حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
فارسی‌نويس در اينترنت-۲ نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸۱/٤/٢٢
خوب، الوعده وفا.
داشتم می‌گفتم چرا وقتی ارتباطم قطع شد شکل يای چسبان خراب شد. به عنوان نکته مرتبط ديگر من طرح‌بندی(Layout) صفحه‌کليدم را مطابق http://www.isiri.org/std/2901.htm عوض کرده‌ام. (برای اينکه شما هم بتوانيد در W2K اين‌کار را انجام دهيد اينجا را ببينيد. البته اين کار با تغييرات اندکی در XP هم قابل انجام است. اگر خواستيد بدانيد يک e-mail بزنيد تا راهنمايی‌تان کنم) يعنی مثلا وقتی شما دکمه« `»(سمت چپ دکمه ۱) را می‌فشاريد «پ» تایپ نمی‌شود و برای تايپ «پ» بايد از دکمه«M» استفاده کنيد که در حالت عادی معادل حرف ديگری است. اما با اين حال وقتی در ويرايشگر فارسی اينجا تایپ می‌کنم طرح بندی من اعمال نمی‌شود. خلاصه سرتان را درد نياورم ويرايشگر اينجا به اين چيزها کار ندارد و برای خودش يک javascript دارد که وقتی شما دکمه‌ای را می‌فشاريد معادلی که مد نظر دارد آن را جايگزين می‌کند. شايد اگر به ياد بياوريد چند سال پيش که هنوز ويندوزهای فارسی و فونت‌های فارسی و يونيکد رواج پيدا نکرده بود، سايتهايی بودند که به شما امکان نوشتن متون فارسی از جمله پست الکترونيکی (حتی در ویندوزهای انگلیسی) را می‌داد. آنها هم از روشهای مشابهی مثل javascript و يا java applet استفاده می‌کردند. (البته می‌دانيد که اين دو ربطی به هم ندارند و مشابهت‌شان تنها اسمی است)
خوب برگردم سر مشکلمان که به اندازه کافی در مورد آن صحبت کردم. بی‌آنکه بخواهم در مورد ساير مشکلات فارسی نويسی در W2K توضيح دهم شما را مستقيماْ به راه حل هدايت می‌کنم. قبل از آن يک نکته ديگر باقيست که حيفم می‌آيد نگويم و اغلب هم از آن بی‌خبرند و آن را رعايت نمی‌کنند؛ آن هم مساله نيم‌فاصله است. خيلی زياد در نوشته‌ها ديده می‌شود که در انتهای خط کلمه‌ای مثل «می‌رود» جزء «مي» آن در انتهای خط و جزء «رود» آن در ابتدای سطر بعدی قرار مي‌گيرد. برای حل اين مشکل از يک کاراکتر ناپيدا به نام ZNJW (Zero Non Joint Width) استفاده می‌شود. برای تایپ اين کاراکتر بين دو جرء ياد شده Shift + Space را به کار ببرید. اين هم آنجايی که می‌توانيد توضيحات مفصل در مورد استفاده از زبان فارسی در کامپيوتر را ببينيد:
راه‌نمایِ استفاده از زبانِ فارسی در کامپیوتر
در اینجا هم می‌توانید توضیح مختصری در مورد یونیکد به زبان فارسی به قلم روزبه پورنادر ببینید که بر روی سایت یونیکد میزبانی شده است:
يونی‌کُد چيست؟
اين مطلب ادامه دارد...
  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب