حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
تجمل‌گرایی همان اسراف است! نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٦/۸/٢٢
امام صادق (ع) فرمود آیا گمان می‌کنی کسی که خدا به او مال عطا کرده به او احترام کرده و به هر که نداده او را کوچک شمرده است؟ نه چنین است و مال مال خدا است و آن را امانت نزد مردم می‌گذارد و به آن‌ها اجازده می‌دهد که بخورند و بیاشامند و بپوشند و ازدواج کنند و مرکب تهیه کنند. همه‌ی این‌ها از روی میانه‌روی بدون اسراف و تبذیر باشد و آن چه ماند به فقرا بدهند و هر کس چنین کند استفاده‌ی او حلال است و بیش از اندازه اگر مصرف کند بر او حرام است. سپس فرمود: «لا تسرفوا ان الله لا یحب المسرفین» آیا خدا را نمی‌بینی که به انسان نسبت به مالی که به او عطا کرده است اعتماد کرده است. آیا مجاز است اسبی را ده هزار درهم بخرد در حالی که کافی‌اش است اگر اسبی را به بیست درهم بخرد؟ آیا مجاز است کنیزی را به هزار دینار بخرد در حالی که کافی‌اش است اگر کنیزی بیست دیناری بخرد؟ سپس فرمود:«لا تسرفوا ان الله لا یحب المسرفین»

اصل سند: http://www.alseraj.net/3/index2.shtml?61&70&65&1&38

پی‌نوشت: آشنایی با مفهوم بالا از برکات پدر است. از هیچ کس دیگر مشابهش را ندیدم و نشنیدم. پس این را هم جزو سری پدر که قبلاً قولش را داده بودم حساب کنید.

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب