حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
استخر و یاد مرگ نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٩/۳/۱٦

حدود دو سالی است استخر رفتن را از سر گرفته‌ام. خیلی نامنظم و تفریحی. جدا از جنبه‌های آماده‌سازی جسمانی برایم سازندگی معنوی دارد. در این پست قصد دارم این حالت را وصف کنم.

وقتی به استخر می‌روم. بیشتر در قسمت عمیق سعی می‌‌کنم شنا کنم. شناگر حرفه‌ای نیستم. خیلی با استیل و اسلوب شنا نمی‌کنم. بدون مربی همین‌طوری یاد گرفته‌‌ام که دست و پایی بزنم. پا دو چرخه هم تا چندی پیش بلد نبودم و اخیراً مقداری تمرین کرده‌ام. نفس‌‌گیری‌ام هم خوب نیست و خیلی زود نفس کم می‌‌آورم. بعد از آن که کمی شنا می‌کنم و خسته می‌شوم باز ادامه می‌‌دهم. بعد در وسط آب و خلوتی استخر به ذهنم می‌آید اگر در وسط دریایی گرفتار شده بودم و بعد از مدتی شنا کردن قوتم تمام شود ...

بعد یادم می‌آید حالت غریق را و آن که می‌گویند جزء سخت‌ترین انواع مرگ است. وقتی نفس کم می‌‌آورم و تاب شنا هم ندارم می‌بینم فاصله‌ی ما تا مرگ چه قدر کم است. خیلی کمتر از آن که بتوان باورش کرد. شاید به همین خاطر نمی‌بینیمش. بس که به آن نزدیکیم. یا به قول آگاهان شاید اصلاً جدا از همین زندگی‌مان نباشد. باطنش باشد.

خدایا سختی‌های جان دادن را بر ما آسان گردان.

  نظرات ()
هویت‌شناسی و ثبت‌نام الکترونیکی نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٩/۳/۸

از وقتی موج اصطلاحات با پیشوند الکترونیک به کشور ما رسیده است حدود هفت یا هشت سال می‌گذرد. به نظر می‌رسد در این مدت، بخش عمده‌ای از تلاش‌ها معطوف به توجیه ضرورت و ارتقاء جایگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات در توسعه شده است تا برنامه‌های قابل دفاع و مشخص.

شاید از ابتدایی‌ترین گام‌های عملیاتی الکترونیکی کردن فرآیندها و خدمات، الکترونیکی کردن ثبت‌نام و هویت‌شناسی کاربران است. از این رو، یکی از صاحب‌نظران دست‌اندرکار سال‌ها پیش پیشنهاد می‌کرد اگر ما مثلاً فقط e-id یا e-registration را بتوانیم به طور سراسری عرضه کنیم خیلی بیشتر از آن چه تصور شود جلو می‌افتیم. مثلاً فرض کنید خدمتی آنلاین وجود داشته باشد که با وارد کردن شماره‌ی ملی بتوان اطلاعات دیگر فرد را استخراج کرد. بدین شکل تصور کنید روزانه چه حجم از فعالیت‌های مرتبط با پر کردن، پردازش و نگهداری اطلاعات پرسنلی افراد کم می‌شود.

این مسأله اگر حتی در سطح ملی در کوتاه مدت دردسترس نباشد در سازمان‌ها، شرکت‌های خدماتی و بانک‌ها یک الزام است. شخصاً بسیار مبتلابه این معضل بودم و از فقدان عقلانیت در این زمینه رنج برده‌ام. مثلاً امروز برای چند کار شخصی به بانک  تجارت رفتم و دو، سه بار فرم اطلاعات شخصی‌ام را پر کردم. با خودم فکر می‌کردم مگر من چند بار بابت دریافت خدمات از یک بانک باید اطلاعاتم را به آن بدهم؟

مسأله گاهی از این بغرنج‌تر هم می‌شود. مثلاً بدو ورود به دانشگاه در روز ثبت‌نام شاید شش یا هفت بار مشخصات فردی‌‌ام را پر کردم. هم‌چنین برای گرفتن دانشنامه پس از فراغت از تحصیل نیر مجبور شدم چندین بار مشخصات فردی‌ام را پر کنم. وقتی برای دریافت یک خدمت واحد مشخص مجبور باشی چند بار مشخصات فردی‌ات را پر کنی یعنی یک نقطه‌ی تماس واحد برای ارتباط با مشتری/دانشجو/شهروند تعریف نشده است و ...

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب