حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
مذاکره بر سر دستمزد (ترجمه) نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸۸/۳/۱٠

طبق قول قبلی متن ترجمه‌ی زیر در موضوع مذاکره بر سر دستمزد هنگام استخدام که توسط آقای هومن پیروسجاد آماده شده است تقدیم می‌گردد:

 

دستمزد – حق الزحمه ی من چقدر می باشد؟گفتگو درباره‌ی دستمزد معمولاً این شکلی آغاز می‌شود:

- مصاحبه کننده می پرسد، « حقوق درخواستی‌تان چه قدر است؟»

- متقاضی پاسخ می دهد، «شرکت چقدر پیشنهاد می کند؟»

به این ترتیب گفتگوی ما وارد یک دور بی پایان می‌شود!

هر روز، بارها از اینگونه گفتگوها داشته ام و در نهایت، هر بار متقاضی مقدار حقوق درخواستی اش را می گوید. ( البته پس از آن که با چند دقیقه صحبت حسن نیتم را به آنها نشان می‌دهم).

دریافتم این است که متقاضیان  بدون در نظر داشتن حقوق فعلی خود می خواهند صاحب شغلی با بالاترین حد حقوق آن باشند. برای من، این کارشان غالب اوقات از اعتبار آنها می‌کاهد و در نظر نگرفتن این مسئله، می تواند در مواجهه با کارفرما، به ضرر هر دوی استخدام کننده و متقاضی تمام شود.

این هم یک سناریو:

-          مصاحبه کننده می پرسد، « حقوق درخواستی‌ات چه قدر است؟»

-          متقاضی پاسخ می دهد، «شرکت چقدر پیشنهاد می کند؟»

-          مصاحبه کننده پاسخ می دهد، «بین 40 تا 50 هزار در هر ماه، حالا حقوق درخواستی‌ات چه قدر است؟»

-          متقاضی پاسخ می دهد، «حدود 45 هزار».

اگر متقاضی در حال حاضر حقوقی بین 35 تا 40 هزار داشته باشد این مقدار معقول است، اما اگر واقعا حقوق او فقط 15 هزار باشد چطور؟

در این سناریو متقاضی یا به طور فجیعی زیر قیمت حقوق دریافت می کرده و یا اینکه می خواهد شانس خود را امتحان کند. در هر دو صورت به اعتبارش لطمه زده و ازشانسش برای یافتن شغل جدید می کاهد.

با استفاده از ارقام سناریوی قبلی، این راه درستی است که مصاحبه باید پیش می رفت:

- مصاحبه کننده می پرسد، « حقوق درخواستی‌ات چه قدر است ؟»

- متقاضی پاسخ می دهد، «در حال حاضر 15 هزار حقوق می گیرم ولی دنبال 40 هزار هستم. می‌دانم جهش بزرگی است ولی کار فعلیم در یک سازمان غیر انتفاعی است که سطح دستمزدش پایین است. وقتی که پروژه ام کامل شد آماده‌ی برگشت به بخش خصوصی هستم و باور کنید که باید دستمزدی در حدود شغل قبلی‌ام که 37 هزار بود داشته باشم.»

مصاحبه کننده پاسخ می‌دهد، «مشکلی نیست، با توجه به تجربه‌ی قبلی شما، معتقدم که 40 هزار قابل قبول است.»

در گفتگوی قبلی، استدلال شخص متقاضی موجه است. پیش بردن مصاحبه به این شکل باعث افزایش اعتماد مصاحبه کننده نسبت به شما می‌شود.

قبل از مصاحبه با استخدام‌کنندگان (یا دفاتر استخدام)، لازم است دید روشنی نسبت به دستمزد شغل مورد نظر پیدا کنید. من راه خوبی را برای رسیدن به این منظور یافته‌ام که در ادامه می‌آورم:

اگر شغل ثابتی دارید و به دنبال مصاحبه در شغل دیگری هستید، یک راه خوب برای به دست آوردن تخمینی واقع بینانه و مناسب، اضافه کردن 10 تا 20 درصد به حقوق فعلیتان است.  به طور یقین با اضافه کردن 50 تا 100 درصد، باید اعتماد به نفس زیادی (و توانایی خوبی در هنگام مصاحبه) داشته باشید تا بتوانید متقاعدشان کنید  چرا سزاوار این مقدار از حقوق هستید و اینکه در قبال این مقدار دستمزد چه سودی برای آنها دارید.

اما اگر نمی دانید که چقدر باید به شما پرداخت شود؟

ساده است، هنگامی که مصاحبه کننده می پرسد به دنبال چه حقوقی هستید بگویید، «صادق باشم، مطمئن نیستم که کسی با مهارت‌ها و تجربه‌ی من چقدر باید بگیرد، ممنون می شوم اگر مرا راهنمایی کنید؟»

و یک مصاحبه کننده خوب قادر خواهد بود که با توجه به تجربه‌تان مقدار دستمزد معقولی را به شما پیشنهاد دهد. البته برای به دست آوردن تخمینی سطحی می توانید به تبلیغات مختلفی در بردهای اینترنتی و غیره هم نگاه کنید، اما مراقب باشید که همیشه آنچه که نوشته شده است واقعیت نمی‌باشد.

نکته‌ی کلیدی دیگر این که هر کاری که می‌کنید، لطفاً از اندیشه‌ی "ببینم به چند می‌تونم برسونم" خودداری کنید. من متقاضیان زیادی را دیده‌ام که به خاطر طمع شکست خورده‌اند. بهای خودتان را بدانید و مهم‌تر این که بدانید چرا بهایتان آن است.

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب