گزارش سايت مرجع linux.com از فعاليت‌هاي مركز امنيت شبكه‌ي شريف

روزنامه‌ي خبري سايت معتبر  NewsForge ،linux.com، در شماره‌ي 15 سپتامبر خود در گزارشي به فعاليت‌هاي open source در ايران و اسرائيل پرداخت. در اين گزارش پروژه‌هاي FarsiKDE و مركز امنيت شبكه‌ي شريف به عنوان دو نمونه‌ي فعال از توليد و توسعه‌ي open source در ايران مورد تاكيد قرار گرفته‌اند.

در ضرورت حركت به سمت فناوري‌هاي open source به نقل از آرش زيني، مدير پروژه‌ي FarsiKDE، آورده است «ما در ايران تحت فشارها و تحريم‌هاي آمريكا هستيم...در اين شرايط تنها راهي كه براي تقويت خود پيش رو داريم استفاده از تكنولوژي‌هاي رايگان/آزاد/باز و غير محدود است... »

در ادامه به نقل از وي آمده است: مدت بسياري طول كشيد تا مايكروسافت تصميم به پياده‌سازي فارسي در سيستم‌هاي ويندوز بگيرد... اما اكنون ما يك Desktop فارسي مبتني بر KDE داريم. علاوه بر اينكه بر استانداردهاي خودمان منطبق است مشكلات سيستم فارسي مايكروسافت را نيز ندارد...

اين گزارش در ادامه به نقل از سيد محمد حسين حميدي يكي از اعضاي تيم توليد مركز امنيت شبكه‌ي شريف فعاليت‌هاي اين مركز را اين گونه شرح مي‌دهد: «تمركز مجموعه‌ي ما بر توليد محصولات امنيتي از جمله حفاظ و دسته‌بند URL است. محيط توليد و توسعه‌ي اوليه ما لينوكس است. نسل اول حفاظ‌هاي ما با نام حديد حدود يك سال و نيم پيش در آزمايشگاه امنيت شبكه‌ي شريف توليد شد. تيم توليدكننده اغلب دانشجويان كارشناسي ارشد و دكترا بودند
اكنون، نسل جديد حفاظ ما كه حفاظي چند خوشه‌اي است به عنوان يك پروژه دو ساله تعريف شده است. ما در مجموعه‌مان يك مهاجرت مهم از ويندوز به لينوكس داشتيم.»

وي كه از طريق ليست پستي LinuxIran در اين بررسي شركت كرده است در ادامه گفته است: «ما سيستم عامل دستگاه‌هاي كاري‌مان را از ويندوز به لينوكس تغيير داديم. در اجتماع ما علاقه‌مندان بسياري به لينوكس وجود دارند و ما عميقا به لينوكس اعتقاد داريم. ما سال گذشته دامنه‌ي فعاليت‌هاي خود را به سيستم‌هاي mobile ارتقا داديم. در اين زمينه ما يك مركز خدمات كوته‌پيام (SMS) پياده‌سازي كرديم كه محيط توسعه آن نيز لينوكس بود.»

در اين گزارش از ايران به عنوان يك شاه‌ماهي سرخ! در اين زمينه ياد شده است. نكته‌ي جالب توجه قرار دادن ايران در برابر اسرائيل است! با آنكه در توصيف فعاليت‌هاي ايران ده‌ها خط نوشته شده است گزارش مربوط به اسرائيل به بيش از چند خط تجاوز نمي‌كند!

مراجع:
گزارش خبري سايت NewsForge:

http://newsforge.com/newsforge/03/09/05/214223.shtml?tid=11

گزارش مفصل‌تر در سايت Liberation Technology:

http://www.maailma.kaapeli.fi/asia.html

توضيح ۱: حوالی بهمن ماه پارسال بود كه نويسنده ‌ی گزارش مذكور ايميلی به LinuxIran mailing list زد و درباره‌ی فعاليت‌ها OpenSource در ايران پرسيد. مطالبی كه در جواب نوشته بودم بدون هيچ حك و اصلاحی در گزارش آورده است. فكر می‌كردم لا اقل قبل از چاپ برای بازنگری برايم می‌فرستد. دو تا غلط خيلی فاحش و ضايع دارد. آن موقع كه آن را نوشتم در سايت دانشكده از 81‌ای‌ها امتحان می‌گرفتم. دو، سه نفر كه ازشان انتظار نداشتم كپ زده بودند و من بابت اين موضوع به شدت عصبانی بودم. قبلا گفته بودم كپ زننده و كپ زده شونده هر دو صفرند. نه دلم می‌آمد صفر بدهم نه می‌خواستم حرفم را زير پا بگذارم. بعدتر معلوم شد كه بيش از نيمی از كلاس كپ زده بودند. در حالی كه من خيلی با ايشان راه آمده بودم. امتحانشان 30-40 نمره بود. (يعنی كافی بود بخشی از امتحان را كه راحت‌ترند جواب دهند). امتحان Take home بود. يك هفته بعد از تمام امتحانات مهلت تحويلش بود.

توضيح ۲: اين گزارش برای بولتن امن تهيه شده است. به همين خاطر سبك نوشتن خبری است نه وبلاگی!

/ 6 نظر / 7 بازدید
راحله

سلام عزيزم وبلاگ ماه و جالبي داري داري خوشحالم به اينجا سر زدم موفق باشي وقت کردي به من هم يه سر بزن

محسن

در مورد اسراييل چی گفته؟البته اون جونورهای صهيونيست را نمی شود دست کم گرفت!

لاجوردی

بسیار متن امید بخش وجالبی ارزیابی می شود وامید که به برکت امثال شما این فرهنگ اپن سورس جا بیفتد

جهانگیر صانع!

من از دوستان محسن هستم که شمارا به من معرفی کرده است وگفته است که اگر خواندن یک وبلاگ وقت تلف کردن نباشد همین وبلاگ شماست. البته من خیلی پیگیر این ویلاگ نبوده ام ولی ذائقه خاصی دارید!موفق باشید

صاب‌بلاگ

محسن! لينک که دادم برو بخوان. گفته است پروژه‌ي mosix.com مال اسرائييلی‌ها است. اما در مجموع سه چهار جمله آورده باشد. راستی مگر اسرائيل آسيايی است؟

دوست عزیز!

با سلام و آرزوی قبولی طاعات وعبادات شما دوست عزیز وزیارت شما قبول باشد حاج حسین آقا!