حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
TCO یعنی چه؟ نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٧/۱٠/۱۳

بسیاری از شرکت‌های عرضه‌کننده‌ی محصولات و راهکارهای فناوری اطلاعات در تبلیغاتشان به کاهش TCO اشاره می‌کنند. در چهار، پنج سال گذشته همکارانم در مستنداتشان درباره‌ی این راهکارها به همین موضوع کاهش TCO یا همان Total Cost of Ownership اشاره می‌کردند. چندین دفعه ازشان خواستم مشخصاً بگویند تعریف این اصطلاح چیست چون به نظرم برای مخاطب ایرانی آشنا نیست.

هفته‌ی گذشته در بوشهر با یک نفر درباره‌ی مزایای راهکاری صحبت می‌کردم. در جوابم گفت: «ولی هزینه‌ی مالکیتش برای ما خیلی زیاد است.» بعد از آن ذهنم مشغول شد که اساساً یکی از مسائل کشور ما به خصوص در برگزاری مناقصات در نظر نگرفتن کل (یا مجموع) هزینه‌ی مالکیت (ترجمه‌ی خوبی است؟) یک ابزار است. در حالی که این روزها در دنیا در محاسبه‌ی هزینه‌ها کمتر هزینه‌های اولیه را مد نظر قرار می‌دهند و هزینه‌های جاری بسیار مهم‌تر است. به چند مثال زیر توجه کنید:

۱- یکی می‌گفت فلان شرکت در مناقصه‌ی آسانسور فلان ساختمان زیر قیمت خریدش قیمت داد تا مناقصه را برنده شود تا بعد در قرارداد پشتیبانی پوستشان را بکند.

۲- شرکتی یک مرکز تماس خریده بود. بعدها که نیازهایش بیشتر شده بود و خواسته بود بعضی از امکانات آن را استفاده کند مجبور شده بود کلی پول مجوز (License) بدهد. علاوه بر آن چون نمی‌توانست بعضی از بخش‌های یک فرآیندهای پاسخگویی را خودکار انجام دهد هزینه‌ی جاری اپراتورهای پاسخگو (شامل استخدام، آموزش، دستمزد، بیمه، جا و وسایل اداری، کامپیوتر، شبکه و نگهداری کامپیوتر، برق، تهویه و ...) چندین برابر قیمت اولیه‌اش می‌شد.

۳- یک سرویس IT وقتی از کار بیفتد معمولاً زمان و هزینه‌ای بابت راه‌اندازی مجدد آن لازم است. مثلاً شرکتی در ایران می‌شناسم که در مکاتبه با مشتریان عموماً خارجی‌اش روزی بیش از ششصد ایمیل می‌گیرد و پاسخ می‌دهد. به من می‌گفت یک ساعت قطعی اینترنت یا ایمیل میلیون‌ها تومان به ما خسارت می‌زند. برای همین کلی خرج UPS و شبکه و اینترنت افزونه و ایمیل و ... کرده است.

۴-  بعضی از تجهیزات شبکه‌ای یا مخابراتی طوری طراحی شده‌اند که در صورت نیاز به فعال کردن یک قابلیت باید کل سخت‌افزار و شاسی را عوض کرد. در نقطه‌ی مقابل امکان اضافه کردن امکانات از طریق تغییرات نرم‌افزاری است.

برای اطلاع بیشتر در این باره به صفحه‌ی ویکی Total cost of ownership مراجعه کنید. مواردی که باید در محاسبه‌ی TCO مد نظر قرار داشت فهرست بلندی دارد. برای محاسبه‌ی آن متدلوژی‌های مختلفی وجود دارد و می‌توان توسعه داد. باید دقت کرد برای هر سازمان هر مورد، مثلاً هزینه‌ی مهاجرت، ضریب تأثیری دارد که اهمیت در نظر گرفتن این مورد برای آن سازمان را تعیین می‌کند.

به هر حال کسانی که نقش مشاور IT سازمان‌ها را به عهده دارند باید کارفرمایان را نسبت به اهمیت این مسائل توجیه کنند و از آن‌ها بخواهند هنگام خرید یک راهکار جامع‌نگرتر باشند. بعضی وقت‌ها افراد عادی وقتی می‌خواهند ماشین بخرند این موضوع‌ها را مدنظر قرار می‌دهند. مثلاً قطعات یدکی این ماشین به آسانی پیدا می‌شود و هزینه‌های آن در چه حدودی است؟ هزینه‌های تعمیر آن چه طور است؟ هنگامی که بخواهم آن را به عنوان یک ماشین دست دوم بخرم چه قدر ضرر می‌کنم و ... اگر چه محصولات فناوری اطلاعات نو محسوب می‌شوند نباید مغفول واقع شوند.

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب