حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
ترافیک؟ نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٧/۸/٢٧

درباره‌ی ترافیک دیشب گفتگوی خبری شبکه‌ی دو برنامه داشت. خوب در زمینه‌ی ترافیک (؟) خیلی حرف‌ها زده می‌شود و خیلی کارها نمی‌شود. دیشب هم من از برنامه‌گردانی مجری خوشم نیامد. رویانیان سعی می‌کرد خیلی کوتاه و سریع شرایط و مسائل را توضیح دهد. مجری باز دنبال یقه‌گیری و مقصریابی بود. کی ما می‌خواهیم دست از این فرهنگ بر داریم؟

البته دلیل نوشتن این پست مطالب اشاره‌شده در بالا نبود. سال‌ها است فکر می‌کنم چرا فرهنگستان زبان و ادب پارسی که برای همه چیز معادل می‌یابد و صدا و سیما هم در بسیاری موارد خود را ملزم به اشاعه‌ی معادل‌های تازه‌ساخته می‌داند برای کلمه‌ی «ترافیک» فکری نمی‌کنند؟ جدا از این که ترافیک کلمه‌ای غربی است (و من با این جنبه‌اش کمتر مشکل دارم) معنای لغوی این کلمه (رفت و آمد) متفاوت با منظوری است که ما در فارسی به کار می‌بریم. خارجی نمی‌گوید ترافیک است. می‌گوید ترافیک سنگین است.

ضمن آن که ما برای این منظور لازم نیست لغتی از خارج قرض بگیریم یا لغتی بسازیم. نه فناوری جدیدی است نه مکتب فکری جدیدی. می‌توانیم مثلاً بگوییم شلوغی یا شلوغی آمد و شد و ...

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب