حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
شب سوم نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٧/۱٠/۱۱

درباره‌ی رقیه دختر امام حسین بحث‌های تاریخی وجود دارد. کمی جستجو کردم و یکی دو مطلب زیر را یافتم:

http://www.emamhossein.com/zanan%20&%20ashoora-roghaye.htm

http://www.aviny.com/Occasion/Ahlebeit/ImamHosein/Moharram/86/03/index.aspx

منتها به نظرم روضه‌های سوزناکتری وجود دارد. چه سوگی از جهل امت غم‌انگیزتر؟ آن چه شاید کمتر به آن پرداخته می‌شود وضعیت اجتماعی آن برهه از تاریخ است. معمولاً ما یک مسأله‌ی حل‌شده را مرور می‌کنیم. می‌دانیم جواب درست امام حسین است. اگر شرایط آن روز را با وضعیت امروزمان تطبیق دهیم، یعنی سعی کنیم «هر روز عاشورا است و هر زمین کربلا است» را در زندگی‌مان جاری کنیم، ما چگونه مسائل زندگی‌مان را حل می‌کنیم؟ متدلوژی حل مسأله‌مان چگونه است و بر چه پایه‌هایی استوار است؟ آیا همان خطرات فکری که مردم آن دوره با آن مواجه بودند و در نهایت منجر به کشتار آل‌الله گردید در زمان ما وجود ندارد؟ آیا تصور کرده‌ایم یزید یک چهره‌ی خونخواه و درنده بود؟ واقعیت این است که اگر تاریخ را به دقت مطالعه کنیم اتفاقاً یزیدیان از طریق پروپاگاندا و رسانه‌هایی که در اختیار داشتند وجهه‌ای بشردوست و عالمانه برای خودشان درست کرده بودند. فرصت نیست به مراجع زیادی اشاره کرد ولی مثلاً به استدلالات ژورنالیستی و روشنفکرنمایانه‌ی یزید در مناظره با حضرت زینب توجه کنید یا تبلیغات زبانی و مالی عبیدالله برای آل سفیان.

اگر سخنان امام را در آن ایام بررسی کنید می‌بینیم انگار امام می‌خواهد از فشار تبلیغات و وارونه‌نمایی‌ها بیرون بیاید. در هر سخنرانی که می‌کند تأکید دارد خودش را و اصل و نصبش معرفی کند. منتها آن قدر فضا را مسموم کرده‌اند که کسی به سختی باور می‌کند امام حسین یک مخل امنیت ملی نباشد! طرف مقابل هم ظاهر بسیار فریبنده و غلط‌اندازی برای خودش دست و پا کرده است. راهی نبود جز آن که فضایی درست کرد تا در یک نبرد سخت چنگ و دندان این گرگ از زیر پوستینش در بیاید و این لباس حقی که بر باطل پوشانده شده است برافتد. آن گاه بود که می‌شد به مدعیان زعامت مسلمین نهیب زد «اگر دین ندارید آزاده باشید».

اگر چه بسیاری از این مطالب تکراری است ولی واقعیت این است که ما در هر لحظه در مواجهه‌ی انتخاب بین حق و باطل هستیم. در هر لحظه باید دقت کنیم بالاخره می‌خواهیم به فرموده‌ی مولا «یاور مظلوم و دشمن ظالم باشیم» یا نه. می‌خواهیم «اگر دین نداریم آزاده باشیم» یا نه. بین تنعم و آسایش ظاهری دنیا و سعادت اخروی بالاخره کدام را انتخاب می‌کنیم؟ آیا می‌خواهیم در این مبارزه‌ی تاریخی بین حق و باطل و ظلم و عدل که به قدمت تاریخ بشریت و به طول دنیا است سهممان را ادا کنیم؟

دنیای امروز را ببینید. قرآن می‌گوید اگر می‌خواهید در مجادله‌ای حکم کنید به قسط حکم کنید. اگر می‌خواهید نحوه‌ی استدلالات یزیدی را ببینید نمونه‌اش طرح صلح خاورمیانه است. به ظاهر بسیار بشردوستانه و خوش لعاب است. به جای آن که به قسط و عدل و تنبیه ظالم حکم دهند سعی می‌کنند با ژستی متمدنانه و صلح‌طلبانه دعوت به صلح کنند. آیا کار حسینی و زینبی در این جو مسموم تبلیغاتی جز این است که فضایی فراهم کرد تا سفاکی این گرگ‌های گوسفندنما معلوم شود؟

و اگر کمی بیشتر این روزها به محرم و عاشورا بیاندیشیم احتمالاً هیچ گاه لباس سیاه از تنمان بیرون نخواهیم آورد و هیچ‌گاه از مصیبت مظلومیت اهل بیت که همان مظلومیت حق و عقلانیت است گشایشی برایمان حاصل نمی‌شود مگر به فرجش. مگر این روزها بارها نمی‌خوانیم «زندگی ما را چون زندگی آل محمد قرار بده و مرگ ما را چون مرگ ایشان؟» آیا به لوازمش هم پایبندیم؟ فقط لحظه‌ای بیاندیشید آسایش‌طلبی چه قدر در فرهنگ زندگی آن‌ها جای داشته است؟ کی از مبارزه باز ایستاده‌اند و سرگرم زندگی به معنایی که این روزها ما در جامعه‌مان دنبال و تبلیغ می‌کنیم شدند؟

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب