حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
باز هم شبکه‌ها نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٧/۱/۱

یک نظریه‌ی خیلی جالب در بحث شبکه‌های انسانی می‌گوید فاصله‌ی هر دو نفری از همدیگر در سراسر جهان به طور متوسط شش واسطه است. تلاش‌های علمی زیادی برای اثبات این نظریه در حال انجام است و یکی از مباحث داغ است. نتایج بسیاری از مطالعات آماری و پژوهش‌هایی که تا الآن انجام شده است نیز قوت این نظریه را تأیید می‌کند.

فرض کنید این نظریه درست باشد. معنی این حرف این است که شما که در ایران هستی با یک نفر در مثلاً مکزیک، چین، فنلاند یا افغانستان به طور متوسط با شش واسط ارتباط پیدا می‌کنی! حالا می‌شود فهمید چه پتانسیلی در این ارتباطات نهفته است و مدیریت صحیح ارتباطات چه نقشی می‌تواند بازی کند. در صورتی که مفهوم تعاون را بتوانیم جا بیاندازیم چه اتفاقی می‌افتد.

دیده‌اید بعضی‌ها که تازه با هم آشنا می‌شوند سعی می‌کنند واسطه‌های مشترک بیابند؟ بعضی وقت‌ها نیز سعی می‌کنند واسطه‌هایشان را با هم آشنا کنند. این‌ها همه با مدل شبکه قابل توضیح و تفسیر است که البته در این پست نمی‌گنجد.

مثل همیشه که حواشی و مقدمه‌ی پست‌هایم از خودش طولانی‌تر است می‌خواهم توجه شما را به یکی از مطالعات اخیر در اثبات نظریه‌ی فوق‌الذکر که در مجله‌ی nature نیز چاپ شده است جلب کنم.

http://www.nature.com/news/2008/080313/full/news.2008.670.html

این تحقیق در پژوهشکده‌ی مایکروسافت انجام شده است و اصل مقاله نیز از آدرس زیر دردسترس است:

http://research.microsoft.com/~horvitz/Leskovec_Horvitz_worldwide_buzz.pdf 

این پژوهش بر پایه‌ی مطالعه‌ی شبکه‌ی ارتباطی است که در Microsoft Messenger تشکیل شده است و به اعتقاد نویسنده بزرگ‌ترین جامعه‌ی آماری است که چنین مطالعه‌ای بر روی آن صورت گرفته است.

باز هم اگر از حواشی بخواهم بگویم استفاده از نرم‌افزار حروف‌چینی Tex برای نوشتن مقاله‌ی فوق‌الذکر است. این اتفاق در حالتی رخ می‌دهد که طرف در مایکروسافت است. ممکن است بعضی از دشمنان متعصب مایکروسافت بخواهند این را امتیازی برای خودشان تلقی کنند ولی من جور دیگری نگاه می‌کنم: در محیط‌های علمی و پژوهشی تعصب جای کمتری دارد و اصولاً چنین مواردی در حاشیه قرار می‌گیرند.

 

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب