حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
دروغ به شوخی؟ نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٧/۱/٢٦

ما روایات بسیاری در مذمت دروغ، چه شوخی چه جدی، داریم. در اغلب این روایات تأکید شده است که بنده، طعم ایمان را نمی‌چشد مگر آن که دروغ را ترک کند چه شوخی چه جدی.

نمی‌دانم بعضی‌ها با چه توجیهاتی چنین جوازی برای خودشان صادر می‌کنند. به نظرم دلیلش بیشتر از آن جهت است که ما پوست کلفت شده‌ایم. به قول یکی از دوستان بچه که بودیم آموزشمان می‌دادند دروغگو دشمن خدا است. حالا دروغ نقل و نبات محافل شده است. اگر یک خرده سوادی هم داشته باشیم کلی استدلال در وجوب و لزومش هم ممکن است بچینیم. استدلال‌هایی مانند دروغ مصلحتی، دروغ شوخی، طوریه (توریه؟)، تقیه، دروغ سیزده و ... می‌بیند چگونه «چو دزدی با چراغ آید گزیده‌تر برد کالا»؟

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب