حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
تمرین سخن سخت شنیدن! نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٦/٤/٢٤
چند روزی است که دارم یک تمرین یا به عبارتی ریاضت برای خودم تدوین می‌کنم. فکر می‌کنم اگر به این مهارت دست یابم خیلی در زندگی جلو بیفتم. بسیار سخت است و فعلاً ناامید. باید به دنبال تمرین‌های اثبات‌شده‌ای در این زمینه باشم. این ایده را با شما مطرح می‌کنم شاید چیزی به ذهنتنان برسد.
در زندگی روزمره افراد بسیاری به شکل حضوری و غیرحضوری با زبانشان انسان را می‌گزند. بعضی وقت‌ها این گزش‌ها خیلی دردناک‌تر از زخم شمشیر است. بعضی وقت‌ها خنجر از پشت است. بعضی اوقات حتی از دوستان و نزدیکانی که انتظار نداری می‌شنوی! اگر انسان خودش را در برابر این زخم زبان‌ها نساخته باشد از پا در می‌آید. به خصوص که در موقعیتی قرار گرفته باشد که در چشم باشد یا با افراد زیادی سر و کار داشته باشد.
اگر اندکی تأمل کنیم خیلی سخت است. هر یک از ما نسبت به عزیزانمان، اعتقاداتمان، اصول جوانمردی‌مان حساسیت‌هایی داریم. مثلاً اگر کسی به مادرمان بی‌احترامی کند غیرتی می‌شویم و به قول معروف می‌خواهیم خرخره‌اش را بجویم. ممکن است این را جزو اصول لوطی‌گری هم بدانیم. اگر به منابع حقیقت مراجعه کنیم می‌بینیم به هیچ وجه رفتار توصیه‌شده‌ای نیست. مگر نشنیده‌اید که امام باقر در جواب آن مردی که به مادرش بی‌احترامی کرد چه برخوردی کرد؟
لازم است که تمرین کنیم و باور کنیم که در جواب همه‌ی نامردی‌ها، تهمت‌ها، غیبت‌ها و ناسپاسی‌ها می‌توان صبور بود و زبان به مقابله نگشود. بلکه به زیبایی پاسخ گفت. این‌ها را برای نفس سرکش خودم می‌گویم که شاید تلقینش شود.
چه قدر این روزها وعظ در جامعه‌ی ما کم شده است و جایش را محتواهای سست مصنوع بشر گرفته است. روح مؤمن به وعظ نیاز دارد چه از جانب خودش چه از جانب دیگران و توفیق الهی.
  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب