حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
فازسی‌نويسی در اينترنت-۱ نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸۱/٤/۱٩
خيلی جالب است که يونيکد اينقدر سريع توانست جای خودش را در ميان کاربران اينترنت باز کند. بايد به بچه‌های پروژه فارسی وب تبريک گفت. پيش از آنکه نسخه نهايی استاندارد استفاده از يونيکد در زبان فارسی تهييه و تاييد شود کلی مشتری پيدا کرد. اين گروه يک mailinglist دارند که می‌توانید آن را در http://lists.sharif.ac.ir بيابيد. در آن و ليستی مشابه به نام PersianComputing مباحث مربوط به مشکلات و راهکارهای فارسی نويسی در کامپيوتر و وب مطرح می‌شود اگر علاقه به اين مباحث داريد يا مشکل خاصی داريد مي‌توانيد در آن عضو شويد يا تماس بگيريد.(من هم در آن دو تا و دو ليست تخصصی ديگر از آن مجموعه عضو هستم) شايد خيلی از شما که وبلاگ می‌نويسيد به اين موضوع يونيکد دقت نکرده باشيد و از اهميت آن آگاه نباشيد اما من توصيه می‌کنم حتما نسخه نهايی اين استاندارد برای زبان فارسی که به تاييد موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتی نيز رسيده است را ببينيد.

حالا می خواهم شما را با يک موضوع دردسر ساز و راه حل آن آشنا کنم. اين ويندوز گرامی ۲۰۰۰ زحمت کشيد و فارسی نويسی را هم به آن افزود. اما با مشکلاتی که خودتان می‌دانيد از جمله مشکل(ZNJW (Zero Non Joint Width يا همان نيم فاصله قديمترها و مشکل يای چسبان. اين که باعث شد اين مطلب را بنويسم مشکل چند روز پيش بود. اگر به نوشته شک، تردید، وبلاگ نگاه کنيد از اواسط آن يای چسبان در آن خراب شده است. روی اين موضوع فکر کنيد و اگر چيزی به ذهنتان آمد بگوييد تا بعدا خودم مفصل در مورد اين مساله و توضيحات جانبی بنويسم. تنها به عنوان راهنمايی از اواسط کار من ارتباطم قطع شد و داشتم offline می نوشتم!؟
  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب