حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
پیشنهاد سرمایه‌گذاری؟ نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٩/۸/٢

دیدم یکی از آشنایان در وبلاگش پیشنهادهایی درباره‌ی سرمایه‌گذاری داده است نکاتی در بخش نظراتش نوشتم که با تفصیل و توضیح اینجا می‌آورم.

موفقیت در هر سرمایه‌گذاری یک سری شرط و شروط دارد. این پیشنهاد بنده هم یک شرط سهل و ممتنع دارد و آن هم «باور» است. باور به غیب. باور به غیب هم مفهوم قلنبه و سلنبه‌ای نیست. خیلی ساده‌اش می‌شود باور به چیزهایی که برایت مشهود نیست. مشهود نیست هم یعنی هم قواعد و قوانین رایج. یعنی این که می‌نشینی محاسبه می‌کنی بازگشت سرمایه‌اش کی و چه قدر است و الی آخر. یعنی باور به «من حیث لا یحتسب» نگفتم محاسبه نکن یا دوراندیشی نداشته باش گفتم «روی حساب‌هایت خیلی حساب نکن.»

مَّن ذَا الَّذِی یُقْرِضُ اللَّـهَ قَرْضًا حَسَنًا فَیُضَاعِفَهُ لَهُ أَضْعَافًا کَثِیرَةً ۚ
وَاللَّـهُ یَقْبِضُ وَیَبْسُطُ
وَ إِلَیْهِ تُرْجَعُونَ

از آخر به اول برایت می‌گویم. این که در «و الیه ترجعون» چه نهفته است را با خودت فکر کن. شاید نسبت به سرمایه‌گذاری بینش بهتری پیدا کردی. ولی حالا من در مقام تفسیرش نیستم. سراغ بعدی‌اش می‌روم. قبلی را اگر هم نگرفتی و نتوانستی در باورت بگنجانی زیاد خرده‌ای نیست ولی انصافاً اگر «و الله بقبض و یبسط» را باور نکردی یک جورهایی توقعت را هم لطفاً تعدیل کن. من مثال نمی‌زنم که بعداً نخواهم با علما و عقلا جر و بحث کنم ولی خوب اگر فکر می‌کنی قبض و بسط اوضاع و احوالت از پارامترهای دیگری حادث می‌شود می‌توانی همین جا از خواندن ادامه‌ی متن منصرف شوی و به همان پارامترهایت بچسبی.

ممکن است به اینجا که برسی بپرسی حالا این سرمایه‌گذاری که می‌گویی ظرف چه مدت چند برابر می‌شود؟ ببین، نشد. دوباره برگشتی به همان پله‌ی قبلی. دوباره می‌خواهی چرتکه بیاندازی؟ مثل این که قبلی را خوب دقت نکردی. بحث این نبود چه قدر بر می‌گردانم گفت اصلاً این که بهت سخت بگذرد یا آسان دست من است. این که اصلاً خوشت باشد یا ناخوش باشی دست من است. باز تو دوباره بردی‌اش تو همان چارچوب ذهنی‌ات. فکر می‌کردم آن قدر در فیلم‌ها گفته‌اند که پول خوشبختی نمی‌آورد که دیگر تکرارش یک جورهایی ملالت آور شده است.

البته گفته است چندین برابر ولی این چندش به نظرم با آن منطق ریاضیاتی تو جور در نمی‌آید. من که همان وسط راه گفتم بی‌خیالش شو. من هم نمی‌دانم نرخ تورم را چند درصد می‌خواهد حساب کند یا تغییرات نرخ ارز را هم در پیش‌بینی‌اش آورده است یا نه. من فقط می‌دانم با کریم این طوری نمی‌شود معامله کرد. آن چه باید متوقع بود به اندازه‌ی کرمش است و می‌دانی که کرمش را نهایت نیست. درکت از خداوندگار بی‌نهایت چیست همان قدر متوقع باش!

سحر با باد می‌گفتم حدیث آرزومندی

خطاب آمد که واثق شو به الطاف خداوندی

شنیده‌ای که می‌گویند مداومت بر خواندن سوره‌ی واقعه در هر شب یا شب‌های جمعه مانع فقر و تنگدستی است؟ شاید یک رازش در آیات ۵۱ تا ۷۲ نهفته باشد. مثلاً آن جا که می‌گوید «فکر می‌کنی تو کشت می‌کنی یا ما کشت می‌کنیم؟ اگر بخواهیم که پودرش می‌کنیم»

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب