حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
ایثار و محبت بدون چشم‌داشت نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٦/٥/۱٥
در راستای صحبت‌های پیشین در حوالی گذشت و رفتار کریمانه، آشنایی پرسیده بود: وقتی طرف مقابل اساساً محبتت را درک نمی‌کند چرا باید وقت و عمرت را تلف کنی؟

این سؤال متضمن چند پیش‌فرض است که آن را منطقی جلوه می‌دهد. اگر دقیق‌تر شکافته شود گیر آن حل می‌شود.

باید دقت داشت که انسان مؤمن هر چه می‌کند برای رضای خدا می‌کند نه برای رضای خلق! اگر به کتب روایات مراجعه کنید احادیث مکرر، واقعاً مکرر، درباره‌ی خطر جلب رضایت مردم به قیمت ناراضی ساختن خدا می‌بینید. واقعاً اعجاب انگیز است. در این روایات به اشکال مختلف تأکید شده است که اگر کسی به خاطر رضایت کسی باعث خشم خدا شود خداوند آن شخص را بر او مسلط می‌کند. این یکی از زیباترین سنت‌های الهی است که به کرات هم تجربه شده است.

اگر به کسی محبت می‌کنی باید طرف معامله را خدا حساب کنی و هیچ چشمداشتی از طرف مقابلت جهت جبران نداشته باشی. این طوری دیگری فکر نمی‌کنی که عمرت را تلف کرده‌ای. و گرنه بعداً با او چنان می‌کنی که محبتت هم بی‌اجر می‌شود.

اخلاقیات ما زیبایی‌ها و ظرافت‌هایی دارد که معمولاً کمتر از احکام مورد توجه قرار می‌گیرد. مثلاً می‌گویند وقتی به کسی قرض دادی دیگر به آن فکر نکن و مطالبه نکن. فرض را بر این بگذار که دیگر بهت نمی‌دهد. می‌گویند طرف شما در قرض خدا است نه قرض‌گیرنده! خدا خودش هم تضمین پاداش چند برابر کرده است. از آن طرف به قرض‌گیرنده می‌گوید وقتی خواستی پس بدهی بهتر است خودت یک چیزی رویش بگذاری.

از این دست نکات زیاد است که در این مقال نمی‌گنجد.

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب