حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
اعتکاف برای خدا؟ نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٧/٤/٢٧

می‌خواستم مشخص‌تر نظراتم را در این زمینه عنوان کنم. چند روزی تأمل کردم و بنابر ملاحظاتی منصرف شدم.

این روزها موج اعتکاف در کشور با تبلیغات رسانه‌ای در حال فراگیری است. چیزهایی می‌بینم و می‌شنوم که نگرانم می‌کند. اگر این موضوع به درستی درک نشود معضلاتی که در بعضی آداب مذهبی ما رسوخ کرده است و سال‌ها اصلاح آن زمان می‌برد گریبان این سنت عالی را هم خواهد گرفت. مثلاً درباره‌ی موج عزاداری حسینی بزرگان سال‌ها تلاش کردند و می‌کنند آن را از آلودگی‌های فکری-فرهنگی-تاریخی پاک کنند. مثلاً جا بیاندازند نماز اول وقت مقدم بر عزاداری است  یا دروغ نگفتن مهم‌تر از اشک در آوردن است.

بنده در جایگاهی نیستم که چنین سفارش‌هایی بکنم ولی به طریق اولی می‌توان توضیحاتی داد. می‌دانید به طور معمول به مبارزه خواستن با افکار انحرافی که شکل تقدس هم به خودش گرفته است ساده نیست و آمادگی بیشتری لازم است.

آه. بگذارید رو در بایستی را کنار بگذارم و بگویم. فرض کنید آقایی بدون جلب رضایت نوعروسش را سه روز تنها در خانه به بهانه‌ی اعتکاف رها می‌کند. به زعم من ایشان نه خدا را شناخته است نه خودش را. نه چیزی از مفهوم توحید دستگیرش شده است و نه بندگی. به طور عکس نیز، خانمی که به این فرموده‌ی پیامبر اعتقاد نداشته باشد و شوهر و بچه‌هایش را به بهانه‌ی اعتکاف رها کند باید تصور کرد از طریق اعتکاف بیشتر دنبال چیزهایی شبیه مدیتیشن، یوگا یا خلسه‌های روحانی است.

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب