حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
لجبازی، اندیشه را از بین می‌برد نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸۸/٧/۱٦

شاید سال‌ها است دوست دارم این روایت را بنویسم. کوتاه و پرمغز از حضرت امیر.

«اللجاجة تسل الرأی»
«لج‌بازی، اندیشه {توان فکری} را از بین می‌برد.»

روایت دوست‌داشتنی دیگر نیز از پیامبر در همین زمینه است که احتمالاً همه‌مان در زندگی طعمش را چشیده‌ایم و به خوبی می‌توانیم درکش کنیم. واقعاً کی و کی از لجبازی سود کرده است و پشیمان نشده است؟

«ایاک و اللجاجة، فان اولها جهل و آخرها ندامة»

«از لج‌بازی بپرهیز که آغازش با نادانی و پایانش با پشیمانی است.»

این دو روایت را کنار هم بگذارید. وقتی آدم اسیر لج‌بازی می‌شود خیلی‌ها سعی می‌کنند او را متوجه اشتباهش کنند ولی چون قدرت فکری و تحلیلی‌اش به سوی اضمحلال است پند ناصحان هم در او اثر نمی‌کند. وقتی متوجه خرابکاری‌اش می‌شود که دیگر برای پشیمانی ممکن است دیر شده باشد.

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب