نمی‌دانم شما هم يادتان می‌آيد روزهای اعلام نتایج سايت سنجش چه بلايی بر سرش می‌آمد؟ ساختار بسيار افتضاح سايت آنرا به طرز غير قابل باوری غير قابل استفاده می‌کرد. در آن ابتدا خيلی جای اعتراض نبود. در جامعه‌ای که اينترنت هنوز يک طفله نوپا و ناقص الخلقه بود همين خورده خدمات هم با تمام نقايص کلی دهن پر کن بود. اما اين سالها سوالی که هر از چند گاهی ذهن من را به خود مشغول می‌کرد اين بود: «با اين همه پولی که از بچه‌ها می‌گيرند چرا مقدار ناچيزی را صرف بهبود وضع ظاهری و باطنی سايتشان نمی‌کنند؟»
بهر حال امسال پارس آن‌لاين جور سنجش را کشيد. ظرف چند ثانيه نتيجه مورد نظر جلوی چشمتان بود. برای آنهايی که هنوز به قدرت لينوکس و نرم افزارهای سازگار مثل MySQL و Apache و PHP ايمان نياورده‌اند عرض می‌کنم، نگاهی به اين‌جا بيندازيد.
اين روزها پيش خودم فکر مي‌کنم اين همه ما تبليغ لينوکس و يونيکد و Open Source و ... کرديم. ملت هم کمابيش جذب شدند و دارند از اين طريق نان در می‌آورند. اين وسط چه به ما می‌رسد؟ اين سوال واقعاْ جدی است. سهم من در اين ميان چيست؟ دوست خوبم در پارس‌آن لاين حتماْ می‌داند چه قدر سر لينوکس تشويقش کردم و از قدرتهايش گفتم تا بالاخره این راه را پیش گرفتند. نه اينکه بخواهم منتی گذاشته باشم، سوال اين است نقش من در کجا معلوم می‌شود؟‌ همین دلمشغولیهاست که کم کم از وبلاگ نویسی هم منصرفم می‌کند. واقعاْ من این همه برای فلان و فلان تبلیغ کنم. از خوبی‌های فلان کتاب آموزشی یا فلان DB بگویم، بر فرض یک عده‌ای هم علاقه‌مند شوند و به سراغ آنها بروند، خوب بعد چی؟ یک تعبیر کمی سخیف آن این است که نان خودمان را آجر کرده‌ایم.
می‌خواهم از اين به بعد جور ديگری حرکت کنم. اگر روزگاری ديديد که من تخصصی ننوشتم به حساب همين حسابگری‌ها بگذاريد.

/ 2 نظر / 6 بازدید
Black_Hat

bikhial baba parta head admin parsonline ke albate digeh raft enghadr be khodesh merC nemizad ke to mizani ;)

خودم

به نظر من Admin بودن چیزی بیشتر از یک اپراتوری با کلاس نیست. همه‌ی آدم‌های گنده‌ای هم که آن‌جا هستند چیزی بیشتر از این نیستند. بهترین برنامه نویسانشان هم در حد VB هستند. جالب است بدانید Authentication Server شان تا مدتها پیش با VB نوشته شده بود.