حسین حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حسین حمیدی
آرشیو وبلاگ
      فریاد‌ خاموش (باسابقه‌ترین وبلاگ با نام فریاد خاموش)
تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی نویسنده: حسین حمیدی - ۱۳٩٥/۱۱/٢۳

پیش‌تر فکر نمی‌کردم تا بدین حد سرویس‌های سازمانی را آن هم در شرکت‌های بزرگ و بین‌المللی روی cloud برده باشند. در زیر مشاهداتم از تجربه‌ی دو ماهه در شرکتی که مشغول هستم را ملاحظه کنید.

۱- برای IT Service Management از راه‌کار ابری ServiceNow استفاده می‌شود. به نظرم چون سرویس پر کاربردی نیست و این طوری نیست که طرف مدام با آن کار داشته باشد، روی Cloud بردنش خیلی توجیه دارد. اطلاعات بیش‌تر را در این‌جا ببینید:


۲- برای امنیت وب، باز از یک سرویس ابری معروف به نام zscalar استفاده می‌کنند. جالب است که zscalar دسترسی به صفحات پرشین‌بلاگ را مسدود کرده است. دلیلش را هم «خطر ریسک کپی‌رایت» ذکر می‌کند!

۳- ایمیل‌ و سایر نرم‌افزارهای کاربردی اداری مایکروسافت مانند Sharepoint و نسخه‌های آنلاین excel، powerpoint، word، OneNote و ... نیز روی Office 365 است. چندین برنامه هم در این مجموعه هست که پیش‌تر درباره‌شان نشنیده بودم. مثل Planner ،Delve، Sway، و ... 
در این میان خیلی از نرم‌افزار flow خوشم آمد. جای خالی‌اش به شدت احساس می‌شد.
نمی‌دانستم Yammer را هم مایکروسافت خریده است و در مجموعه‌ی Office Online قرار داده است. برای آن‌هایی که نمی‌دانند Yammer یک شبکه‌ی اجتماعی سازمانی است. در دو سازمانی که من با آن مواجه شدم ندیدم به آن اقبالی شود. 

۴- با آن که روی سرویس ابری Office 365 یک پلتفرم آنلاین ویدئویی هم هست (+) ولی به هر دلیل از آن استفاده نمی‌شود. در عوض، از نسخه‌ی ابری سازمانی kaltura استفاده می‌شود.

۵- به جهت single sign on نیز از سرویس ابری Okta استفاده می‌شود.

۶- برای teakwork نیز از confluence استفاده می‌شود. 

۷- نصب سیستم عامل روی PC ها نیز به صورت کاملاً unattended و از راه دور (با استفاده از PXE boot) است. 

  نظرات ()
مطالب اخیر ماهی «سامون» نه «سالمون»! انتخابات، همه‌ی هم و غم ترجمه‌ی observance در کنار holiday issue، پیامد؟ رؤیای همیشه دانشجو ماندن یک کامنت عجیب در کرنل! تصویری از نرم‌افزارهای سازمانی به کار رفته در یک شرکت بین‌المللی سعی کنید غرق نشوید Chief Bug Officer حساسیت!
کلمات کلیدی وبلاگ فناوری (٦٥) نکات و حکمت‌ها (٥٢) اجتماع (۳٥) کسب و کار (۳۳) تجربیات زندگی (٢۸) دعوت و معرفی (٢٦) دیگران (۱٩) الگوگیری و الگوسازی (۱٤) نقد و نظر (۱۳) درس‌های پدر (۱۳) لطیفه (۱٢) آموزش و تحصیلات (۱۱) دعا (۸) خاطرات (٧) شهر (٧) عکس (٦) خرافه‌ستیزی (٦) دوستان (٥) روضه (٥) شعر (۱) روایت (۱)
دوستان من بچه شیطون بیابان‌زده دغدغه‌هایم ریحان یادداشتها پرتال زیگور طراح قالب