حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
بعضی مشکلات زبان فارسی و دنیای دیجیتال نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٧/۸/٧

- مایکروسافت ورد یک مشکل قدیمی از شاید حدود ۸-۱۰ پیش، یعنی اولین انشتارهای ورد عربی (فارسی)، دارد که هنوز که هنوز است مرتفع نشده است. فکر هم نمی‌کنم برنامه‌ای برای رفعش داشته باشد. به احتمال زیاد کسانی که با ورد متون مفصلی نوشته‌اند با آن برخورد کرده‌اند. خلاصه‌ی اشکال این است که اگر در یک متن فارسی در خط آخر صفحه پاورقی درج کنید شماره‌ی پاورقی همان‌جا درج می‌شود ولی خود پاورقی در صفحه‌ی بعد قرار می‌گیرد. این اشکال وقتی اعصاب خردکن می‌شود که شما متن‌تان را چندبار بازبینی کرده‌اید و مشکلی در آن نیافته‌اید. بعد سطری کم یا زیاد می‌کنید و این باعث می‌شود یک پاورقی ناخواسته در خط انتهایی قرار گیرد و شما هم احتمال نمی‌داده‌اید این تغییر باعث چه مشکلی می‌تواند شود. این را آخرین بار در کتاب بی‌وتن امیرخانی در همان فصل اول دیدم.

- موبایل P1 ‌ام کیبورد فارسی بر روی صفحه (on-screen keyboard) دارد. در انگلیسی شروع جملات باید با حروف بزرگ باشد. ورود حروف بزرگ در صفحه کلید با استفاده از دکمه‌ی Shift انجام می‌شود. پایان یک جمله و شروع جمله‌ی جدید با نقطه مشخص می‌شود. وقتی کیبوردتان را فارسی می‌کنید این قاعده که در زبان فارسی صادق نیست باز فعال می‌شود و اعصاب خرد کن. یعنی مثلاً وقتی پیامکی فارسی تایپ می‌کنید و در انتهای جمله نقطه‌ای می‌گذارید در ادامه دکمه‌ی شیفت فشرده است و شما باید دوباره شیفت را بزنید تا کیبورد به حالت اصلی‌اش برگردد.

- به مایکروسافت پول نمی‌دهیم و می‌توانیم توجیه کنیم منفعتی در حل این قبیل مشکلات ندارد. Sony Ericsson را چه توجیهی داریم وقتی سالانه صدها میلیارد گوشی ازش می‌خریم و جزو بزرگ‌ترین بازارهایش هستیم. تازه مدعی رابطه‌ی خوب با سوئد هم هستیم که تحریم رویش تأثیری ندارد. خوب این روابط خوب سیاسی و تجاری نباید منجر به نفع خریداران شود؟ یعنی نمی‌شود به طرقی از Sony Ericsson، nokia و LG خواست/فشار آورد بابت این همه پولی که به دست می‌آورید کمتر از یک ده هزارمش را صرف حل مشکلات زبان و بوم ما در گوشی‌هایتان کنید؟

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب