حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
Portable Storage & Meida Player نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸۸/٤/۳٠

مدتی است دنبال یک هارد اکسترنال پرتابل که مدیا پلیر با خروجی تلویزیون باشد می‌گردم. نتایج جستجوهایم به چهار مورد زیر رسیده است:

  1. Seagate FreeAgent Theater HD
  2. Western Digital WD TV HD Media Player (نیاز به هارد USB جداگانه)
  3. TViX PVR R-2200
  4. China HDD Media Player Storage Enclosure

سه تای اول در ایران یافت می‌شود ولی من چهارمی را از لحاظ قیمت و کارآیی پسندیدم که در ایران به نظر یافت نمی‌شود. پیشنهادی دارید؟

 

  نظرات ()
عشق، دوستی و همکاری در یک نما نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸۸/٤/٢٧

صمیمیت و همکاری موش‌ها

  نظرات ()
دشواری‌های اخلاقی در مهندسی نرم‌افزار نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸۸/٤/٢٧

اخلاق کامیپوتر (Computer Ethics) یکی از موضوعات مورد علاقه‌ام برای مطالعه است. یکبار در وبلاگ انگلیسی معدومم چیزی در آن باره نوشته بودم. در چند سال اخیر نیز مثل این که درسی در این زمینه برای بچه‌های کامپیوتر ارائه می‌شود. شاید شما نیز در این باره چیزهایی شنیده باشید. اگر نشنیدید کافی است اینترنت را جستجو کنید. اگر بار اول‌تان باشد ممکن است تعجب کنید اخلاق چه طور با کامپیوتر ارتباط پیدا می‌کند.

اخیراً مقاله‌ای (لینک مقاله) در این زمینه در IEEE Computer Society خواندم که خیلی جالب بود. بنده مدت‌ها است به تجربه یافته بودم و به بعضی همکاران و مدیران گوشزد کرده بودم ریشه‌ی برون‌رفت از مشکلاتی که سازمان با آن درگیر است اخلاق است. خیلی درک و باورش ساده نبود و نیست. بخشی از مقدمه‌ی مقاله را در زیر بخوانید:

"...A chain of unethical or unprofessional behaviors could then take place that eventually leads to massive penalty payments, lawsuits, layoffs, or even bankruptcy. Yet none of the players in this process will admit to or recognize that their behavior was unethical or unprofessional. ..."

  نظرات ()
ما به وظیفه عمل می‌کنیم نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸۸/٤/٢٥

حکایت زیر به نقل از اینجا دارای چند پیام است که خودتان با خواندنش متوجه می‌شوید. یکی‌اش را دوست دارم برای رییسمان بگویم: «بالا بردن کارآیی فردی لزوماً منجر به بالا رفتن کارآیی سازمان نمی‌شود.»

دو تا کارگر در حال کار بودند. یکی زمین را می‌کند و دیگری آن را پر می‌کرد.

عابری که از آنجا رد می‌شد از آنها پرسید: «چرا کار بیهوده انجام می‌دهید؟»

یکی از آن دو کارگر که از سوال عابر ناراحت شده بود، گفت: «ما کار بیهوده انجام نمی‌دهیم. ما همیشه سه نفریم. یکی زمین می‌کند، دومی لوله را کار می‌گذارد و سومی رویش را پر می‌کند. امروز نفر دوم مریض بوده و سر کار نیامده است ولی ما وظیفه خودمان را انجام می‌دهیم.»

  نظرات ()
رزومه‌ی خوب: خاص و مشخص نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸۸/٤/٢٤

باز هم با همت هومن پیرو سجاد و باز متن دیگری در زمینه‌ی کاریابی از همان منبع قبلی. خلاصه‌اش این است: برای این که خودتان را خیلی آدم با سوادی نشان دهید بسیار غلط است که رزومه‌تان نشان دهد همه فن حریفید. معمولاً کارفرمایان به خصوص در خارج از کشور این را نمی‌پسندند. اگر چه ممکن است همه‌ی ما مهارت‌های گوناگونی داشته باشیم ولی باید به تدریج به دست بیاوریم در کدام می‌توانیم سرآمدتر و موفق‌تر باشیم و بیشتر در مسیر شغلی‌مان بر روی آن تمرکز کنیم و زیاد از این شاخه به آن شاخه نپریم.

 

چرا باید رزومه‌ی خاص منظوره نوشت؟

چرا برای شغلی که درخواست داده بودید انتخاب نشدید و یا حتی با شما تماس تلفنی هم نداشتند؟ اگر چه میتوان دلایل زیادی متصور شد اما احتمالا مهمترین آنها کیفیت پایین رزومه (CV) شما میباشد. همانطور که میدانیم، امروزه فرصتهای استخدامی کمتری وجود دارد. از اینرو نوشتن رزومهای بسیار کلی که هر خوانندهای را جذب کند وسوسه برانگیز است. اما این کار بر اساس تجربه شخصیام اشتباهی جدی است چون باعث به خطر افتادن شانس شغل بعدیتان میشود. با وجود اینکه یک رزومه دارای اجزای متعددی است در این مقاله تصمیم دارم که به عنوان شغلی (job title) بپردازم. اجازه دهید که از مثال زیر استفاده کنیم:

متن آگهی شغل

عنوان شغل

-          مدیریت پروژه

 

توضیحات

-          نیاز به مدیر پروژه برای مدیریت پروژههای چند ملیتی و غیره.

 

متن رزومه – کاندیدای 1

-          رییس پروژه / تحلیلگر تجارت / مشاور راهکار

نام چند شرکت، 2006 تا کنون.

متن رزومه – کاندیدای 2

-          مدیر پروژه

نام چند شرکت، 2006 تا کنون.

 

کاندیدای 1 شغلهای متعددی را در رزومه خود آورده در حالیکه کاندیدای 2 فقط بر روی مدیریت پروژه تمرکز کرده است. اگر همین روال در سراسر رزومه تکرار شود، به احتمال زیاد کاندیدای 2 برای شغل مورد نظر انتخاب شده و کاندیدای 1 در عجب خواهد ماند که کجای کارش اشتباه بوده است. (حتی اگر آنها در شغل یکسانی بوده باشند.)

بنابراین واضح است کاندیداهایی شانس بالاتری در شغل درخواستیشان دارند که به طور مختص تجربه مدیریت پروژه را داشته باشند. اگرچه دریافتهام که کاندیداهای دارای مهارتهای مختلف دوست ندارند خود را تنها به یک عنوان شغلی محدود کنند. بلکه دوست دارند که عناوین بیشتری را علاوه بر مدیر پروژه بیان کنند تا خود را با استعدادتر نشان دهند(چنین کاری نکنید مگر اینکه در آگهی تبلیغاتی گفته شده باشد). اگر که به پست مدیر پروژه فکر میکنید واضح است که برای موفقیت در این شغل به مهارتهای دیگری نیر نیاز دارید که میتوانید آنها را در هنگام مصاحبه بیان کنید. بیشتر استخدامکنندگان در هنگام مطالعه رزومهها، آنها را به سرعت از نظر گذرانده و در این میان به دنبال کلمات کلیدی مرتبط با شغل مورد نظرشان هستند. تنها هنگامی به جزییات رزومه میپردازند که به تعداد کافی کلمات کلیدی مورد نظرشان را دیده باشند. اگر به تعداد کافی از این کلمات پیدا نکنند آنوقت مستقیما جای رزومه در سطل زباله خواهد بود. بنابراین دو نکته کلیدی برای اتمام این بحث:
  • خاص بودن:  تمرکز خود را به نوشتن روزمهتان مطابق با شغل موردنظر قرار دهید.
  • چندگانگی: اگر که مهارتهای مختلفی دارید چندین نوع  رزومه برای خود  داشته باشید.
  نظرات ()
Still waters run deep نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸۸/٤/٢۱

امروز چند ضرب المثل انگلیسی می‌خواندم. در این بین ضرب المثل زیر و توضیح ذیلش را با اسم این وبلاگ و روحیات نویسنده‌اش جور دیدم.

"Still waters run deep."

Some rivers have rough surfaces with waves. That's usually
because the water is shallow and there are rocks near the
surface. But deep rivers have no rocks near the surface and
the water is smooth and still. This proverb means that
people who are calm and quiet on the outside, often have
a strong, "deep" personality inside.

  نظرات ()
دست از پا درازتر نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸۸/٤/٢۱

خدایا،

اکنون که دست به سویت دراز کرده‌ام، دست از پا درازتر، برم نگردان.

«و الیک یا رب مددت یدی. فبعزتک استجب لی دعائی و بلغنی منای و لا تقطع من فضلک رجائی»

  نظرات ()
راننده‌ی خوب کسی است که دیگران بهش بزنند نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸۸/٤/٢٠

«راننده‌ی خوب کسی است که نگذارد دیگران بهش بزنند»

این جمله را پدرم به کار می‌برد هم در رانندگی هم در بسیاری شؤونات دیگر زندگی. هر وقت فکر می‌کنم کار سختی است. شاید بهتر باشد بگوییم:

«راننده‌ی خوب کسی است که به دیگران نزند و راننده‌ی خیلی خوب کسی است که علاوه بر این، نگذارد دیگران هم بهش بزنند.»

  نظرات ()
باز هم انتخابات نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸۸/٤/۸

دوستی ایمیل زده است و این بار نیز به سکوتم درباره‌ی شرائط اخیر اعتراض کرده است. مشخصاً گفته است چرا در وبلاگت چیزی نمی‌نویسی و آیا در شرائط فعلی نیز سکوت را جایز می‌دانی؟ شرائط فعلی را نیز مقایسه کرده است با یک برهه‌ای از تاریخ.

پاسخ‌هایی برایش فرستادم. هم قبلاً و هم اینک نیز خیلی حرف برای گفتن دارم ولی به هزار و یک دلیل که آن‌ها را نیز نمی‌گویم باز هم فکر می‌کنم همان راهبرد «فریاد خاموش» مؤثرتر باشد. به عبارتی دیگر در این فضای ملتهب هر چه بگویی حتی خود همین حرف سریع خواننده/شنونده تمام تلاشش را می‌کند از لا به لای نوشته‌هایت، سریع دسته‌ و گروهت را معین کند و بعد هم نتیجه‌گیری و هزاران چون و چرا و جدل.

خدمت این دوست گرامی و بقیه‌ی دوستان باید عرض کنم بسیاری از مطالبی که در این وبلاگ آمده است به انتخابات ربط دارد کما این که به همه‌ی زندگی‌مان ربط دارد. با این حال برای این که به خواسته‌ی ایشان احترام گذاشته باشم و این جا هم زیاد خالی نماند کلام معروفی را می‌آورم که احتمالاً زیاد شنیده‌ایم. احتمالاً مثل هزاران چیز دیگر که زیاد شنیده‌ایم و کمتر فهمیده‌ایم و کمتر به کار بسته‌ایم. حالا ممکن است شما بگویی چه ربطی به انتخابات دارد. اتفاقاً مشکلات از آن جا پیدا می‌شود که ما ربط خیلی مسائل به همدیگر را یا گم کرده‌ایم یا پاک کرده‌ایم.

حضرتش فرمود: پشت مرا دو گروه شکستند: عالم متهتک و جاهل متنسک.

به نظرم در طول تاریخ هر دوی این گروه روز به روز یاران بیشتری گرفته‌اند و قوی‌تر شده‌اند. از آن طرف فضا را برای آن‌هایی که بخواهند بینابین بمانند روز به روز تنگٰ‌تر کرده‌اند.

 

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب