حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
ترجمه‌ی ماشینی سوئدی به فارسی نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٧/٧/٢٢

از ماه‌ها پیش به دلیل مشغله‌های کاری و علایق شخصی مجبور به خواندن سایت‌های سوئدی هستم. نه سوئدی بلدم نه علاقه دارم یاد بگیرم. قبلاً از این سایت برای ترجمه استفاده می‌کردم. منتها با سختی بسیار. باید لغت به لغت ترجمه می‌کردم و خوب چنین ترجمه‌ای خیلی گویا نیست. اشکال دیگر هم آن است که در سوئدی کلمات را بعضی وقت‌ها به هم می‌چسبانند و جداسازی آن‌ها مشکل.

خوشبختانه چند وقتی است قسمت ترجمه‌ی گوگل زبان سوئدی را هم اضافه کرده است. من امروز تست کردم و خیلی خوب کار می‌کند.

  نظرات ()
تبلیغ تلویزیونی برای دانشگاه شریف نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٧/٧/۱٧

در چند روز اخیر به دلیل اتفاقات کنکور سراسری امسال، افراد سرشناس از پربیننده‌ترین شبکه‌های تلویزیون اسم دانشگاه شریف به خصوص را بر سر زبان‌ها می‌اندازند. چند شب پیش دکتر عباسپور، از اساتید دانشکده‌ی برق شریف و رییس کمیسیون آموزش مجلس، در اخبار ساعت ۲۱ شبکه‌ی یک توضیح می‌داد که مثلاً در سال‌های گذشته رتبه‌های زیر ۱۰۰ برق شریف قبول می‌شدند ولی امسال فلان جور شده است. دیشب هم رییس جمهور در مصاحبه با شبکه‌ی یک از دانشگاه شریف چند بار نام برد.

ترسم از این است که در عالی‌ترین سطوح مملکت به دانش‌آموزان و دانشجویان علایم و راهنمایی‌های غلط ندهیم. به نظرم تبعات این فضاسازی‌ها خوب نیست. چه قدر از بچه‌هایی که برق شریف را انتخاب کرده‌اند دیده‌اید که بعداً پشیمان شده‌اند؟ خوب فکر می‌کنید دلیلش چیزی جزو تبلیغات و جو کاذب است؟ نه این که برق شریف بد باشد. ولی آیا همه‌ی جوانان باهوش و مستعد مملکت باید برق بخوانند؟ پس تکلیف نفت، گاز، پتروشمی، کشاورزی، فرهنگ و صد موضوع مهم دیگر کشور چه می‌شود؟ آن‌ها را به دست کودن‌ها بسپاریم؟

  نظرات ()
اطلاع‌رسانی درباره‌ی طرح‌های تحول‌گرایانه نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٧/٧/۱٤

درباره‌ی طرح موسوم به نجات صاحب‌نظران بحث‌های زیادی می‌کنند. من هم از زاویه‌ی خودمان که همان اطلاع‌رسانی باشد می‌نگرم. دولت آمریکا زحمت کشیده است و حرکتی درخور جهت اطلاع‌رسانی درباره‌ی این طرح (کمیته‌ی خدمات مالی کاخ سفید) آغاز کرده است. اگر کسی دستش به دوستانی که در کشور مشغول طراحی طرح تحول اقتصادی هستند (مثلاً کمیسیون اقتصادی هیأت دولت) پیشنهاد دهد آن‌ها هم اقدام مشابهی انجام دهند. هر چه قدر بتوانند از طریق آگاهی‌رسانی بیشتر مردم و صاحب‌نظران را توجیه کنند در اجرا مسیر برایشان هموارتر می‌شود و مردم همراه‌تر.

  نظرات ()
شخصیت‌های ناطق مجازی نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٧/٧/۱٤

بعضی از دوستانم می‌گویند برای ما این شیفتگی‌ات درباره‌ی بعضی از پیشرفت‌های فناوری اطلاعات عجیب است. برای این ادعایشان هم به بعضی از نوشته‌های وبلاگم اشاره می‌کنند. برایشان توضیح دادم بعضی مواقع جنبه‌های غیرفناورانه‌اش برایم جذاب‌تر است. شما نمی‌توانید تأثیرات اجتماعی، اقتصادی، علمی، امنیتی، توسعه‌ای و سیاسی فناوری‌های ارتباطی را نادیده بگیرید. این پدیده‌ها به شدت همه‌ی حوزه‌ها را تحت تأثیر قرار داده است. مطالعه‌ی این‌ها جزو ضروریات هر جامعه‌ای و هم‌چنین علایقم است. با این حال سعی کردم از آن به بعد با دقت بیشتری در زمینه‌ی فناوری بنویسم. شاید در چند ماه اخیر کمتر از این دست مطالب در اینجا خوانده باشید.

چند وقتی است به ضرورت‌هایی مجبورم درباره‌ی فناوری text-to-speech مطالعه کنم. ضرورتش را هم قبلاً همین جا (درباره‌ی پارس‌آوا) اشاره کرده بودم. اخیراً با شرکت sitepal آشنا شدم. حیفم آمد افراد بیشتری در جریان این کار قرار نگیرند و درباره‌ی آینده‌ی این جهش‌ها فکر نکنند. بد نیست دموهایشان را ببینید و فکر کنید در صورتی که این فناوری‌ها جای خودشان را پیدا کنند چه تأثیراتی بر روی جهان ما خواهد گذاشت. مثلاً یکی از ایده‌هایشان این است که دیگر چیزی تحت عنوان گوینده‌ی خبر و استودیو و ... نداشته باشند. همه‌اش به شکل مجازی! من بر آن نیستم که درباره‌ی خوبی و بدی‌اش حرف بزنم بیشتر می‌خواهم توجه صاحب‌نظران را به اهمیت این موضوعات جلب کنم تا آن‌ها در این حول و حوش بیشتر فکر کنند.

  نظرات ()
خودکفایی در تولید اینترنت نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٧/٧/۱۳

به شوخی به بعضی از دوستان می‌گویم:

«مثل این است که بعضی از تصمیم‌گیران حوزه‌ی ICT با طرح‌ها و ایده‌هایشان می‌خواهند در اینترنت هم خودکفا شویم.»

پی‌نوشت: امروز (چند روز بعد از نوشتن این مطلب) در کنفرانس انجمن رمز بودم. در یکی از نشست‌هایش دیدم مثل این که آن چه ما به شوخی می‌گوییم آن‌ها به جدی و صریح می‌گفتند. خودم را کنترل کردم که نشست به هم نریزد و سکوت کردم.

  نظرات ()
من حیث لا یحتسب نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٧/٧/٥

«و یرزقه من حیث لا یحتسب» یعنی خداوند می‌داند ما انسان‌ها چه قدر به سورپریز شدن علاقه‌مندیم. خدایا لطفاً ما را سورپریز کن!

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب