حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
سخنانی در باب ازدواج جوانان نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳٩۱/٧/٢٩

من خیلی غصه‌ی اشتغال و ازدواج جوانان را می‌خورم. این دغدغه داشتن، نه از جنس پدربزرگ‌بازی است بلکه از سر درک مشترک است. به دلیل تحولات اجتماعی، شکاف شدید بین نسلی، باعث شده است پدر و مادرها نتوانند نقش هدایتی خود را ایفا کنند بلکه خود در باب بسیاری مشکلات جوانان در موضع متهم هستند. فرهنگ غلط سنت‌گرایی به جای حق‌گرایی نیز اجازه نمی‌دهد در مبانی و مواضع‌شان تجدید نظر کنند. با این اوصاف، انتظار از والدین و مسؤلین جهت حل معضلات اجتماعی گیریبان‌گیر آن‌ها، انتظار بیهوده‌ای است. من به سهم خودم تلاش می‌کنم. امیدوارم هر کس دستش می‌رسد نیز تلاش کند تا شاید این موج‌های کوچک به هم بپیوندد و جریان‌ساز شود.

موضوع اشتغال جوانان در صدر دغدغه‌های ده سال گذشته‌ام بوده است. در دهه‌ی جدید زندگی‌ام میل دارم به مسأله‌ی ازدواج جوانان نیز اولویت دهم. واقعیت این است که سال‌ها است همه اذعان و اعتراف می‌کنند که این معضل به حد بغرنج و خطرناکی رسیده است ولی کمتر کسی جرأت و جسارت اقدامات و تصمیمات متهورانه دارد. متأسفانه حول این پدیده، کلی تفکرات متصلب ریشه دوانده است که مبارزه با آن‌ها هماهنگی جمعی می‌خواهد. همان طور که در ادوار گذشته، جماعتی رسومات و تفکرات غلط را وارد فرهنگ ازدواج کرده‌اند، نسل جدید نیز می‌تواند جریانی خلاف را پایه‌گذاری کند. اگر بخواهم یک نقطه‌ی عزیمت پیشنهاد دهم به نظرم باید تأکید بر بازگشت به اصالت‌ها باشد نه سنت‌ها. تفاوت اصالت این است که معمولاً اصالت ریشه در فطریات یا تعالیم آسمانی دارد و سنت‌ها در جاهلیت. مثلاً ما باید بر اصل بودن ازدواج تأکید کنیم و فرع بودن عروسی (به معنای امروزی‌اش) یا بر اصالت هدیه داشتن مهریه تأکید کنیم و فرع بودن نوع و مقدار آن.

در این باره، حرف زیاد زده شده است و عمل کم. چاره‌ای نیست جز آن که خود جوانان آگاهی را در میان خودشان توسعه دهند و شاید بتوانند کم کم پدر و مادرها را نیز با خود همراه کنند.

در حین مطالعاتم به مطالبی مرتبط برخوردم که ممکن است برای شما نیز مفید باشد.

«ما روحانیون باید خودمان نیز در عمل نشان دهیم که به این امور عامل هستیم» (+)

«جوان را به زندان می اندازند تا ثابت شود اعسار دارد، در حالی که این کار از نظر شرع اسلام درست نیست»  (+)

«همان‌طور که حضرت لوط جلوی قوم منحرفش درآمد و گفت «الیس منکم رجل رشید؟» (سوره هود، آیه 78)، ما هم در مورد این مسائل یک آدم رشید می‌خواهیم؛ کسی که صف‌شکنی کند.» (+)

«شومی و ناخجستگی زن، زیاد بودن کابین [مهریه] او و نافرمانی از شوهرش می‌باشد.» (+)

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب