حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
ثبت وقايع کاری-۱ نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٤/٢/۱۱

دارم proposal برای پروژه‌های اين دوره‌ی FarsiLinux مي‌نويسم. بايد از ميان اين همه پروژه آنهايی را انتخاب کنم که از عهده‌اش بر مي‌آييم. از صدر فهرست شروع مي‌کنم:

  • قلم outline که راست کار ما نيست و نياز به ذوق و سليقه و سواد گرافيک دارد.
  • gnome و kde را نمي‌شود سراغش رفت که از مدت‌ها پيش خيلي‌ها (از جمله فارسي‌وب و چاپار شبديز) به سراغش رفته‌اند و بعيد است به کسی غير از همان‌ها بدهند. اصولاً درست هم نيست. يعنی نمي‌شود بدون توجه به کار آن‌ها اين کار را انجام دهند. سوالی که پيش مي‌آيد اين است که آيا ‌مي‌خواهند هر دو پروژه‌ی ترجمه‌ی محيط kde و پشتيبانی فارسی در qt (همين طور در مورد gnome) را به يک شرکت دهند؟
  • ICU اين وسط چيز بديع و قابل تاملی به نظر مي‌رسد. به خصوص وقتی مي‌فهمی IBM پشتش است. اما خوب وقتی مي‌فهمی يک ربطهایی به پروژه‌ی سال قبل Evolution دارد يک مقدار نااميد مي‌شوی و درستش اين است که به همان شرکت بدهند که دوباره‌کاری نشود.
  • پروژه ثبت مشکالات فارسی OpenOffice هم اگرچه خيلی ساده و هلو به نظر مي‌آيد اما همين آدم را مي‌ترساند که سمتش برود. هميشه عذاب وجدان دارد که نکند بيشتر از اين مي‌شد اشکال در آورد و ما کم کم کاری کرديم. ضمناً کاری که پيچيدگی تکنيکی نداشته باشد معمولاً من را جذب نمي‌کند.
  • موزيلا هم از آن دست پروژه‌هايی است که خيلي‌ها زودتر استارتش را زده‌اند. همچنين قبلاً سپهرمهري‌ها يک پيش‌پروژه مربوط به موزيلا برداشته‌اند که قاعدتاً بايد اين يکی را هم که ادامه‌ی آن است، به آن‌ها بدهند.
  • webmin را که خبر دارم آشناايمن قبلاً فارسی کرده است برای واسط فايروالشان (iptables). توی اينترنت که جستجو مي‌کنم مي‌بينم باز سر و کله‌ی اين metanetاي‌ها پيدا مي‌شود. يک بخش‌هايی را ترجمه کرده‌اند. خدا کند اين ترجمه‌هايشان مثل ترجمه‌های horde نباشد.
  • ديکشنری فارسی هم خبر دارم يکی حتی در sourceforge ثبتش کرده است. (xfardic)

خوب اگر بخواهم جمع‌بندی کنم بيشترين جذابيت را اين وسط، ICU دارد. webmin احتمالاً پولسازترين و بي‌دردسرترين است. openoffice اگر کسی خوب کار کند کار مفيدی است. در واقع داشتن يک محيط office فارسی امر مهاجرت به لينوکس به عنوان desktop را ساده مي‌کند. اقدام برای ساير پروژه‌ها تيری در تاريکی است. احتمال اصابتش پايين است.

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب