حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
سوئد - روز آخر نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٥/۱٢/٢٥
  1. نسبت جمعیت ایرانی به جمعیت کل سوئد در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی زیاد است.
  2. جالب است بدانید که جمعیت کل سوئد ۹ میلیون و استکهلم یک میلیون است. آن وقت این همه صنایع و شرکت بزرگ مثل ASSA ABLOY  و Erricson.
  3. وقتی هیأتی از ایران به ASSA یا Erricson می‌رود پرچم ایران را می‌زنند. به نظرم احترام بسیار خوبی است.
  4. اقتصاد بر پایه‌ی مالیات است. این طور که من شنیدم بر روی هر خرید ۲۵٪ به عنوان مالیات می‌افزایند که واقعاً گردن‌شکن است! می‌گفتند مالیاتی که کارفرما باید بابت هر کارمند بدهد حدودی معادل حقوقش است! از این رو تا آن جا که ممکن است در روال‌های اداری انسان را حذف کرده‌اند و ماشین گذاشته‌اند. مثلاً چیزهایی مثل منشی،‌ آبدارچی و ... در ادارات وجود ندارد. به جای منشی معمولاً به شکل outsource از call center استفاده می‌کنند. به جای آبدارچی از دستگاه‌های چای و قهوه‌ساز. کسی هم به کسی دستور نمی‌دهد. هر کس هر چه می‌خواهد خودش سفارش می‌دهد یا می‌رود می‌آورد. خط تولید ASSA هم که تمام رباتیک بود. حتی بعضی از اعمال QC را هم ربات انجام می‌داد. اتوماسیون بین تولید، سفارش و انبار هم واقعاً جالب بود و روال‌ها را سریع می‌کرد.
  5. بر پایه‌ی تجارت الکترونیکی و اتوماسیون کاری کرده‌اند که حتی‌المقدور دست کسی پول نقد نباشد و پول نقدی جا به جا نشود. اصلاً معنی ندارد اگر کسی بیش از یک حدی از بانک درخواست پول نقد داشته باشد. اگر بخواهد باید از چند روز قبل اعلام کند تا بانک تأمین کند. خود بانک‌ها هم پول نقد زیادی ندارند.
  6. بلیط برگشت ‌‌‌‌‌‌‌Business Class بود. چشمتان روز بد نبیند. از وقتی سوار شدیم تا پیاده شویم یک بند غذاهای جورواجور و اجق وجق جلومان گذاشتند که با سلیقه‌ی من اصلاً سازگار نبود.
  7. سبکباری چیزی است که من بسیار به آن اعتقاد دارم و در سفرهایم هم لذتش را برده‌ام. در مهرآباد اغلب چهار، پنج‌تا چمدان بزرگ و پر بار داشتند و کلی دردسر حمل، گمرک و red line. من با چمدانی خالی‌تر از آنی که برده بودم آسوده از مسیر سبز و سایر مراحل رد شدم.
  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب