ثبت وقايع کاری-۱

دارم proposal برای پروژه‌های اين دوره‌ی FarsiLinux مي‌نويسم. بايد از ميان اين همه پروژه آنهايی را انتخاب کنم که از عهده‌اش بر مي‌آييم. از صدر فهرست شروع مي‌کنم:

  • قلم outline که راست کار ما نيست و نياز به ذوق و سليقه و سواد گرافيک دارد.
  • gnome و kde را نمي‌شود سراغش رفت که از مدت‌ها پيش خيلي‌ها (از جمله فارسي‌وب و چاپار شبديز) به سراغش رفته‌اند و بعيد است به کسی غير از همان‌ها بدهند. اصولاً درست هم نيست. يعنی نمي‌شود بدون توجه به کار آن‌ها اين کار را انجام دهند. سوالی که پيش مي‌آيد اين است که آيا ‌مي‌خواهند هر دو پروژه‌ی ترجمه‌ی محيط kde و پشتيبانی فارسی در qt (همين طور در مورد gnome) را به يک شرکت دهند؟
  • ICU اين وسط چيز بديع و قابل تاملی به نظر مي‌رسد. به خصوص وقتی مي‌فهمی IBM پشتش است. اما خوب وقتی مي‌فهمی يک ربطهایی به پروژه‌ی سال قبل Evolution دارد يک مقدار نااميد مي‌شوی و درستش اين است که به همان شرکت بدهند که دوباره‌کاری نشود.
  • پروژه ثبت مشکالات فارسی OpenOffice هم اگرچه خيلی ساده و هلو به نظر مي‌آيد اما همين آدم را مي‌ترساند که سمتش برود. هميشه عذاب وجدان دارد که نکند بيشتر از اين مي‌شد اشکال در آورد و ما کم کم کاری کرديم. ضمناً کاری که پيچيدگی تکنيکی نداشته باشد معمولاً من را جذب نمي‌کند.
  • موزيلا هم از آن دست پروژه‌هايی است که خيلي‌ها زودتر استارتش را زده‌اند. همچنين قبلاً سپهرمهري‌ها يک پيش‌پروژه مربوط به موزيلا برداشته‌اند که قاعدتاً بايد اين يکی را هم که ادامه‌ی آن است، به آن‌ها بدهند.
  • webmin را که خبر دارم آشناايمن قبلاً فارسی کرده است برای واسط فايروالشان (iptables). توی اينترنت که جستجو مي‌کنم مي‌بينم باز سر و کله‌ی اين metanetاي‌ها پيدا مي‌شود. يک بخش‌هايی را ترجمه کرده‌اند. خدا کند اين ترجمه‌هايشان مثل ترجمه‌های horde نباشد.
  • ديکشنری فارسی هم خبر دارم يکی حتی در sourceforge ثبتش کرده است. (xfardic)

خوب اگر بخواهم جمع‌بندی کنم بيشترين جذابيت را اين وسط، ICU دارد. webmin احتمالاً پولسازترين و بي‌دردسرترين است. openoffice اگر کسی خوب کار کند کار مفيدی است. در واقع داشتن يک محيط office فارسی امر مهاجرت به لينوکس به عنوان desktop را ساده مي‌کند. اقدام برای ساير پروژه‌ها تيری در تاريکی است. احتمال اصابتش پايين است.

/ 6 نظر / 7 بازدید
محسن

اول که دمت گرم که رفتی اين طور مرتب ته و توی همه اش را در آورده ای. ديم که دمت گرم که اهل انصافی و سيم هم دمت گرم که دنبال نون مفت نيستی و دغدغه کم کاری چيزی هست که در وجودت وول بخورد

روح اله

بابا يکی ما رو واد

روح اله

خيلی ممنونم که هر وقت کامنت می ذاری شخصا بنده را مورد عنايت قرار مي دی .تا باشه از اين عنايتهای عاشقانه باشه.

harry potter

سلام . من امروز ديدم يکی برای اون مطلب ((بخت و وقت )) کامنت گذاشته و يک کاميون دری وری نثار ما کرده َ آخرشم نوشته که دوست شماست . به دوستات سلام برسون بگو اسمشون رو بنويسن !!

یاسر

سلام شنيدم توی دانشگاه رويت شدی يه سری هم به وبلاگ من بزن

یه نفر

مطمئنی چیزی که در مورد وب مین فارسی گفتی وجود خارجی داره؟؟!!