حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
باقیمانده از سوئد نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٥/۱٢/٢۸
  1. بیش از حد پولدار بودن در نگاه مردم منفور است. گویا اواخر وضع کمی بهتر شده است. می‌گویند تا چند سال پیش اگر مثلاً جوانی ماشین خیلی گران قیمتی زیر پایش بود چپ چپ نگاهش می‌کردند و حکم از کجا آورده‌ای را برایش صادر می‌کردند. استدلالشان هم این است که اگر کسی سالم زندگی کند آن قدر کنترل‌های مالیاتی و غیره بر رویش است که نمی‌تواند زیاد از حد و یک شبه پولدار شود. ایده این است که یک زندگی نرمال و پیشرفت تدریجی بر پایه‌ی اقساط شهروندان داشته باشند.
  2. به ندرت زندگی تجملاتی،‌ خانه‌های خیلی شیک یا ماشین‌های آخرین مدل دیده می‌شد. حتی تا چند سال پیش رستوران و مراکز خرید زیادی در شهر نبوده است. خیلی هم رسم نبوده است که خانواده‌ها بیرون از خانه غذا بخورند.
  3. بر روی لپ‌تاپ یکی از کارمندان به جای My computer یک عبارت سوئدی نوشته بود. کلمه‌ی اول آن با کلمه‌ی اول ترجمه‌ی سوئدی My Documents که به معنی من بود متفاوت بود. سر شام به رئیس و مدیر پروژه‌ی سولید این موضوع را گفتم. خیلی حیرت‌زده شدند و گفتند تا به حال به این موضوع فکر نکردند. توضیح دادند که ترجمه‌ی سوئدی ویندوز، My Computer به «این کامپیوتر» ترجمه شده است. دلیلش را نمی‌دانستند.
  4. یکی‌شان داشت ارائه می‌داد وسط ارائه‌اش چند بار موبایلش زنگ زد و جواب نداد. دید ول نمی‌کند. گفت «اوه خدای من! چه اتفاقی افتاده است.» به سوئدی تلفن را جواب داد و زود قطع کرد. به نظر گفته است که دارم سخنرانی می‌کنم و مسأله‌ی مهمی در کار نبوده است. بعد عذرخواهی کرد و گفت زنم بود! فهمیدم این یک مسأله‌ی جهانی است!
  5. مردم سوئد پروتستان هستند و گویا زیاد مذهبی نیستند.
  6. نوبل سوئدی بوده است.
  7. طبق قانون ماشین‌ها باید در طول روز هم چراغ ماشینشان را روشن کنند.
  8. به تازگی فرستنده‌های سوئد دیجیتال شده‌اند. به همین خاطر مردم یا باید تلویزیون‌شان را عوض کنند یا از جعبه‌های مبدل واسط استفاده کنند یا به ماهواره روی آورند.
  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب