حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
یک نکته درباره‌ی رزومه‌ی الکترونیکی نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٧/٦/٤

من یکی از موضوعاتی که در کسب و کار به آن علاقه دارم و تا حدی هم تجربه، موضوع منابع انسانی است. در این بخش به موضوع استخدام هم علاقه‌ی ویژه‌ای و تبحر خوبی دارم. از این رو یکی از کارهایی که در طول سالیان می‌کنم جمع‌آوری رزومه‌ها و ارائه‌ی خدمات غیررسمی کاریابی است. درباره‌ی این که چگونه یک رزومه‌ی خوب بنویسیم خیلی از شما چیزهای زیادی می‌دانید. در سال‌های اخیر هم در داخل کشور رشد شناخت عمومی نسبت به این مسأله بیشتر و بهتر شده است. منابع بسیار زیادی بر روی وب هستند که نوشتن یک رزومه‌ی خوب را آموزش می‌دهند و سرویس‌های عموماً پولی هم وجود دارد که برای شما یک رزومه‌ی چشمگیر مهیا می‌کنند. منتها مطلبی که من می‌خواهم به آن اشاره کنم را جایی ندیدم به آن اشاره کند و در این سال‌ها تقریباً از هر کس رزومه گرفته‌ام رعایت نکردن این نکته آزارم داده است.

مطلب خیلی ساده‌تر از آن است که فکرش را بکنید و شاید همین ساده بودن باعث غفلت شده است. حتی این نکته مختص رزومه هم نیست. به طور کلی وقتی یک پرونده‌ی الکترونیکی درست می‌کنید سعی کنید حتی‌المقدور فایل‌تان را طوری نامگذاری کنید که با یک نگاه به نام فایل بتوان از محتوای آن باخبر شد. این به خودتان هم کمک می‌کنید که بعدها راحت‌تر مطلبی را پیدا کنید. برای بنده و امثال بنده که مجموعه‌ای از رزومه‌ها داریم کار ساده‌تر می‌شود. وقتی اسم فایل رزومه‌ی همه Resume باشد خوب نیست دیگر! سعی کنید رزومه‌تان را این طوری نامگذاری کنید. مثلاً 2007-Hamidi-Resume-Job این طوری اولاً خیلی زود رزومه‌ی یک نفر را می‌توان بین رزومه‌های دیگر پیدا کرد. ثانیاً می‌شود فهمید این یک رزومه‌ی کاری و احتمالاً برای یافتن کار است نه یک رزومه‌ی تحصیلی و بعد مال سال ۲۰۰۷ است.

البته ممکن است کسی بخواهد بحث کند که اگر یک سیستم مدیریت مستندات خوب داشته باشید چه و چه. بله درست است و یکی قول داده است که برایمان راه بیاندازد. دوم آن که همه ندارند و شما بهتر است کار خودت را درست انجام دهی و منتظر بقیه نمانی!

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب