حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
علل عقب‌ماندگی ایرانیان نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٧/۱/٩

این روزها که فرصت بیشتری فراهم است آرشیوهایم را مرور می‌کنم. گهگاه نکات قابل تأملی چشمم را می‌گیرد و با شما در میان می‌گذارم. این بار تصمیم گرفته‌ام به روش گذشتگان حاشیه‌ای بر مطلب زیر بنویسم. ابتدا اصل مطلب را از آدرس زیر بخوانید:

http://malekiyan.blogfa.com/post-67.aspx 

چه طور بود؟ امیدوارم شما به علت اول، پیشداوری، دچار نباشید. یکی از اقسام پیشداوری توجه به گوینده به جای گفتار است. اگر همین علت را هم علاج کنیم چه قدر جلو می‌افتیم. فردی مثل آقای ملکیان حتماً موافقان و مخالفان زیادی دارد. منتها تقاضای من این است که مستقل از گوینده به نقد گفتار بپردازیم.

مقدمه‌ی این گفتار حاوی دو رکن است:

۱- ریشه‌ی بسیار از رفتارهای غلط در بینش غلط است. ما اگر دنبال اصلاح مشکلاتمان هستیم باید دیدگاه‌ها و نگرشمان را اصلاح کنیم و طرز فکرمان را درست کنیم.

۲- اصلاح فرهنگی ریشه‌ی هر اصلاح دیگری است. خیلی‌ها که وارد گود اصلاحات سیاسی، اقتصادی و ... شده‌اند بعد از سال‌ها دست و پا زدن به این نتیجه رسیده‌اند که باید سطح درک و دانش اجتماع را بالا برد.

ایشان در پایان بند سوم سه مورد اول را فرزند استدلال ناگرایی دانسته‌اند. به نظرم بعضی موارد دیگر مانند عصبیت را هم می‌توان فرزند حقیقت‌ناجویی دانست. عصبیت یعنی به جای آن که در تشخیص حق و باطل دنبال مبنای روشنی (به تعبیر قرآن بینه) باشیم حب و بغض را دخالت دهیم.

یکی از نکات نو در این بررسی به نظرم بند پانزدهم یعنی دیدگاه مبتذل به کار است. در دستگاه‌های دیوان‌سالار ما اصولاً فرهنگ کار به معنایی که انتظار می‌رود از بین رفته است. در واقع همان طور که اشاره شده است درآمد هدف قرار گرفته است. از آن بدتر تصوری در طبقه‌ی کارمند شکل گرفته است که رابطه‌ای بین کار و درآمد وجود ندارد. یعنی به مجرد آن که فردی در سازمانی یا شرکتی استخدام شد و در محیط کار حضور یافت آن شرکت موظف به پرداخت مقرری سر موعد است. بعضی‌ها را دیده‌ام که فکر می‌کنند اگر قرار است کار جدی انجام دهند کارفرما باید چیزی علاوه بر مقرری یعنی پاداش به آن‌ها بدهد.

یکی از نکات اساسی دیگر بند شانزدهم است. در فرهنگ گذشته‌ی ما «نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود» جاافتاده‌تر بود. این شتاب در دست‌یافتن به خواسته‌ها و آرزوها فکر می‌کنم بخشی از شتابی است که در زندگی مدرن وجود دارد. قبلاً در این باره زیاد گفته‌ام. با این حال هنوز دور و بری‌های خودم را هم نتوانسته‌ام متقاعد کنم که باید «چیزها بدهی تا چیزکی به دست آوری».

بند شانزدهم و هفدهم را می‌توان زاییده‌ی بی‌صبری دانست. چند بار در قرآن به صابرین وعده‌ی اجر داده شده است. چرا باور نمی‌کنیم. چندبار هم صبر را یکی از راه حل‌های مشکلات بیان کرده‌اند. خیلی ساده و زیبا است. خیلی مشکلات را نمی‌شود ریشه‌کن کرد ولی می‌توان صبر کرد. به قول معصوم کسی که صبر نمی‌کند مصیبتش دو تا می‌شود.

دوست داشتم بند آخر را نام بهتری می‌گذاشتند یا توضیح بیشتری می‌دادند. (البته تلخیص این سخنرانی را فرد دیگری انجام داده است.) غلبه‌ی روحیه‌ی فقهی به دیگر وجوه دین مشکلات بسیاری را برایمان پدید آورده است که خوب است با رعایت انصاف و احتیاط به آن پرداخت. در حالی که می‌توان بر اساس منابع دینی نشان داد که برد اخلاق بیش از عبادات است. این موضوعی است که دوست دارم روزی مستقل به آن بپردازم.

در پیشنهاد پایانی نکته‌ای آمده است که من فکر می‌کنم می‌شود خود آن را هم جزو علل عقب‌ماندگی دانست. ما اغلب به عیب‌جویی و سنجش دیگران می‌پردازیم و خودمان را فراموش می‌کنیم. پیش از آن که به فکر اصلاح خودمان باشیم به فکر اصلاح دیگرانیم.

نکته‌ی دوم پیشنهاد پایانی نیز بسیار جدی است. من نیز مستقلاً سال‌ها است که به چنین درکی رسیده‌ام. معتقدم به جای هندوانه زیر بغل خودمان گذاشتن و تأکید بر برتری مردم ایران به همه‌ی جهانیان از هر لحاظ بپذیریم که دارای خطاهای زیادی هستیم و باید در رفع آن بکوشیم. صدا و سیما، رسانه‌ها، ستاره‌ها و شخصیت‌ها به جای تمجید بی‌حد از مردم باید تعارف و رودربایستی را کنار بگذارند و در رفع فقر فرهنگی بکوشند. ما باید بپذیریم ملت مسرفی هستیم؛ ملت تنبلی هستیم و ...

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب