حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
درباره‌ی English Central نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٩/٧/٢٦

درباره‌ی Englishcentral.com احتمالاً شنیده باشید. در این نوشتار بنایم بر این نیست که آن را معرفی یا توصیه کنم. در این باره حرف زیاد گفته شده است. این جا درباره‌ی اهداف پیرامونی و پشت صحنه آن می‌خواهم تحلیل و حدسم را بگویم.

چند سؤال و نکته مرا به تحلیلی که در پایان می‌آورم می‌رساند که ابتدا به آن‌ها می‌پردازم.

اول آن که استفاده از این سایت رایگان است در حالی که به نظر چه از حیث تولید محتوی چه از حیث ایجاد فناوری بسیار پرهزینه است. البته خیلی وقت‌ها برای ظاهرسازی یک مدل‌های تجاری برای آن‌ها ادعا یا ذکر می‌کنند ولی نباید خیلی آن‌ها را باور کرد. مثلاً تبلیغات.

دوم آن که گوگل حاملی مالی این پروژه بوده است.

سوم آن که روش رتبه‌بندی آن نه بر اساس صحت بلکه بر اساس دفعات و جملات بیشتری است که تمرین کرده‌اید. یعنی هر چه بیشتر تمرین کنید امتیاز بیشتری کسب می‌کنید. البته صحت هم در آن دخیل است ولی اصل بر به دست آوردن امتیازات بیشتر با استفاده از تمرین‌های بیشتر است.

چهارم آن که امکانی وجود دارد که شما تشخیص سیستم را قبول یا رد کنید. یعنی مواردی هست که شما به درستی تلفظ می‌کنید ولی سیستم غلط تشخیص می‌‌دهد. شما می‌توانید اشکالاتش را به آن متذکر شوید.

پنجم آن که گوگل و اغلب شرکت‌های بزرگ نرم‌افزاری در حال سرمایه‌گذاری بر روی فناوری‌های speech هستند و این روزها زیاد شنیده می‌شود که واسط کاربری طبیعی در آینده است.

ششم گوگل جزء شرکت‌هایی است که خیلی خوب و هوشمندانه از Human Computaion و توانی که افراد شبکه‌شده دارند استفاده می‌کند.

هفتم تشخیص گفتار از آن مسائلی در هوش مصنوعی است که training در آن نقش بسزایی دارد.

هشتم اغلب بنیانگذاران این سایت از شرکت‌ها و آزمایشگاه‌های بزرگ speech دنیا دور هم جمع شده‌اند.

نتیجه گیری من: English Central به دنبال به دست آوردن یک موتور speech recognition و text to speech جامع و آموزش‌دیده‌ی بسیار دقیق است و کاربران هم در حال کمک به ایجاد آن هستند.

  نظرات ()
‍‍پرشین‌بلاگ و فایرفاکس نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٩/٧/٢٠

من تا همین چندی پیش در محیط فایرفاکس که مرورگر پیش‌فرضم است وارد محیط مدیریتی پرشین‌بلاگ می‌شدم و مطالبم را ارسال یا ویرایش می‌کردم و نظرات را می‌خواندم. منتها از چندی پیش دیگر لاگین نمی‌شد. یک مقدار که پیگیری شدم متوجه شدم مشکل در ناسازگاری با فایرفاکس است. نمی‌دانم چه تغییری در نرم‌افزار پرشین‌بلاگ رخ داده است که باعث این مسأله شده است ولی به هر حال این مشکل باعث چند هفته‌ای وقفه شد.

این روزها سایت‌ها حداقل لازم است با دو مرورگر IE و فایرفاکس سازگار باشند. فایرفاکس آن قدر جا افتاده است که لازم باشد سایت‌ها سازگاری با آن را مدنظر قرار دهند.

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب