکید شده است که اگر کسی به خاطر رضایت کسی باعث خشم خدا شود خداوند آن شخص را بر او مسلط می‌کند. این یکی از زیباترین سنت‌های الهی است که به کرات هم تجربه شده است.

اگر به کسی محبت می‌کنی باید طرف معامله را خدا حساب کنی و هیچ چشمداشتی از طرف مقابلت جهت جبران نداشته باشی. این طوری دیگری فکر نمی‌کنی که عمرت را تلف کرده‌ای. و گرنه بعداً با او چنان می‌کنی که محبتت هم بی‌اجر می‌شود.

اخلاقیات ما زیبایی‌ها و ظرافت‌هایی دارد که معمولاً کمتر از احکام مورد توجه قرار می‌گیرد. مثلاً می‌گویند وقتی به کسی قرض دادی دیگر به آن فکر نکن و مطالبه نکن. فرض را بر این بگذار که دیگر بهت نمی‌دهد. می‌گویند طرف شما در قرض خدا است نه قرض‌گیرنده! خدا خودش هم تضمین پاداش چند برابر کرده است. از آن طرف به قرض‌گیرنده می‌گوید وقتی خواستی پس بدهی بهتر است خودت یک چیزی رویش بگذاری.

از این دست نکات زیاد است که در این مقال نمی‌گنجد.

  نظرات ()
عبرت‌های آزمون کنکور نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٦/٥/٦
سر کنکور چند اشتباه مرتکب شدم که تا مدت‌ها ناراحتش بودم. چند روش هم بود که به من کمک زیادی می‌کرد. اینجا می‌نویسم تا دیگران عبرت بگیرند.

۱- دانش‌آموزان معمولاً مداد نوکی را به مدادهای معمولی ترجیح می‌دهند. یک بنده خدایی به ما گفت با مداد نوکی هم می‌توانید فرم‌های کنکور را پر کنید و زحمت تراش و ... به خودتان ندهید. من هم تا روز کنکور همه‌ی آزمون‌های آزمایشی را با مداد نوکی می‌زدم و مشکلی احساس نکردم. روز کنکور که پاسخنامه‌ها را دیدم به طرز عجیبی خانه‌های پرکردنی بسیار بزرگ‌تر از همه‌ی پاسخنامه‌های بود که دیده بودم. عمومی‌ام خیلی خوب و معمولاً در آزمون‌ها حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه وقت اضافه می‌آوردم. ولی سر جلسه‌ی کنکور پر کردن خانه‌های پاسخ وقت زیادی ازم گرفت و تقریباً وقت اضافه سر عمومی نیاوردم. به همین ترتیب برای پر کردن اختصاصی‌ها با کمبود وقت مواجه شدم.

۲- فکر می‌کنم تقریباً در تمام آزمون‌های آزمایشی که تعدادشان حتماً از ۱۰۰ تا می‌گذشت هیچ تست املاء از بخش ادبیات را اشتباه نزدم. سر جلسه‌ی کنکور اولین درس ادبیات بود و اولین تست املاء. با غرور و شتاب سریع آن را زدم و همان یک تست را در ادبیات اشتباه زدم و حسرت ۱۰۰ بر دلم ماند!

۳- در درس‌های اختصاصی ترتیب ریاضی، فیزیک و بعد شیمی بود. به دلیل اینکه ریاضی و فیزیک فکر و محاسبات بیشتری می‌طلبید من ابتدا شیمی و بعد ریاضی و فیزیک را می‌زدم که به نظرم روش مؤثری بود.

۴- یک اشتباه شناخته‌شده‌ی دیگر هم مرتکب شدم. آن هم گیر دادن بی‌جهت به یک تست فیزیک و نرسیدن به زدن چند تست ساده از جمله دو تست آخر که خیلی ساده بود.

۵- یک مشکل اساسی دیگر گرمای هوا بود. آن قدر دستم عرق کرده بود و سر شده بود که اصلاً مداد در دستهایم نمی‌ماند و می‌لغزید. یادم نمی‌رود یکی از بچه‌ها لباسش را در آورد و با زیرپیراهنی نشست.
  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب