حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
دوئل الكترونيكي، تهران-واشنگتن! نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٦/۱٠

چندي پيش مخابرات سايت‌هاي راديو فردا و صداي آمريكا را به همراه چندين هزار سايت ديگر فيلتر كرد. آمريكا هم در اقدامي متقابل با شركت معروف Anonymizer, Inc قراردادي امضا كرد تا به كاربران ايراني سرويس رايگان بدهد. اين سرويس با چك كردن IP مبدا كشور كاربر را تعيين مي‌كند و در صورتي كه از ايران باشد سرويس http proxy  را به طور رايگان در اختيارشان مي‌گذارد.

اين كار پيشتر در مقابله با چين هم انجام شده بود. مدير فعاليت‌هاي ضد سانسور IBB، ادعا كرده است آن‌ها ترافيك پروكسي‌هاشان را مانيتور مي‌كنند و هرگاه احساس كنند ترافيك كم شده است ﴿نشانه‌ي فيلترينگ خود پروكسي﴾ آدرس پروكسي را عوض مي‌كنند. وي گفته آمريكا آماده‌ي يك دوئل الكترونيكي درازمدت با ايران است و حاضر است هر روز آدرس پروكسي را عوض كنند﴿!﴾

اين آمريكايي‌ها مثل اينكه كابويي تو خون همه‌شان است. اما نمي‌دانند ايراني‌ها هم پوز‌زني! اين روشي كه پيش گرفته‌اند خيلي مسخره است. اصلا جلوگيري از آن كاري ندارد. بر فرض كه هر روز هم IP پروكسي‌شان را عوض كنند در سال مي‌شود ۳۵۶ تا. در دو سال ۷۱۲ تا. حالا فرض كنيم ۱۰۰۰ تا IP هم براي اين كار اختصاص بدهد. وقتي مخابرات طبق آمار خود آمريكايي‌ها ۱۵۰۰۰ سايت را فيلتر كرده است، ۱۰۰۰ تا كه ديگر براش چشم گاو است. ضمن اينكه اصلا مي‌تواند به جاي IP filtering روش URL filtering را به كار ببرد كه عاقلانه‌تر هم است. ﴿ به ياد بياوريد بلايي كه سر سايت‌هاي بي‌تقصيري مثل پرشين‌بلاگ يا احسان آمده بود. به دليل استفاده از يك hosting مشترك با يك سايت ممنوع﴾

از اين‌ها گذشته نرم‌افزارهايي مثل websense خودشان جلوي open proxy ها را مي‌گيرند و خيلي هم قوي مي‌گيرند. كساني كه پشت websense بوده‌اند مي‌توانند حرف مرا تاييد كنند.

اگر قرار به گردن‌كشي جلوي گردن كلفت باشد كه ما معمولا خيلي به اين مقوله علاقه‌منديم ﴿بازي ايران و آمريكا كه يادتان هست؟﴾ مي‌شود كلي با اين آمريكايي‌ها تفريح كرد و به قولي حالشو برد. مثلا خيلي راحت مي‌شود يك حمله‌ى DRDOS با IP مبدا ايراني ترتيب داد و دهن Anonymizer را سرويس كرد.

حالا مي‌فهمم چرا گوشه‌ي بالاي jaamjam آرم Anonymizer است! اصل خبر را اين‌جا بخوانيد.

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب