حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
بی‌پولی و حج عمره! نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٧/۱/۸

اخبار امشب اعلام کرد تا کنون پانصد و پنجاه هزار نفر برای دور جدید حج عمره از طریق بانک ملت اقدام کرده‌اند. شعب بانک ملت این روزها خیلی شلوغ است و عموماً سایر خدمات‌شان را تعطیل کرده‌اند و فقط کار حج را می‌پذیرند. این اتفاق در حالی می‌افتد که بسیاری از مردم در خارج از محل اقامتشان هستند یا درگیر مراسم‌های نوروزی و تنها سه روز از زمان اعلام گذشته است. تا پایان خردادماه ثبت‌نام ادامه دارد و بر اساس قرعه‌کشی نوبت‌ها تعیین می‌شود نه بر اساس تعجیل در ثبت‌نام.

پیش‌بینی من این است که رقم ثبت‌نام کنندگان حداقل به دو و نیم میلیون نفر می‌رسد. ودیعه‌ی ثبت‌نام برای بزرگسالان (دوازده سال به بالا) پانصد هزار تومان است و برای کوچکترها نصف آن. باز هم به طور تخمینی پولی که از دست مردم جمع می‌شود رقمی حداقل معادل هزار و دویست میلیارد تومان است! نتیجه‌گیری‌های من به قرار زیر است:

۱- روش‌های جمع کردن پول از دست مردم از ثبت نام سیم کارت به ثبت نام حج عمره سوق پیدا کرده است. منتها قبلاً افرادی به عنوان سرمایه‌گذاری سیم کارت ثبت نام می‌کردند ولی این طور که من متوجه شدم فیش حج جز به اقوام دست اول قابل انتقال نیست.

۲- این جور وقت‌ها معلوم می‌شود که چه قدر در دست مردم پول است و اگر این پول‌ها درست هدایت شود چه کارهای عظیمی می‌شود با آن کرد. یکی می‌گفت همه از بی‌پولی می‌نالند ولی گوشی موبایل آخرین مدل، لپ‌تاپ، ماشین، فیش حج، سفر خارجی و ... به راه است.

۳- شنیده‌ام بانک ملت این روزها وضعش خوب نیست. شاید این موضوع کمکی هم به بهبود وضعیت پولی بانک ملت باشد.

۴- به نظر می‌رسد طیف وسیعی از مردم تمایل به سفر حج دارند و مشاهدات نیز تأیید می‌کند بر خلاف تصور مسافران حج تنها از میان جمعیت مذهبی سنتی نیست.

۵- جمعیت زیاد ایران علاوه بر این که یک سری مشکلات را سبب می‌شود نوعی فرصت هم محسوب می‌شود. در این جمعیت توانایی‌های بالقوه‌ای نهفته است که در هیچ یک از کشورهای اطراف ما در منطقه وجود ندارد. کسانی که این توانایی‌ها را خوب بشناسند و بتوانند از آن بهره ببرند برد می‌کنند.

۶- شما بفرمایید... 

 

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب