حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
گزارش سايت مرجع linux.com از فعاليت‌هاي مركز امنيت شبكه‌ي شريف نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٢/٧/۱٧

روزنامه‌ي خبري سايت معتبر  NewsForge ،linux.com، در شماره‌ي 15 سپتامبر خود در گزارشي به فعاليت‌هاي open source در ايران و اسرائيل پرداخت. در اين گزارش پروژه‌هاي FarsiKDE و مركز امنيت شبكه‌ي شريف به عنوان دو نمونه‌ي فعال از توليد و توسعه‌ي open source در ايران مورد تاكيد قرار گرفته‌اند.

در ضرورت حركت به سمت فناوري‌هاي open source به نقل از آرش زيني، مدير پروژه‌ي FarsiKDE، آورده است «ما در ايران تحت فشارها و تحريم‌هاي آمريكا هستيم...در اين شرايط تنها راهي كه براي تقويت خود پيش رو داريم استفاده از تكنولوژي‌هاي رايگان/آزاد/باز و غير محدود است... »

در ادامه به نقل از وي آمده است: مدت بسياري طول كشيد تا مايكروسافت تصميم به پياده‌سازي فارسي در سيستم‌هاي ويندوز بگيرد... اما اكنون ما يك Desktop فارسي مبتني بر KDE داريم. علاوه بر اينكه بر استانداردهاي خودمان منطبق است مشكلات سيستم فارسي مايكروسافت را نيز ندارد...

اين گزارش در ادامه به نقل از سيد محمد حسين حميدي يكي از اعضاي تيم توليد مركز امنيت شبكه‌ي شريف فعاليت‌هاي اين مركز را اين گونه شرح مي‌دهد: «تمركز مجموعه‌ي ما بر توليد محصولات امنيتي از جمله حفاظ و دسته‌بند URL است. محيط توليد و توسعه‌ي اوليه ما لينوكس است. نسل اول حفاظ‌هاي ما با نام حديد حدود يك سال و نيم پيش در آزمايشگاه امنيت شبكه‌ي شريف توليد شد. تيم توليدكننده اغلب دانشجويان كارشناسي ارشد و دكترا بودند
اكنون، نسل جديد حفاظ ما كه حفاظي چند خوشه‌اي است به عنوان يك پروژه دو ساله تعريف شده است. ما در مجموعه‌مان يك مهاجرت مهم از ويندوز به لينوكس داشتيم.»

وي كه از طريق ليست پستي LinuxIran در اين بررسي شركت كرده است در ادامه گفته است: «ما سيستم عامل دستگاه‌هاي كاري‌مان را از ويندوز به لينوكس تغيير داديم. در اجتماع ما علاقه‌مندان بسياري به لينوكس وجود دارند و ما عميقا به لينوكس اعتقاد داريم. ما سال گذشته دامنه‌ي فعاليت‌هاي خود را به سيستم‌هاي mobile ارتقا داديم. در اين زمينه ما يك مركز خدمات كوته‌پيام (SMS) پياده‌سازي كرديم كه محيط توسعه آن نيز لينوكس بود.»

در اين گزارش از ايران به عنوان يك شاه‌ماهي سرخ! در اين زمينه ياد شده است. نكته‌ي جالب توجه قرار دادن ايران در برابر اسرائيل است! با آنكه در توصيف فعاليت‌هاي ايران ده‌ها خط نوشته شده است گزارش مربوط به اسرائيل به بيش از چند خط تجاوز نمي‌كند!

مراجع:
گزارش خبري سايت NewsForge:

http://newsforge.com/newsforge/03/09/05/214223.shtml?tid=11

گزارش مفصل‌تر در سايت Liberation Technology:

http://www.maailma.kaapeli.fi/asia.html

توضيح ۱: حوالی بهمن ماه پارسال بود كه نويسنده ‌ی گزارش مذكور ايميلی به LinuxIran mailing list زد و درباره‌ی فعاليت‌ها OpenSource در ايران پرسيد. مطالبی كه در جواب نوشته بودم بدون هيچ حك و اصلاحی در گزارش آورده است. فكر می‌كردم لا اقل قبل از چاپ برای بازنگری برايم می‌فرستد. دو تا غلط خيلی فاحش و ضايع دارد. آن موقع كه آن را نوشتم در سايت دانشكده از 81‌ای‌ها امتحان می‌گرفتم. دو، سه نفر كه ازشان انتظار نداشتم كپ زده بودند و من بابت اين موضوع به شدت عصبانی بودم. قبلا گفته بودم كپ زننده و كپ زده شونده هر دو صفرند. نه دلم می‌آمد صفر بدهم نه می‌خواستم حرفم را زير پا بگذارم. بعدتر معلوم شد كه بيش از نيمی از كلاس كپ زده بودند. در حالی كه من خيلی با ايشان راه آمده بودم. امتحانشان 30-40 نمره بود. (يعنی كافی بود بخشی از امتحان را كه راحت‌ترند جواب دهند). امتحان Take home بود. يك هفته بعد از تمام امتحانات مهلت تحويلش بود.

توضيح ۲: اين گزارش برای بولتن امن تهيه شده است. به همين خاطر سبك نوشتن خبری است نه وبلاگی!

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب