شک، ترديد، وبلاگ

يکی از دوستان به من گفت کسی نوشته است که فلانی(من) دچار شک فلسفی در مورد وبلاگ نويسی است(يا نزديک به همين مضمون) من خودم فرصت نکردم ببینم. البته گلایه‌ای هم ندارم. آن موقع که داشتم می‌نوشتم خودم هم چنین احساس کردم. تعمدا این کار را کردم. اما تعبیر شک را مناسب آن نمی‌دانم.
من زیاد فکر می‌کنم. از کودکی همین بوده است. خیلی دیر انتخاب می‌کنم و تصمیم می‌گیرم. شاید برای کوچکترین تصمیم‌ها مدت زیادی فکر می‌کنم. حتی به فکر این بودم که نام وبلاگم را به «فکری باید کرد...» تغییر دهم(اسم فعلی‌اش یک خورده خشن است). شاید برای چند سطر نوشتن ساعتها فکر می‌کنم. اگر دقت کرده باشید کلمه «شاید» را هم زیاد به کار می‌برم و به آن علاقه دارم.
من بر این باورم که وجه ممتاز انسان همین فکر کردن است یا دقیقتر انتخاب کردن. آدمی را به اختیار خودش گذاشته اند تا انتخاب کند و برای انتخاب باید اندیشید. همواره انسانهایی که راههای برتر را رفته اند در انتخاب بهتر عمل کرده اند. زندگی سراسر انتخاب است؛ بین خوبی و بدی، خوب و بهتر. راههای زیادی در پیش پای انسان قرار دارد. باید انتهای راه را دید و از این میان برگزید. آدمی پیش از رسیدن به حقیقت در یک حالت شک قرار دارد. شکی که از آن تعبیر به شک مقدس می‌کنند شکی که مقدمه یقین است. شک کردن زیباست در شک ماندن زشت. (بیخشید یک کم زیادی فلسفی شد)7.gif
با این توضیحات خواستم بگویم سعی کردم مسیری را که طی می‌کنم تا به انتخابی برسم بنویسم تا اگر کسی خواست مرا همراهی کند. شاید شما هم علاقه‌مند شدید همراه من به بعضی موضوعات بیشتر فکر کنید. اگر نظرتان را بگویید و تعاملی پیش بیاید هم که چه بهتر.

/ 0 نظر / 3 بازدید