حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
خلاقیت و نوآوری در خبرنگاری نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸۸/٢/٩

سال گذشته سال خلاقیت و نوآوری بود. وقتی صحبت از خلاقیت و نوآوری می‌شود زود ذهن‌ها به سمت اختراعات و ابتکارات فناوری می‌رود. ولی فکر می‌کنم مسأله‌ی اصلی ما نوآوری در روش‌ها و کارکردها است. به عنوان یک نمونه کاش خبرنویس‌ها و خبرنگارهای ما کمی خلاقیت به کار می‌بستند و جملات و عبارات جدیدی جایگزین می‌کردند.

بعضی از این جملات همین طوری‌اش هم به قول معروف «لم یتچسبک» است چه برسد به این که بارها بخواهد تکرار شود. مثلاً برایم جالب است بدانم عبارت «خاطر نشان کرد» را چه کسی اختراع کرد و چرا این قدر خبرنگاران علاقه‌مندند امثال این جملات را به کار ببندند. یا مثلاً واقعاً من یک جوری‌ام می‌شود وقتی یک خبرنگار ساده‌ترین جمله‌ای که به ذهنش می‌رسد «الآن چه احساسی دارید؟» است. فکر می‌کنم این جمله‌ی اخیر گرته‌برداری خارجی باشد. اولین تاریخچه‌ای که ازش سراغ دارم خبرنگاری است که از امام در هواپیما می‌پرسد و تا به این روز بارها و بارها شنیدم. نمی‌دانم خبرنگاران واقعاً نمی‌توانند فکر کنند و جملات زیباتر استخراج کنند؟

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب