حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
رزومه‌ی خوب: خاص و مشخص نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸۸/٤/٢٤

باز هم با همت هومن پیرو سجاد و باز متن دیگری در زمینه‌ی کاریابی از همان منبع قبلی. خلاصه‌اش این است: برای این که خودتان را خیلی آدم با سوادی نشان دهید بسیار غلط است که رزومه‌تان نشان دهد همه فن حریفید. معمولاً کارفرمایان به خصوص در خارج از کشور این را نمی‌پسندند. اگر چه ممکن است همه‌ی ما مهارت‌های گوناگونی داشته باشیم ولی باید به تدریج به دست بیاوریم در کدام می‌توانیم سرآمدتر و موفق‌تر باشیم و بیشتر در مسیر شغلی‌مان بر روی آن تمرکز کنیم و زیاد از این شاخه به آن شاخه نپریم.

 

چرا باید رزومه‌ی خاص منظوره نوشت؟

چرا برای شغلی که درخواست داده بودید انتخاب نشدید و یا حتی با شما تماس تلفنی هم نداشتند؟ اگر چه میتوان دلایل زیادی متصور شد اما احتمالا مهمترین آنها کیفیت پایین رزومه (CV) شما میباشد. همانطور که میدانیم، امروزه فرصتهای استخدامی کمتری وجود دارد. از اینرو نوشتن رزومهای بسیار کلی که هر خوانندهای را جذب کند وسوسه برانگیز است. اما این کار بر اساس تجربه شخصیام اشتباهی جدی است چون باعث به خطر افتادن شانس شغل بعدیتان میشود. با وجود اینکه یک رزومه دارای اجزای متعددی است در این مقاله تصمیم دارم که به عنوان شغلی (job title) بپردازم. اجازه دهید که از مثال زیر استفاده کنیم:

متن آگهی شغل

عنوان شغل

-          مدیریت پروژه

 

توضیحات

-          نیاز به مدیر پروژه برای مدیریت پروژههای چند ملیتی و غیره.

 

متن رزومه – کاندیدای 1

-          رییس پروژه / تحلیلگر تجارت / مشاور راهکار

نام چند شرکت، 2006 تا کنون.

متن رزومه – کاندیدای 2

-          مدیر پروژه

نام چند شرکت، 2006 تا کنون.

 

کاندیدای 1 شغلهای متعددی را در رزومه خود آورده در حالیکه کاندیدای 2 فقط بر روی مدیریت پروژه تمرکز کرده است. اگر همین روال در سراسر رزومه تکرار شود، به احتمال زیاد کاندیدای 2 برای شغل مورد نظر انتخاب شده و کاندیدای 1 در عجب خواهد ماند که کجای کارش اشتباه بوده است. (حتی اگر آنها در شغل یکسانی بوده باشند.)

بنابراین واضح است کاندیداهایی شانس بالاتری در شغل درخواستیشان دارند که به طور مختص تجربه مدیریت پروژه را داشته باشند. اگرچه دریافتهام که کاندیداهای دارای مهارتهای مختلف دوست ندارند خود را تنها به یک عنوان شغلی محدود کنند. بلکه دوست دارند که عناوین بیشتری را علاوه بر مدیر پروژه بیان کنند تا خود را با استعدادتر نشان دهند(چنین کاری نکنید مگر اینکه در آگهی تبلیغاتی گفته شده باشد). اگر که به پست مدیر پروژه فکر میکنید واضح است که برای موفقیت در این شغل به مهارتهای دیگری نیر نیاز دارید که میتوانید آنها را در هنگام مصاحبه بیان کنید. بیشتر استخدامکنندگان در هنگام مطالعه رزومهها، آنها را به سرعت از نظر گذرانده و در این میان به دنبال کلمات کلیدی مرتبط با شغل مورد نظرشان هستند. تنها هنگامی به جزییات رزومه میپردازند که به تعداد کافی کلمات کلیدی مورد نظرشان را دیده باشند. اگر به تعداد کافی از این کلمات پیدا نکنند آنوقت مستقیما جای رزومه در سطل زباله خواهد بود. بنابراین دو نکته کلیدی برای اتمام این بحث:
  • خاص بودن:  تمرکز خود را به نوشتن روزمهتان مطابق با شغل موردنظر قرار دهید.
  • چندگانگی: اگر که مهارتهای مختلفی دارید چندین نوع  رزومه برای خود  داشته باشید.
  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب