چرا گوشی Sony Ericsson p1i نباید بخرید

قبلاً در مورد ضرورت شکل‌گیری سایت‌های اطلاعات (Review) محصولات و خدمات و انتقال تجربیات دیگر مصرف‌کنندگان نوشته بودم. این بار خودم دست به کار شدم و می‌خواهم درباره‌ی گوشی موبایلم بنویسم. بر روی آن مقداری فکر و جستجو کردم. قبل از ورود به مطلب باید عرض کنم جستجو کردم تا ببینم آیا مشکلات من ناشی از کم اطلاعی است یا مشکلی عمومی است و آیا ارتقاءهایی جهت حل این مشکلات وجود دارد یا خیر. متأسفانه با جستجوی چندین باره به مطالب قابل توجهی دست نیافتم. هم‌چنین به نظر می‌رسد Sony Ericsson اساساً تولید این مدل را ادامه نداده است.

۱- گول ظاهرش را خوردم. قاب و طرح خوش‌دست، کیبورد به نظرم خیلی خوب، صفحه‌ی لمسی، غلتانک کناری و ... جزء جذابیت‌های ظاهری‌اش بود. در عوض هر چه از اشکالات نرم‌افزاری و firmware بگویم کم گفته‌ام.

۲- از مشکل ساعت شروع می‌کنم. گویا بعضی دوستان دیگر هم این مشکل را داشته‌اند. هم‌چنین دوستانی که از p990 استفاده می‌کنند که پلتفرم مشترکی با p1 دارد و تقریباً firmware آن یکی است. ساعت پیامک‌ها به هم ریخته است.

۳- مشکل ساعت به این ختم نمی‌شود. خود ساعت دستگاه داستان عجیبی است. یکبار من به خارج از کشور رفتم و از امکانی که اغلب گوشی‌های جدید برای تنظیم آفست جدید نسبت به گرینویچ در اختیار می‌گذارند استفاده کردم. به عبارت دیگر موقعیت مکانی جدیدم را به دستگاه اعلام کردم و محل اصلی را تغییر ندادم. وقتی از آن جا برگشتم دیگر قاطی کرده بود. دیگر نمی‌شد بگویم بابا جان من دیگر از آنجا برگشته‌ام و آنجا را بی‌خیال.

۴- وقتی یک app روی گوشی نصب می‌کنی واقعاً نمی‌دانم چه طور می‌شود آن را پاک کرد! شاید هم راهی دارد و من نیافته‌ام. حتی اگر این راهی وجود داشته باشد که از نظر من دور مانده باشد باز یک نقص در طراحی واسط کاربری است. چون هم راهنمایش را خواندم و نیافتم و هم در سطح خودم کاربر نسبتاً حرفه‌ای هستم و نباید برای یافتن چنین نیاز ساده‌ای این قدر با سختی روبرو شوم.

۵- عملکرد واسط کاربری قسمت پیامک خیلی عجیب است و مشکل‌زا است. آن قدر مشکل‌زا و عجیب است که وصفش هم سخت است. فقط اگر می‌شد یک فیلم از آن گرفت می‌شد آن را توصیف کرد. در این مورد یک موضوع قابل اشاره اشکالات فراوان در جستجو است. اصولاً جستجوی در میان پیامک‌ها خیلی ضعیف است و اشکال دارد. هم‌چنین وقتی مثلاً بر روی یک مورد یافته‌شده برای view کلیک می‌کنی و بر می‌گردی نتایج جستجو از دست رفته است و باید از نو جستجو کرد.

۶- واقعاً بعید است که این امکان موجود باشد و من پیدا نکرده باشم و این ضعف واقعاً بر تعجبم می‌افزاید. برای تنظیم آلارم سه گزینه‌ی Wake Up، lunchtime و یکی دیگر که یادم نیست دارد. من هر چه کردم نشد گزینه‌ی دیگری اضافه کنم!

۷- دوربین گوشی امکان self-timer دارد ولی نه پایه‌ای به آن قابل اتصال است و نه به خاطر طراحی قاب گوشی و حضور زبانه‌ای جهت بند گوشی، نمی‌شود آن را روی بدنه‌ی کناری ایستاده نگه داشت. و خوب استفاده از این امکان خیلی معنا پیدا نمی‌کند.

۸- اگر چه مشکلات دیگری هنوز قابل فهرست کردن است (مثلاً فونت فارسی نامناسب یا مشکل وایرلس با WPA2 و ...) ولی فکر می‌کنم همین‌ها برای آن که چنین گوشی نخرید کافی باشد.

خدا بگویم چه کار کند آن کس که این گوشی را به ما پیشنهاد کرد و خودم را که بدون تحقیق یکی را فرستادم خرید و آورد.لبخند 

/ 6 نظر / 29 بازدید
پولادگر

فکر می کردم عیب از منه که ساعت پیامک ها همش چهار و پنج صبحه! برای اینکه بتونی به sents هایت برسی باید خیلی آروم و با احساس با نوک ناخن جهت را فشار دهی وگرنه سر از ناکجا آباد در می آوری! پخش موزیک فوق العاده داغونی هم داره .به نظرم پخش موزیک اش از سری k هم ضعیف تر است. نور صفحه هم هر مدتی یکبار قفل می کند و باید گوشی را ریست کرد.

pourya

نظراتت راجع به p1i فوق العاده مزخرف و چرت بود و همه اش از سر کینه و قضاوت یکجانبه!! وقتی بلد نیستی با یک گوشی کار کنی خواهشا" از بیان این افاضات چرند د خودداری کن!! کی گفته ساعتش مشکل داره؟ این گوشی یک گوشی سیبمیان هست دلیلی نداره همه خواسته هاتو توش بگنجونه وقیت نرم افزار های جانبی مثل انواع مدیریت آلارم وجود داره با چندین حالت زمان بندی و انتخاب آلارمهای مختلف!! فونتش هم خیلی خوبه تازه براحتی میشه فونت گوشی رو تغییر داد فکر کنم هنوز ندیدی گوشی های دیگری هم سلف تامیر عکاسی دارن!!! ایا برای اونها هم سه ÷ایه میدن؟!!! بهتره بری با 1100 و 3310 نوکیا کار کنی P1i برای سرت زیاده چون چیزی ازش نمیفهمی!! چون نه از سیمبیان چیز یمیدونی نهاز این گوشی خوب خلایق هرچه لایق! من بعد یاد بگیر قبل از نظر دادن های مزخرف تحقیق کنی مناین گوشی رو راحت 2 ساله دام هیچکدوم از مشکلاتی رو که تو بیان کردی نداشته و ندارم به جرأت بگم فقط 2 تا ضعفش اینه که دوربینش 5 نیست و مموری کارت بیش از 4 رو قبول نمیکنه حای از گوشی های بعدیضش مثل جی900 و ... هم خیلی بهتر در اومده و از طرفی uiq3 متۀسفانه دیگه تولید نمیشه

pourya

سلف تایمر عکاسی منظظورم بود اشتباهات تایئیم بخاطر عدم عادت به کیبرد جدیدیمه!

pourya

اشتباهات تای÷ی من بخاطر کیبرد جدیدمه که بهش عادت نکردم سلف تایمر متأسفانه و........... اشتباه تای÷ی هستن

آرمین

سلام شما مثلا حرفه ای هستی که نمیدونی برنامه رو از کجا پاک میکنن...؟ control panel/other/uninistal که میتونی انتخاب کنی برنامه ای که روی گوشی نسبه میخوای پاک کنی یا اوناییکه روی رم هستش! خسته نباشی

پوریا

من 5 ساله p1 دارم واقعا هم ازش راضیم نسبت به گوشی های هم دوره ی خودش فوق العاده بود و هست بازم اگه صفرش رو پیدا کنم میخرم