حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
مظلوميت دانش! نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٦/۱٩

چند روز پيش سالگرد درگذشت دکتر حسابی بود. اگر وی يک خواننده يا آرتيست بود قطعاً کلی هوادار و کلوب هواداری و سايت و دم و دستگاه و تی‌شرت با عکس دکتر و ... داشت. اما خوب حالا که اينطور نيست... 

يک سری زندگی‌نامه کليشه‌ای را در اين جا، اين جا، اين جا و اين pdf می‌توانيد ببينيد. اما اين‌ها بيشتر به درد پز دادن جلوی خارجی‌ها می‌خورد. آن چه ما بيشتر نياز داريم داستان شيرين زندگی پرفراز و نشيب دکتر حسابی است.

نقل می‌کنند روز آخری که تحقيقاتش (نظريه بی‌نهايب بودن ذرات) توی فرانسه تمام می‌شود و در حال جمع و جور کردن و تحويل اتاق کارش بوده است، چکی سفيد امضا در کشوی ميزش می‌بيند. آن را تحويل مسول آن جا می‌دهد و می‌گويد در ميز من پيدا شده است. وی می‌گويد نه ما اين را گذاشته بوديم که شما در صورت نياز به منابع مالی بيشتر استفاده کنيد و معطل روند اداری نشويد! (حالا اين جدا از مقادير زيادی طلا، به عنوان ماده اصلی آزمايش‌ها، بوده است که به محض درخواست در اختيار دکتر قرار می‌داده‌اند.) دکتر می‌پرسد اما ممکن است کسی سو استفاده کند. جواب می‌دهند ما برای تحقيقات علمی آن قدر ارزش قائل هستيم که حاضريم اين ريسک را بکنيم. (مقايسه کنيد با رای عدم اعتماد مجلس به فرجی‌دانا که برقی‌های دانشگاه تهران خيلی تعريف سوادش را می‌کردند)

حالا همين پرفسور وقتی به ايران برمی‌گردد پيش وزير علوم وقت می‌رود می‌گويد می‌خواهم مدرسه‌ی فيزيک تاسيس کنم. می‌گويد «فيزيک چيست؟» بعد دکتر کمی برايش توضيح می‌دهد می‌گويد آهان همان شيمی است. بعد ماجراهايی دارد که واقعا حيف است که نشنويد. پارسال کتابی از خاطرات دکتر، پسرش چاپ کرد. شما نمی‌دانم کدام انتشارات و آيا الان در بازار نابسامان کتاب يافت می‌شود يا نه؟

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب