هویت‌شناسی و ثبت‌نام الکترونیکی

از وقتی موج اصطلاحات با پیشوند الکترونیک به کشور ما رسیده است حدود هفت یا هشت سال می‌گذرد. به نظر می‌رسد در این مدت، بخش عمده‌ای از تلاش‌ها معطوف به توجیه ضرورت و ارتقاء جایگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات در توسعه شده است تا برنامه‌های قابل دفاع و مشخص.

شاید از ابتدایی‌ترین گام‌های عملیاتی الکترونیکی کردن فرآیندها و خدمات، الکترونیکی کردن ثبت‌نام و هویت‌شناسی کاربران است. از این رو، یکی از صاحب‌نظران دست‌اندرکار سال‌ها پیش پیشنهاد می‌کرد اگر ما مثلاً فقط e-id یا e-registration را بتوانیم به طور سراسری عرضه کنیم خیلی بیشتر از آن چه تصور شود جلو می‌افتیم. مثلاً فرض کنید خدمتی آنلاین وجود داشته باشد که با وارد کردن شماره‌ی ملی بتوان اطلاعات دیگر فرد را استخراج کرد. بدین شکل تصور کنید روزانه چه حجم از فعالیت‌های مرتبط با پر کردن، پردازش و نگهداری اطلاعات پرسنلی افراد کم می‌شود.

این مسأله اگر حتی در سطح ملی در کوتاه مدت دردسترس نباشد در سازمان‌ها، شرکت‌های خدماتی و بانک‌ها یک الزام است. شخصاً بسیار مبتلابه این معضل بودم و از فقدان عقلانیت در این زمینه رنج برده‌ام. مثلاً امروز برای چند کار شخصی به بانک  تجارت رفتم و دو، سه بار فرم اطلاعات شخصی‌ام را پر کردم. با خودم فکر می‌کردم مگر من چند بار بابت دریافت خدمات از یک بانک باید اطلاعاتم را به آن بدهم؟

مسأله گاهی از این بغرنج‌تر هم می‌شود. مثلاً بدو ورود به دانشگاه در روز ثبت‌نام شاید شش یا هفت بار مشخصات فردی‌‌ام را پر کردم. هم‌چنین برای گرفتن دانشنامه پس از فراغت از تحصیل نیر مجبور شدم چندین بار مشخصات فردی‌ام را پر کنم. وقتی برای دریافت یک خدمت واحد مشخص مجبور باشی چند بار مشخصات فردی‌ات را پر کنی یعنی یک نقطه‌ی تماس واحد برای ارتباط با مشتری/دانشجو/شهروند تعریف نشده است و ...

/ 1 نظر / 22 بازدید
محمد م

این نکات اساسی خیلی عالی هست باز هم منتظریم از این نکات بشنویم