حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
وعده‌ی پول مفت را به سختی بايد باور کرد. نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٤/٢/٢۳

قبلاً دوستی برايم تعريف کرده بود که به سايت معروفی رفته بود و پنجره‌ای به رويش باز شده بود که شما ويزيتور ۵۰ ميليونيم هستيد. به همين خاطر مي‌خواهيم فلان قدر يورو به شما هديه بدهيم و شماره تماس داده بود. دوستم تماس گرفته بود و به من گفت طرف گفته است شماره‌ی کارت اعتباري‌ات را بده تا به حسابت واريز کنيم. اما اين حرف يک مقدار غيرمعقول بود. هيچ گاه يک منبع معتبر از شما نمي‌خواهد شماره‌ی کارت اعتباري‌تان را پشت تلفن بخوانيد. چون شماره‌ی کارت اعتباری شما به تعبيری بخشی از آن username است و بخشی password.

اين اتفاق برای من هم افتاد. امروز وقتی به سايتی وارد شدم مرا به صفحه‌ای redirect کرد. در آن صفحه گفته بود شما ويزيتور شمای يک ميليونيم هستيد و به همين خاطر ما مي‌خواهيم هديه‌ای بهتان بدهيم. گفتم بگذار ته و توی قضيه را در بياورم. با لطفی مشورت کردم. او مي‌گفت اين‌ها spam است و کلی از اين‌ها خودش و بقيه‌ی اطرافيانش دريافت کرده‌اند. گفتم حالا بگذار زنگ بزنيم ببينم طرف حرف حسابش چيست؟ خلاصه زنگ زديم و خيلی مودبانه اسم و transaction number را پرسيد. بعد پرسيد آيا دوست داريد به آمريکای شمالی سفر کنيد و پرسيد چرا، آيا با خانواده و چند سوال ديگر. خلاصه، جايزه، سفر به مکزيک بود. در نهايت چهار شماره‌ی اول کارت اعتباری را پرسيد. لطفی يک مقدار مشکوک شد. پرسيد بعداً مي‌توانيم دوباره تماس بگيريم. طرف هم گفت پس زنگ زديد بگوييد با فلانی مي‌خواهم صحبت کنم.

يک مقدار در اينترنت جستجو کردم چيز زيادی دستگيرم نشد. يک مقدار باور کردنش سخت است. شما نمي‌دانيد اينها سر کاری است يا راست است؟ از اين جور مسائل سرکاری توی اينترنت به انواع و اقسام مختلف فراوان است. مثل ايميل‌های اسپمی که به دروغ از طرف رئيس يک بانک مثلاً آفريقايی مي‌آيد که ما مي‌خواهيم فلان قدر از حساب فلانی که مرده است و وارث ندارد به حساب يک خارجی واريز کنيم تا بعد با هم قسمت کنيم و شما را فرد قابل اطمينانی يافته‌ايم.

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب