حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
فریاد خاموش یعنی چه؟

«إِذْ نَادَى رَبَّهُ نِدَاءً خَفِیًّاً» سوره‌ی مریم،آیه‌ی۳


از اولی که این وبلاگ را شروع کردم خیلی پرسیدند «فریاد خاموش» یعنی چه؟ اغلب هم اولین و شاید تنهاترین چیزی که به ذهنشان خطور کرده بود یک برداشت سیاسی بود. تصورشان این بود که منظور از فریاد خاموش فریاد خفه‌شده است. حتی وقتی از دوستی خواستم که چیزی برای آن طراحی کند فردی در حال فریاد طرح کرده بود که دستی جلوی دهانش را گرفته بود و یک تابلوی ممنوع قرمز روی آن بود!

اگر اشتباه نکنم اولین بار این ترکیب را در یک شعر نو دیدم. یادم نمی‌آید از که بود اما فکر می‌کنم در کتاب پیش‌دانشگاهی بود. معلم ادبیاتمان آن را به عنوان یکی از صنایع ادبی‌ (پارادوکس) معرفی کرد. برایم صنعت غریب و بدیعی بود و مدتی فکرم را مشغول کرد.

یکبار یکی از خوانندگان وقتی دیده بود من خیلی توی این وبلاگ شلوغ‌کاری کردم و مطلب می‌نویسم به طعنه در نظرات نوشته بود خیلی هم فریادت خاموش نیست! در واقع کلید رهایی از این سوء تفاهم همین است. کسی که دهانش را بسته‌اند که این همه مجال بیان نباید داشته باشد. در واقع محدود کردن بیان با ذات وبلاگ در تناقض است.

«فریاد خاموش» فریادی است که در ذات خود خاموش است. بغضی فروخورده است که به سختی بر لبان جاری می‌شود. ناله‌ای جانسوز است که از دل برمی‌آید ولی در همان دل گرفتار می‌ماند. آن را با غوغا کاری نیست که حرف دل است نه حرف زبان. نسبتی با فریاد پرخاش‌وار ندارد. بر عکس آن قدر آرام و بی‌صدا است که در هیاهوی روزگار گم می‌شود. آن قدر بازار این دنیای مجازی شلوغ است که کمتر خریداری دارد. صاحبش هم بیشتر از این ندارد که خرج زلم زیمبوی دکانش کند یا جنس بیشتری در آن بریزد.

در عربی ندا به معنای فریاد و با صدای بلند صدا زدن است. و در مقابل خفی به معنای پنهان. خوب با این توضیح فکر می‌کنم آیه‌ای که در ابتدا آوردم روشن شده باشد. مربوط به حضرت زکریا است.لینک
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب