حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
چرا گوشی Sony Ericsson p1i نباید بخرید نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳۸٩/۱/٢٢

قبلاً در مورد ضرورت شکل‌گیری سایت‌های اطلاعات (Review) محصولات و خدمات و انتقال تجربیات دیگر مصرف‌کنندگان نوشته بودم. این بار خودم دست به کار شدم و می‌خواهم درباره‌ی گوشی موبایلم بنویسم. بر روی آن مقداری فکر و جستجو کردم. قبل از ورود به مطلب باید عرض کنم جستجو کردم تا ببینم آیا مشکلات من ناشی از کم اطلاعی است یا مشکلی عمومی است و آیا ارتقاءهایی جهت حل این مشکلات وجود دارد یا خیر. متأسفانه با جستجوی چندین باره به مطالب قابل توجهی دست نیافتم. هم‌چنین به نظر می‌رسد Sony Ericsson اساساً تولید این مدل را ادامه نداده است.

۱- گول ظاهرش را خوردم. قاب و طرح خوش‌دست، کیبورد به نظرم خیلی خوب، صفحه‌ی لمسی، غلتانک کناری و ... جزء جذابیت‌های ظاهری‌اش بود. در عوض هر چه از اشکالات نرم‌افزاری و firmware بگویم کم گفته‌ام.

۲- از مشکل ساعت شروع می‌کنم. گویا بعضی دوستان دیگر هم این مشکل را داشته‌اند. هم‌چنین دوستانی که از p990 استفاده می‌کنند که پلتفرم مشترکی با p1 دارد و تقریباً firmware آن یکی است. ساعت پیامک‌ها به هم ریخته است.

۳- مشکل ساعت به این ختم نمی‌شود. خود ساعت دستگاه داستان عجیبی است. یکبار من به خارج از کشور رفتم و از امکانی که اغلب گوشی‌های جدید برای تنظیم آفست جدید نسبت به گرینویچ در اختیار می‌گذارند استفاده کردم. به عبارت دیگر موقعیت مکانی جدیدم را به دستگاه اعلام کردم و محل اصلی را تغییر ندادم. وقتی از آن جا برگشتم دیگر قاطی کرده بود. دیگر نمی‌شد بگویم بابا جان من دیگر از آنجا برگشته‌ام و آنجا را بی‌خیال.

۴- وقتی یک app روی گوشی نصب می‌کنی واقعاً نمی‌دانم چه طور می‌شود آن را پاک کرد! شاید هم راهی دارد و من نیافته‌ام. حتی اگر این راهی وجود داشته باشد که از نظر من دور مانده باشد باز یک نقص در طراحی واسط کاربری است. چون هم راهنمایش را خواندم و نیافتم و هم در سطح خودم کاربر نسبتاً حرفه‌ای هستم و نباید برای یافتن چنین نیاز ساده‌ای این قدر با سختی روبرو شوم.

۵- عملکرد واسط کاربری قسمت پیامک خیلی عجیب است و مشکل‌زا است. آن قدر مشکل‌زا و عجیب است که وصفش هم سخت است. فقط اگر می‌شد یک فیلم از آن گرفت می‌شد آن را توصیف کرد. در این مورد یک موضوع قابل اشاره اشکالات فراوان در جستجو است. اصولاً جستجوی در میان پیامک‌ها خیلی ضعیف است و اشکال دارد. هم‌چنین وقتی مثلاً بر روی یک مورد یافته‌شده برای view کلیک می‌کنی و بر می‌گردی نتایج جستجو از دست رفته است و باید از نو جستجو کرد.

۶- واقعاً بعید است که این امکان موجود باشد و من پیدا نکرده باشم و این ضعف واقعاً بر تعجبم می‌افزاید. برای تنظیم آلارم سه گزینه‌ی Wake Up، lunchtime و یکی دیگر که یادم نیست دارد. من هر چه کردم نشد گزینه‌ی دیگری اضافه کنم!

۷- دوربین گوشی امکان self-timer دارد ولی نه پایه‌ای به آن قابل اتصال است و نه به خاطر طراحی قاب گوشی و حضور زبانه‌ای جهت بند گوشی، نمی‌شود آن را روی بدنه‌ی کناری ایستاده نگه داشت. و خوب استفاده از این امکان خیلی معنا پیدا نمی‌کند.

۸- اگر چه مشکلات دیگری هنوز قابل فهرست کردن است (مثلاً فونت فارسی نامناسب یا مشکل وایرلس با WPA2 و ...) ولی فکر می‌کنم همین‌ها برای آن که چنین گوشی نخرید کافی باشد.

خدا بگویم چه کار کند آن کس که این گوشی را به ما پیشنهاد کرد و خودم را که بدون تحقیق یکی را فرستادم خرید و آورد.لبخند 

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب