حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
سفر دوم به سوئد - ۱ نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٦/۳/۸

توی مهرآباد فکر می‌کنید کی را دیدم؟ اول آقای مرادی معلم زبان انگلیسی که خیلی‌ها باید بشناسندش. منتظر بچه‌هایش بود که از خارج بیایند. زود آمده و تنها بود. خوشحال بود که همدم پیدا کرده است ولی مجبور شدم زود ترکش کنم.
بعد در ورودی کنترل پاسپورت آقای خاتمی را دیدم. با پرواز ما بود. در اخبار خواندم گویا قرار است به سؤییس برود. بعضی همراهانش یک مقدار عجیب و غریب بودند.

فرودگاه فرانکفورت بسیار بزرگ و پیشرفته است. مامور کنترل پاسپورت بعد از دیدن ویزایم گفت مشکل دارد و فقط سه روز می‌توانم توی شنگن بمانم. نمی‌دانم چه می‌شود.

از تفاوت‌های مهم این سفر با قبلی این است که این روزها سوئد در ایامی قرار دارد که بیشتر شبانه روز، روز است. این را نمی‌دانستم. دیروز هر چه منتظر می‌ماندم شب نمی‌شد و روز جلو نمی‌رفت. یک مقدار اعصاب‌خردکن بود. وقتی شما بالا و پایین رفتن خورشید را حس نمی‌کنی مشکل است. حدود ۱۰، ۱۱ شب می‌شود. طلوغ آفتاب هم حدود ۲:۳۰ صبح است. دیروز تا رسیدم بعد از یک پرواز طولانی برنامه‌هایمان شروع شد. همه شاکی بودند که چرا این قدر فشرده و پشت سر هم. پروازهای لوفت‌هانزا همانطور که می‌گفتند اصلاً تعریفی نداشت. نتوانستم درست بخوابم.

خوب این بار خیلی چیزها برایم آشنا و تکراری بود. به دلیل سفر قبلی و جلسات با تیم فنی یک جاهایی من بهتر از مدیران SOLID به جزییات فنی و حتی مدیریتی ASSA ABLOY آشنا بودم و به جای ایشان برای تیم همراه توضیح می‌دادم. مثل اینکه SSL و PKI چی است و چرا امنیتشان قابل اعتماد است. یا اینکه تفاوت ASSA با ASSA ABLOY چیست. رابطه‌ی Shared Technology با ASSA چیست و ...
همان جا وسط ارائه‌ی مدیر SOLID ازش غلط املایی گرفتم! همکاران تهران دقت کنند این ایراد گرفتن همه جا حضور دارد! باور کنید غلط‌ها خودشان چشمک می‌زنند! بیچاره‌ها یک مقدار آدم‌های مثبت و با حالی هستند و اذیت کردنشان مزه می‌دهد. من بعضی موقع‌ها سر به سرشان می‌گذاشتم و خودم از خنده روده‌بر می‌شدم. خیلی موجودات ساده و گوگولی هستند. آن طرف ماجرا وقتی من از تجهیزات دفتری‌شان عین غربتی‌ها عکس می‌گرفتم آن‌ها می‌خندیدند. چند بار برایشان توضیح دادم شاید این چیزها برای شما عادی باشد اما ما توی ایران نداریم. همه‌شان مانده بودند چرا من از تیر و تخته، جای کیس، نحوه‌ی Cabling، پارتیشن و ... عکس می‌گیرم. من معتقدم یکی از دلایل توسعه‌ی آن‌ها این است که در این تکه‌ها به یک جور جمع‌بندی و تکامل رسیده‌اند. وقتی ذهن من بخواهد مشغول نگرانی‌های محیطی باشد به اصل کار نمی‌تواند فکر کند. واقعاً در زمینه‌ی دکوراسیون و معماری چه خانگی چه اداری در ایران به شدت ضعیف هستیم و شرکت‌ها یا تجهیزات خوبی وجود ندارد.

باورتان می‌شود ASSA ABLOY گردش مالی سالانه‌اش بیش از ۴ میلیارد دلار است و بیش از ۱۵۰ شرکت دارد؟

دیشب ضیافت شام مفصلی در یک رستوران قدیمی ترتیب داده بودند. ما هم که اصلاً آداب چنین جلساتی را نمی‌دانیم. اگر هم بدانیم علاقه داریم بر همش بزنیم و کلاس کار را خراب کنیم. مدیر SOLID بعد از چند دقیقه که سر میز نشسته بودیم برای جلب توجه حاضرین قاشقش را به لیوان زد و گفت لطفاً به من توجه کنید. بعد هم کلی خوشامدگویی و جملات رسمی. قشنگ حرف می‌زد. من آن موقع فکر می‌کردم اگر ما توی ایران برای مهمانانمان چنین برنامه‌ای اجرا کنیم چه می‌شود؟ جالب است بدانید در آن منطقه از شهر وایرلسم را وصل کردم و یک network پیدا شد و وصل شدم. این جا اینترنت به شدت معمول و در دسترس است. این گوشت نخوردن ما برای ایشان سؤال شده است و هم در سفر قبل و این سفر کلی برایشان توضیح دادیم.

عصر از electroskandia بازدیدی داشتیم. در هر ساختمان و بنایی که می‌رویم خود محیط جذاب‌تر از بحث است. محل‌هایی که برای استراحت در محیط کار درست کرده‌اند یا امکاناتی که به جای RACK استفاده کرده‌اند، نحوه‌ی چیدمان، صندلی‌ها، لپ‌تاپ و dock و ...

هتلی که در آن قرار داریم http://www.tabypark.se است. هتل‌های اینجا همانطور که پیشتر هم نوشته بودم با همه‌ی جاهای دیگر که دیده بودم تفاوت اساسی دارد. مثلاً خیلی جا افتاده است که در اتاق کابل شبکه وجود دارد. تلویزیون‌ها اغلب سرویس‌های متنوع محاوره‌ای ارائه می‌دهند. معماری هتل و اتاق‌ها متفاوت از هتل‌هایی است که شما در جاهایی مثل امارات می‌بینید. داخل اتاقمان یک «عهد قدیم» وجود دارد. شنیده‌ام که مردم سوئد خیلی پای‌بند مذهب نیستند.

می‌بخشید اگر آشفته است.

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب