حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
تحریم نمایشگاه کتاب نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸۸/٢/٢٦

به اشتباه نیفتید. منظورم دعوت به تحریم نیست.  ده، پانزده سال است که نمایشگاه کتاب را بر خودم حرام کرده‌ام. خیلی‌ها می‌پرسند چرا؟ دلایل‌اش این‌جا است:

  1. معمولاً در محوطه‌ی شلوغ، وسیع و پر ترافیک نمایشگاه باید کلی بگردی و بار حمل کنی و در صف ماشین بایستی و در فشار جمعیت قرار بگیری تا چند کتاب خوب به چشم‌ات بخورد یا نخورد و ...
  2. معمولاً کتاب‌های خوب را باید از قبل شناسایی کرد. اگر چنین اتفاقی بیفتد می‌توانی از دوستی، آشنایی درخواست کنی که زحمت خرید آن چند کتاب محدود مورد دلخواه تو را هم بکشد و اگر مربوط به انتشارات معروفی باشد در کتابفروشی‌ها سطح شهر یا کتابخانه‌ها می‌توانی پیدا کنی. از همه‌ی این‌ها گذشته تلفنی یا اینترنتی احتمالاً می‌توانی سفارش دهی و برایت بیاورند. اگر هم کتاب‌ها را عموماً فقط یک بار می‌خوانی پس بهتر است از دوستی یا کتابخانه‌ای امانت بگیری و بخوانی و پس دهی.
  3. سال‌ها است با کاغذ و کتاب کاغذی خداحافظی کرده‌ام و آن قدر دنیای دیجیتال مزایایش را نشانم داده است که به ندرت ممکن است ترجیح دهم کتابی را از روی نسخه‌ی کاغذی‌اش بخوانم. شاید برای بعضی عجیب باشد که من ترجیح می‌دهم قرآن را هم از روی کامپیوتر بخوانم. حداقل مزایایش هم این است که امکان جستجو، تطبیق ترجمه‌ها مختلف، اصوات مختلف و ... را دارد.
  4. از همه به نوعی مهم‌تر آن که آن‌قدر کتاب نخوانده دارم که با خودم عهد کردم هر وقت آن‌هایی که سال‌ها پیش خریدم یا دانلود کردم و هنوز فرصت نکردم یا حوصله نکردم بخوانم نخواندم کتاب جدید نخرم! این هم یک جور اصلاح الگوی مصرف است دیگر!

 

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب