درباره‌ی English Central

درباره‌ی Englishcentral.com احتمالاً شنیده باشید. در این نوشتار بنایم بر این نیست که آن را معرفی یا توصیه کنم. در این باره حرف زیاد گفته شده است. این جا درباره‌ی اهداف پیرامونی و پشت صحنه آن می‌خواهم تحلیل و حدسم را بگویم.

چند سؤال و نکته مرا به تحلیلی که در پایان می‌آورم می‌رساند که ابتدا به آن‌ها می‌پردازم.

اول آن که استفاده از این سایت رایگان است در حالی که به نظر چه از حیث تولید محتوی چه از حیث ایجاد فناوری بسیار پرهزینه است. البته خیلی وقت‌ها برای ظاهرسازی یک مدل‌های تجاری برای آن‌ها ادعا یا ذکر می‌کنند ولی نباید خیلی آن‌ها را باور کرد. مثلاً تبلیغات.

دوم آن که گوگل حاملی مالی این پروژه بوده است.

سوم آن که روش رتبه‌بندی آن نه بر اساس صحت بلکه بر اساس دفعات و جملات بیشتری است که تمرین کرده‌اید. یعنی هر چه بیشتر تمرین کنید امتیاز بیشتری کسب می‌کنید. البته صحت هم در آن دخیل است ولی اصل بر به دست آوردن امتیازات بیشتر با استفاده از تمرین‌های بیشتر است.

چهارم آن که امکانی وجود دارد که شما تشخیص سیستم را قبول یا رد کنید. یعنی مواردی هست که شما به درستی تلفظ می‌کنید ولی سیستم غلط تشخیص می‌‌دهد. شما می‌توانید اشکالاتش را به آن متذکر شوید.

پنجم آن که گوگل و اغلب شرکت‌های بزرگ نرم‌افزاری در حال سرمایه‌گذاری بر روی فناوری‌های speech هستند و این روزها زیاد شنیده می‌شود که واسط کاربری طبیعی در آینده است.

ششم گوگل جزء شرکت‌هایی است که خیلی خوب و هوشمندانه از Human Computaion و توانی که افراد شبکه‌شده دارند استفاده می‌کند.

هفتم تشخیص گفتار از آن مسائلی در هوش مصنوعی است که training در آن نقش بسزایی دارد.

هشتم اغلب بنیانگذاران این سایت از شرکت‌ها و آزمایشگاه‌های بزرگ speech دنیا دور هم جمع شده‌اند.

نتیجه گیری من: English Central به دنبال به دست آوردن یک موتور speech recognition و text to speech جامع و آموزش‌دیده‌ی بسیار دقیق است و کاربران هم در حال کمک به ایجاد آن هستند.

/ 2 نظر / 39 بازدید
ستاره

خیلی جالبه من فقط به این نتیجه رسیده بودم که داره از تبلیغات پول در میاره ضمن اینکه فرهنگ را هم منتقل میکنه ولی 6 مورد دیگه اش را نمیدونستم!

پشت پرده

کاملا موافقم!!! البته به نظرم یکی از اهداف دیگه شون هم ترویج و القای فرهنگ خودشونه .... و خیلی خوب از بودجه ای که برای این کار در نظر گرفته شده هم استفاده کردند.