حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
سختی کشی ز دهر چو سختی دهی به خلق نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٧/٤/٢٥

شوهرخواهری دارم که از اهالی رودبار قصران (رودک) است. خیلی داستان، حکایات، اشعار و نکات بلیغ از حفظ است. بچه‌های کوچک و حتی بزرگان شیفته‌ی قصه تعریف کردن‌هایش هستند. بر در و دیوار خانه‌شان از قدیم بیت‌هایی چسبانده بود که واقعاً پندآموز است. سراینده‌گانشان نیز مشخص نیست. قصد دارم هر از چند گاهی بعضی از آن‌ها را اینجا نقل کنم. اولین شعر درباره‌ی مکافات عمل است که شعرا و ادبای ما بارها به طرق مختلف به آن پرداخته‌اند. این یکی را شاید نشنیده باشید:

 

سختی کشی ز دهر چو سختی دهی به خلق

در کیفر فلک غلط و اشتباه نیست!

 

این شعر به این نکته توجه را جلب می‌کند که حتماً لازم نیست ظلم عیانی بکنی. کافی است شما مثلاً به زیر دستت سخت بگیری کسی دیگر هم پیدا خواهد شد که به شما سخت بگیرد.

پی‌نوشت: در تحقیقات بعدی کاشف به عمل آمد این بیت بخشی از قصیده‌ی معروف پروین اعتصامی (روز شکار پیر زنی با قباد گفت) است.

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب