حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
دشواری‌های اخلاقی در مهندسی نرم‌افزار نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸۸/٤/٢٧

اخلاق کامیپوتر (Computer Ethics) یکی از موضوعات مورد علاقه‌ام برای مطالعه است. یکبار در وبلاگ انگلیسی معدومم چیزی در آن باره نوشته بودم. در چند سال اخیر نیز مثل این که درسی در این زمینه برای بچه‌های کامپیوتر ارائه می‌شود. شاید شما نیز در این باره چیزهایی شنیده باشید. اگر نشنیدید کافی است اینترنت را جستجو کنید. اگر بار اول‌تان باشد ممکن است تعجب کنید اخلاق چه طور با کامپیوتر ارتباط پیدا می‌کند.

اخیراً مقاله‌ای (لینک مقاله) در این زمینه در IEEE Computer Society خواندم که خیلی جالب بود. بنده مدت‌ها است به تجربه یافته بودم و به بعضی همکاران و مدیران گوشزد کرده بودم ریشه‌ی برون‌رفت از مشکلاتی که سازمان با آن درگیر است اخلاق است. خیلی درک و باورش ساده نبود و نیست. بخشی از مقدمه‌ی مقاله را در زیر بخوانید:

"...A chain of unethical or unprofessional behaviors could then take place that eventually leads to massive penalty payments, lawsuits, layoffs, or even bankruptcy. Yet none of the players in this process will admit to or recognize that their behavior was unethical or unprofessional. ..."

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب