حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
تحریم و حوزه‌ی نرم‌افزار نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٦/۱/٧

معمولاً وقتی می‌خواهند اثرات تحریم‌های اقتصادی بر وضعیت کشور را بررسی کنند ذهن‌ها بیشتر به کالاهای ملموس و بزرگی مثل هواپیما و ... معطوف می‌شود. ریشه‌ی آن به تلقی ناصحیحی که از نرم‌افزار در کشور وجود دارد بر می‌گردد. به رغم همه‌ی تلاش‌هایی که جهت شناساندن اهمیت فناوری اطلاعات در کشور شده است هنوز در رده‌های بالا و تصمیم‌گیر کشور این مسأله به خوبی جا نیفتاده است.

اگر کسی به طور علمی ضربه‌ای که ما از جهت تحریم نرم‌افزاری متقبل می‌شویم را بررسی کند نتایج جالبی به دست می‌آید. البته به طور کلی‌تر می‌توان تحریم فناوری اطلاعات را بررسی کرد. اما به نظرم در حوزه‌ی نرم‌افزار خسارت شدیدتر است. اگر کسی بخواهد در این زمینه گزارشی تهیه کند می‌توانم کمکش کنم. برآوردم این است که با تغییر و تحولات این حوزه در سطح جهانی ما به زودی متوجه این خسارت و خطر خواهیم شد. متأسفانه ما هم منتظر می‌مانیم تا بحرانی رخ دهد و آن گاه چاره‌اندیشی می‌کنیم. باید توجه و نگاه مسؤلین تصمیم‌ساز را به این موضوع جلب کرد تا اقدام‌های پیشگیرانه صورت گیرد.

این خطر خودش را بیشتر در نرم‌افزارهای پایه‌ای مثل سیستم عامل، پایگاه‌های داده، ابزارهای تولید نرم‌افزار،firmware تجهیزات و ... نشان خواهد داد. در حال حاضر معمولاً ما از نسخه‌های غیراصل این نرم‌افزارها استفاده‌ می‌کنیم. حتی اگر به نسخه‌ی اصل هم دسترسی داشته باشیم طبق توافقنامه‌ی کاربر حق استفاده از آن‌ها را نداریم. این نکته‌ای است که کمتر مورد دقت قرار می‌گیرد. در نتیجه از خدمات پشتیبانی و به روزرسانی که امروزه جزو اساسی از نرم‌افزار است محرومیم. در صورت بروز مشکل باید خودمان با آن سر و کله بزنیم و به منابع دست اول دسترسی نداریم. با این حال لک و لک کارمان را راه می‌اندازیم. اما اتفاق جدیدی در حال وقوع است و آن هم نرم‌افزارهای تحت وب است. شرکت‌های بزرگ این حوزه به دلایل مختلف از جمله جلوگیری از سرقت نرم‌افزار به عرضه‌ی نرم‌افزارهای تحت وب روی آورده‌اند. در این زمینه می‌توان به خدمات مختلف گوگل، خدمات Microsoft Live Meeting، نرم‌افزارهای اتوماسیون تحت وب مثل حقوق و دستمزد و اخیراً سیستم عامل‌های تحت وب اشاره کرد. این راهکارها معمولاً به شکل hosted ارائه می‌شود و نسل جدید نرم‌افزارها با فناوری‌هایی مثل AJAX بر این پایه است. با این اوصاف دیگر امکان استفاده از نسخه‌ی تقلبی باقی نمی‌ماند.

امیدوارم توانسته باشم کمی از جدیت این خطر را بیان کنم. شرائط خاصی است و باید به کسانی که تصمیم می‌گیرند کمک کرد تا مسائل را درک کنند. البته من به دنبال این نیستم که بگویم یک کاری کنیم که تحریم نشویم. بحث این است که این خطر درک شود و راه‌های کاهش آن در نظر گرفته شود. مثلاً یک راهکار می‌تواند حمایت از سیستم عامل ملی و جنبش متن‌باز باشد.

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب